Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Těhotenství a porod » Polská protipotratová politika - souhlasíte?Polská protipotratová politika - souhlasíte?
HanzliciHanzlici
10.10.2012 v 20:34:11

Právě jsem přelouskala článek http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/281173-polsko-chysta-jeste-vetsi-zprisneni-potratu.html
Jak samy nahlížíte na potraty? Pro mě osobně je potrat nemyslitelná záležitost, ale nikdy jsem se nedostala do situace, kdy bych to musela řešit (viz článek). Takže bych třeba mohla názor změnit, vážně nevím. Zato se mi velmi líbí ten nápad hradit antikoncepci z veřejného pojištění. Co si o tom myslíte?

Stránky: [1] 2
HanzliciHanzlici
16.10.2012 v 14:45:50

k tomu, co píšete – je pravda, že doktoři u nás tlačí na pilu a doporučují potraty (mnohdy zbytečně). Nicméně tenhle fakt přispívá (i když tedy nevím jak velkou mírou) k vesele hezkým číslům novorozenecké úmrtnosti, kterými se naše země pyšní. To mě pokaždé rozzlobí, když někde slyším doktory, jak se chlubí, jakou má ČR novoroz. úmrtnost, ale už nikdo z nich nedodá, čím vším je to ovlivněné.

Šly byste na potrat kvůli objevené zdravotní vadě miminka?

zuzina
14.10.2012 v 8:37:14

Určitě je to na každé ženě to rozhodnutí.Nicméně moc nechápu ty ,které potrat mají jako antikoncepci,tedy byly už opakovaně.nevím jak moc velké by byly ty důvody,které by mě přesvědčily toto podstoupit.ale je to u mě určitě dané tím,že já měla problém otěhotnět a byl to pro mě zázrak :-)
Není to tak dlouho co známí čekali miminko a na sonu objevily nález na mozku miminka.jsou věřící oba dva a rodina/ta nevěřící část/ i tlak okolí byl dost silný nicméně malý Matěj je moc krásný kluk,dle posledních zpráv/teď má 4 měsíce/ se vyvíjí v pořádku,mozkový nález je stejný,takže operace zatím není nutná,ale co bude dál ukáže až čas.

…láska na celý život :-)

Anonym
11.10.2012 v 9:35:22

Ještě bych dodala jednu věc – u nás je podle mě situace opačná než v Polsku, podle mých zkušeností naopak mnoho Dr. nutí maminy k potratu – z mých zkušeností, nechci házet všechny do jednoho pytle, ale ját o tak vidím: když jsem byla těhu s nejstarší dcerou (bylo mi necelých 18 let), moje Dr. mě několikrát doslova nutila, abych šla na potrat, že jsem mladá, nemám dodělanou školu (byla jsem těhu ve čtvrťáku na střední), odmítla jsem (třeba to myslela dobře, já měla ale svou hlavu a mimi jsem si chtěla nechat maturu jsem si pak dodělala dodatečně po porodu:-). Když jsem byla těhu před dvěma lety s Kačkou, tak mi vyšel blbě triple test, Dr. mě hnal na genetiku, ale nezapomněl mi několikrát opakovat, že kdyby to vyšlo taky blbě, tak abych šla určitě na potrat (i když jsem mu tehdy říkala, že bych si dítě nechala tak jako tak, protože jsem to dítě prostě chtěla).

No, takže to jsou mé zkušenosti:-(

Ivča

MarinadaMarinada
11.10.2012 v 9:25:26

K těm potratům ještě – ono je to i o štěstí. A já mám zrovna to štěstí, že jsem na žádném nebyla. Ale byly situace, kdy jsem si myslela, že to budu muset taky řešit, ale nakonec se nade mnou ten nahoře smiloval a těhotná jsem nebyla.

Anonym
11.10.2012 v 9:21:03

Rozhodně se mi nelíbí situace v Polsku, je to věc každé ženy a zakazovat stejně nepřinese nic dobrého, naopak poroste černý trh nebo si pojedou dělat interupci do jiné země.

Můj názor na interupce je takový, že je to věc každé ženy, nikoho neodsuzuju, sama jsem na jedné byla, nevyčítám si to, prostě tenkrát nastala určitá situace a já jí vyřešila takto.

Co se týká hrazení HA z veřejného pojištění – proč ne, spousta žen třeba nemá peníze na HA…Možná by to pomohlo, nevím. Mě by se líbilo, kdyby se HA a třeba i další léky, jako Paralen atd., daly koupit taky jinde než v lékárně, aby člověk nemusel v noci jezdit daleko kvůli léku na bolest za dvacku (benzínky jsou asi přece jen víc po ruce). Ale to už je jiná záležitost:-)

Ivča

bamiskabamiska
11.10.2012 v 9:08:19

já chápu že můj dovod pro spoustu ostatních by nebyl důvodem, ale já v té době měla dvě děti druhé roční, do toho se stavěl barák a tři děti jsem nechtěla….a proto jsem byla zodpovědná a dala si danu které jsem věřila….a i bych se bála jestli dítko pak bude v pořádku…v té době se říkalo(asi mýtus) že by dítko nemuselo být v pořádku….a musím říct že jsem to vnitřně měla vyřešené žádné výčitky a tělo se neskutečně bránilo….

mám kamarádku co je věřící a nebere ani atb protože i to už vnímá jako zabití, a také 4 holčičku má nechtěně….sice doktorovi tvrdila že to není možné protože tři děti měli plánovaně, tak se asi spletl :D ….ale po holčičce si nechala podvázat vaječníky, protože asi i ona má v hlavě srovnáno, že tudy cesta i když je víra nevede a děti rodit jen že je to omyl by se nemělo….

jen prostě pořád si říkám že at věřící nebo né by druhému do rozhodnutí neměli mluvit…ano můžou vést nějakou propagaci, prevenci angažovat se v tomto, ale to dané rozhodnutí a zhodnocení situace je na matce…..

čeho docílí když matka nepůjde na potrat a pak má doma dítě a je ve špatné finanční situaci, bude ho vinit a nenávidět, bude ho týrat, nebo ho stejně dá pryč…..a výčet by mohl pokračovat…

MarinadaMarinada
11.10.2012 v 9:01:41

Tohle bych nechala na rozhodnutí ženy. Pouze bych se snažila pěkně potichu nějak “evidovat“ ženy, které chodí na potrat opakovaně a tam to nějak řešit osvětou, eventuelně bych jim navrhla chirurgický zákrok.
Zákaz potratů podle mě nikdy nic dobrého nepřinesl a nepřinese.
Co se antikoncepce týká – podle mě by bylo mnohem užitečnější, kdyby byly prášky bez předpisu, než aby je hradily pojišťovny…
Jinak přítel je věřící (i když ne katolík, ale princip je stejný), ale co se potratů týká, máme stejný názor.
Já osobně bych měla problém odůvodnit si potrat sama před sebou, zákon-nezákon.

HanzliciHanzlici
11.10.2012 v 8:20:17

S tím určitě souhlasím – hodně vážné důvody, ale i to co píše Bami – když se otěhotní přes AK. Jenže ono je těžké posoudit, co je vážné. To, co Bami vedlo k potratu, já bych třeba potratem neřešila (aspoň si to teď myslím). Teda ale chodit před komisi, to je taky drsné.
Jinak jsem si stopro jistá, že černoty právě v Polsku fungují ve velkém, pořád jsou to jenom lidi, kdo tam žije, a k tomuhle prostě dochází všude. Nebo jestli jezdí na potraty do okolních zemí? Ale to se prodraží ještě víc.
V Polsku jde spíš o to, že je to silně věřící národ. Dal by se zákaz potratů chápat právě z náboženských důvodů? Umíme to vůbec jako vesměs nevěřící posoudit?

bamiskabamiska
10.10.2012 v 22:01:20

článek jsem líná momentálně číst :D :D tak se vyjádřím k otázkám olem potratu….
já proti nejsem a ani neodsuzuju….a rovnou přiznám, že jeden mám za sebou…..otěhotněla jsem přes danu….
myslím že je to na rozhodnutí ženy a nemělo by se to hrotit zákonama….
no a hrazení ….já nevím at si to každej platí stejně jako spoustu jiných léků, protože pak by se podle mě mohla zvednout vlna ostatních co potřebují to a to
mám trošku třecí plochu u žen a znám i takové co to řešili několikrát… nevadí mi že to podstupují, ale že neřeší to aby nemuseli…protože zrovna u té co znám. je to o laxním přístupu a tak trochu asi nezodpovědnosti…

a další moje myšlenka směřuje k tomu, že pokud to zakážou nebo nějak zpřísní….tak se to bude dlat načerno, nebo jak to napsat a nadělá to velké zlo než pod dozorem lékařů….

a i moje maminka to kdysi podstoupila když sestru ve třech letech přejela motorka a ona umřela, pak přišla nečekaně do jiného stavu, a mimi nechtěla tak chudák musela před komisi kde ji to vymlouvali a přesvědčovali….ponižující ale to je už 40 let zpátky….

PetraPetra
10.10.2012 v 21:46:54

Hanzlici, přiznávám, že článek jsem nečetla, tak se omlouvám, kdybych byla mimo mísu…
Za sebe v současné situaci – nedovedu si představit, že bych šla na potrat, možná z nějakých než hodně vážných zdravotních důvodů (tedy víceméně z donucení).
Dovedu si představit, že se ženská (nebo i celá rodina) ocitne v situaci, kdy interupci vidí jako jediné východisko.
Nemyslím si, že by antikoncepce hrazená ze zdravotního pojištění tento problém mohla vyřešit – asi by se snížil počet nechtěných těhotenství, ale pořád zůstane spousta těch, kteří vůbec nemají pocit, že by nějakou antikoncepci řešit měli, zapomenutých nebo špatně užitých pilulek atd.

…neustrnout ;-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist