Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Vychovávat nebo pracovat?Vychovávat nebo pracovat?
PeťkaPeťka
28.9.2012 v 14:28:29

Zajímal by mě váš názor na délku rodičovské dovolené a na budované firemní školky.
Náš stát dopřává maminkám, které o to mají zájem, být s dítětem doma luxusně dlouho, do 4 let věku dítěte.
Průměr je dle statistik 2 roky.
Osobně si myslím, že péče o dítě se nám mnohonásobně vrátí, jsem neskutečně šťastná, že jsem mohla být celé 4 roky doma a plně se dětem věnovat.

Ale co byste dělaly, žít v jiné zemi, kdy by bylo normální po šestinedělí nastoupit zpět do práce?

Co mi ale vadí, je apel naší vlády a podsouvání názoru, že maminky se chtějí realizovat, nechtějí být dlouho doma, ale je málo jesliček, málo školek a vnucují tento názor jako prioritní. Viz. např. zakládání firemních školek. Vadí mi to. Ano, některým maminkám to může pomoci. Ale jak to bude fungovat v praxi? Zaměstnaná matka s malým dítětem ve firemní školce, chce po 8mi hodinové směně odejít domů. Vedoucí za ní zajde a požádá o přesčas, ona nemůže argumentovat tím, že musí do školky, kterou zavřou v 16hodin, neb šéf okamžitě vytasí svoji zbraň – naše firemní školka funguje nonstop, máte půl hodiny, běžte se s dítkem pomazlit a za půl hodiny nástup na přesčas! A pokud mi bude někdo tvrdit, že to je blbost, tak není, je to bohužel realita.

Stránky: [1] 2 3
keenspeedkeenspeed
29.9.2012 v 20:42:52

Co se týče firemní školky, vlastní zkušenost nemám, nemohu soudit. Dobrý nápad to je, pokud tedy nenastane situace, kterou zminuje Peťka..nemocné dítě tam a mamka v práci. To není dobré.

Spolužačka ale provozuje školku a nějakou dobu mají v nabídce i noční provoz, neb nedaleko je průmyslová zona. Příště se ji zeptám na zkušenosti z provozu.

Jinak radko, přesně jak píše peťka, najít práci, slušnou práci je problém. Jako bezdětná jsem si mohla dovolit odejít z místa a i tak jsem měla jistotu, že druhý den mít práci budu. Jako dětná, bez partnera a se spláceným bytem si tohle dovolit nemůžu. Nehážu všechny vedoucí pracovníky do jednoho pytle, blbci se najdou i dole, ale… zákoník práce sice máme, ale jak moc je vymahatelný, kdo z obyčejných lidí má čas, náladu a finance se soudit se zaměstnavatelem..kor když je výsledek tak nejistý? Takže bohužel radši drží pusu a krok.

Osobně bych práci doma dělat nemohla, neuměla bych se přinutit.

Hrozně mě štve, že nefunguje to co venku. Částečné úvazky apod. Proč je tak nutné při administrativě a jiných pracích, začínat v 6-7hod? Proč to nejde posunout, proč nejsou častější 6h úvazky, s ohledem na školku, dojezdovou vzdálenost do práce atd. Prostě v tomhle jsme tady zkostnatělí a změn je hrozně málo.
Když jsou státem dotované místa pro OZP, mohli by nějak podobně motivovat zaměstanavatele pro vytváření částečných úvazků.

Jinak jsem ráda za 3roky s prckem doma, ale je to tak akorát. A stejně jsem z exist. důvodů odbíhala na brigády i během RD. Díky bohu za babičku, bez ní bych se nechytala vůbec a byli bychom v pr.. :-(

PadméPadmé
29.9.2012 v 10:43:55

Ahoj Peťko, úplně ze všeho nejdřív – ta Tebou položená otázka – “vychovávat nebo pracovat?“ – už je sama o sobě na dlouhý komentář ;-). Já pracuji a troufám si napsat, že u toho i vychovávám – tedy – alespoň se o to snažím ;-).

Nicméně – já za sebe – s malým jsem byla na mateřské doma celé tři roky a bylo to moc krásné období, jsem ráda, že jsem s ním mohla být a myslím si, že jsme si to oba užili :-). Osobně se domnívám, ale to je jen můj názor, že je taková doba plně dostačující – jak pro dítě, tak pro maminku.

Proti firemním školkám nic nenamítám. U nás dřív taková školka byla (teď už je to školka klasická – pro všechny děti) a bylo to příjemné. Bylo to blízko (práce-školka), u školky velikánská zahrada, okolo jen pár rodinných domků a hned potom les. Takže paráda :-). Školka oficiálně otevírala v 6,30 hod. a zavíralo se 16,30 hod. Pro mě naprosto vyhovující.

K té práci přesčas – osobně mám zkušenost takovou, že když po mně zaměstnavatel chtěl, abych byla v práci přesčas, věděla jsem to předem – tudíž jsem se podle toho mohla zařídit – a následně jsem si ty hodiny navíc mohla vybrat – po dohodě s vedoucím. Takže mi to nepřipadalo nijak strašné.

To, co popisuješ Ty, se mi samozřejmě nezamlouvá. Ale věř, že tomu tak není všude. Vždycky to bylo a je hlavně o lidech. Díky Bohu já takovou špatnou zkušenost nemám.

A co týče té nucené přesčasové práce – na to jsou oficiálně stanovené limity. Přesčas Ti samozřejmě vedoucí nakázat může, ale má to omezeno počtem hodin.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

SemySemy
29.9.2012 v 10:43:45

radka2 tvoje poznámka o romských dětech mě rozesmála :D bohužel jejich způsob “obživy“ je šílený…ale to už odbíhjáme :-)

jak jsi psala o práci doma, tak to je také hodně dobrý způsob, ale určitě to není pro každého, protože jak píšeš ne každý si dokáže temn den pak tak naplánovat a hlavně dodržovat, aby plnil pracovní plán….

PeťkaPeťka
29.9.2012 v 10:10:12

Rado vidíš, to mě nenapadlo. V okolí romské rodiny nejsou, ale když jedu někam jinam, pak opravdu vidím šťastné, bezprostřední romské děti, kterak si běhají po ulici. :-)

Obecně si ale i tak myslím, že rodinám stát zrovna moc nepomáhá. Nemyslím tím rodičovskou dovolenou. Firmy nemají zájem o poloviční úvazky, nebo je jich žalostně málo. Každý zaměstnavatel, když zjistí, že má žena malé dítě, už raději couvá. Pořád tady panuje jakýsi mýtus, že dítě, rovná se problém.

A je hodně maminek, které se opravdu musejí rozhodovat, zda budou doma a budou se dítěti věnovat, nebo půjdou do práce. Většina těchto matek je pak stejně stresována, protože prostě není se svým dítětem. Mluvím o opravdu malých dětech.

radka2
29.9.2012 v 9:37:58

Peťko, to, že jedna firemní školka funguje naprosto otřesně je důvod zavrhovat je?

meggi – výše rodičáku je vzhledem k mediánu české mzdy abnormálně vysoká. vždyť je vyšší, než mzdy mnoha pracujících matek (i chlapů).

u nás jsou samozřejmě pro potřebné také přídavky , zajisté nižší než u vás, ale taky u vás je podle mě dráž. ne vzhledem k vašim příjmům ale v přepočtu ceny našich potravin, oblečení, energií a vašich cen. prostě vzhledem k reálným mzdám.

já kromě firemních školek považuji za ideální řešení umožnit práci doma. ale tam je nutné aby mamky byly tak disciplinované a opravdu tu práci odváděly, s tím mám dost blbé zkušenosti.

a podle názvu příspěvku jsou nejlépe vychované asi romské děti, že? s těmi bývají maminky někdy doma i celý život:-D

PeťkaPeťka
29.9.2012 v 0:00:35

Semy, díky za příspěvek. Je pravda, že tohle mi kolikrát nedojde. Ten fakt, že hodně maminek rodičovská nenaplňuje a potřebuje se realizovat. To beru.

PeťkaPeťka
28.9.2012 v 23:58:50

Meggi, díky moc za příklad z tvého místa bydliště.
Máš určitě pravdu, že sociální systém není jen v délce a dávce rodičovského příspěvku. U nás na přídavky na dítě nedosáhne každý, kdo má maličko nad limit, nedostává nic.
Zajímá mě ukázka z života jinde, jak to funguje apod.
Kdyby tuto diskuzi třeba četl někdo další, kdo žije v zahraničí, byla bych moc ráda za příklad, jak to funguje jinde.
Meggi a u vás je školka zdarma? Nebo záleží na typu zařízení?

PeťkaPeťka
28.9.2012 v 23:54:24

Peti, možná máš pravdu. Jedná se o firmu, kde je plácnu 20tis. zaměstnanců, do této firemní školky chodí jen děti rodičů pracujících na nejnižší pozici, tedy dělníků apod.
Manažer nemusí dávat dítě do této školky, ten si zaplatí chůvu, nebo jakoukoliv soukromou školku, zde není nutností mít dítě ve firemní.
A jsem opravdu přesvědčená, že firma školku zřídila za účelem maximálního využití zaměstnanců a minimalizace paragrafů na dítě.
Vadí mi slinty typu – co chcete? Máte školku téměř zdarma! Máte možnost dávat dítě i na noc! Nemusíte být na paragrafu!
A ano, najdou se i maminky, které v tom vidí výhodu a jsou zaměstnavateli vděčné za takový dar. Některé jsou už tak zmasírované politikou firmy, že jim odešel vlastní rozum. Pak je další skupina, kde ta maminka opravdu do té práce musí chodit a nemůže si dovolit být s ním v době nemoci doma, protože tak přijde o měsíční prémie. Zaměstanec běžně dostává vyplacené prémie dle toho, zda marodí, nebo ne.
Mě je to jen opravdu líto. A můžu se plést, třeba je těm dětem v tomto zařízení opravdu lépe, než doma s maminkou na pokraji vyčerpání.

Anonym
28.9.2012 v 23:35:28

semi,souhlasim s vice nazory zde,od kazdeho rozku trosku :-D
ale podepsala bych se pod semi i pod petru!! :-)
a za mne,ziji v Uk a chci jen rict,ze budte opravdu stastne,ze jste s detickama i 3-4r.
ibkdyz tady je to vase vec jak si to udelate a penizky mate ikdy jste s detma,nebo pracuje,tady je skratka zvyk mamin takovy,se davaji deticky do skolek velmi,velmi brzy,to by jste i zaplakaly,a jsou to i uplna miminka,tim padem maminy uz nekoji,ve skolkach jsou ruzne stare deticky a kdyz jsem to pred x lety videla,bylo mi z toho uzko,mam3 deti,takze 3xn..ale jak uz jsem napsala,je to zvyk,ikdyz tyhle maminky k tomu nenuti ani stat ani nedostatek financi,prosto to tak maji..ja sama jsem byla proste doma po “ cesku“ a az v 5l.jsem dala,dle zakona tady, i berusku do skoly,nikdo to moc neresi zde,vase volba,jak.zijete zde..jen kdyz jsme koukly skolku ,tak jsem ucitelkam povidala o tom,jak to hodi u nas,v cesku,a moc se jim to libilo..my nakonec do skolky chodili par dni a jak uz jsem psala,pak skola..
chci rictci,ze zde je i pracovni doba atd,flexibilne prizpusobena maminkam,detem,i zacatek skoly rano atd,jelikoz i,ze deti si musi vodit do skoly i ze skoly,rodice! v tomhle to tu mame fajn a anglicke maminky si to mozna ani neuvedomuji..zdarma i moznost jakesi druzinky,skolka spise,po skole,i behem prazdnin..je i zcela bezna je i polovicni,4h.pracovni doba..vase vec,zda mete dve prace,i ve ktere dny,je to na vas..atd atd.

chci tim vsik rict,se budte rady,jak to mate,ja vim,vsecko je to otazka penez,v cesku a kazda maminka to ma i v sobe nastavene jinak..ano radko,v zadne jine zemy,nemaji maminky tak dlouho placenou materskou.. hihi :- D ale v zadne zemy neni ta castka tak smesne mala..ale tady maji,po materske,krom ji,i potom jine,bohate davky na deti,a vyplacene tydne,v castce,kterou ceska maminky maji s bidou jednou mesicne..nesrovnavej,prosim to,co ani v zadnem pripade srovnat nejde a nikdy nepujde.. a kdyby v cesky byli takove financni moznosti,jako jinde,i jako zde, nikdo neodchazi zit jinam..a zde je uplne jedno,jestli pracujes,ci jsi s detma.,ja zazila obe moznosti..to jen k radce…ziji zde,vis…uplne ze vsim vsude,naplno,jako obcan zde ziji.
Meggi

PetraPetra
28.9.2012 v 23:32:55

Peťko, to co popisuješ je horor!
Nemyslím si ale, že je to problém firemní školky. Kdyby firemní školky neexistovaly, myslíš, že by v této konkrétní firmě, o které píšeš, někoho zajímalo, že školka má otevřeno od-do? že má dítě teplotu? že maminka opravdu nemůže zůstat v práci 12 hodin?
Já myslím, že by je to taky nezajímalo, “jen“ by neargumentovali tím, že se jí přece o dítě “starají“ v jejich školce. Ale jsem přesvědčená, že by tam nikdo neřešil, kdo se teda o dítě stará.

…neustrnout ;-)

Stránky: [1] 2 3Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist