Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Výživa, vaření, recepty » Svačinky pro malé i velké školákySvačinky pro malé i velké školáky
nuninka
5.9.2012 v 8:23:08

Dětem začal nový školní rok a nám starosti s přípravou svačinek. Některé školy nabízejí kromě obědů také svačinky nebo se v prostorách školy nacházejí automaty nabízející pití a jídlo. Pokud vám často docházejí nápady co dětem nachystat, jste tady správně :-)

- Co dětem chystáte na svačinu?
- Dáváte dětem peníze, aby si něco koupili sami?
- Máte možnost školních svačin?
- Co si myslíte o školních automatech?

Máte zájem o týdenní rozpis svačin?

Stránky: [1] 2
nuninka
10.9.2012 v 8:26:07

Jídelní lístek na tento týden :-)
Začneme zlehka a pomalu

Pondělí
Máte upečenou buchtu z víkendu? Rychle připravená svačinka.
Pití – čaj nebo minerálka. Pokud dáváte džusy, je dobré je rozředit.
nakrájené ovoce

Úterý
Pribináček, jogurt nebo přesnídávka + piškoty
Pití – čaj nebo minerálka
- Přidáme nakrájené ovoce

Středa
U nás oblíbený slaný koláč. Udělám ho na večeři a ráno má Markétka i do školy :-)
Bramborový koláč se sýrem
350 g vařených brambor
2 vejce
150 g strouhaného tvrdého sýra
3 lžíce strouhanky
trocha mléka
pažitka a petrželka
2 lžíce olivového oleje
sůl

Brambory rozmačkáme, přidáme všechny ingredience a dobře promícháme. Pokud se vám zdá, že je to moc husté, přidejte trochu mléka a osolte. Bramborové těsto narovnáme do vyšší formy vymazané olejem a pečeme v troubě vyhřáté na 175°C dozlatova.

– Přidáme nakrájené ovoce + pití

Čtvrtek
Mají děti rádi palačinky? Zkuste jim jí udělat naslano
Nachystejte si palačinkové těsto. Šunku, plátkový sýr a listový salát.
Když pečete palačinku z druhé strany, přidejte na ní sýr. Dopečte, dejte na talíř, přidejte šunku a salát. Pevně stočte a nechejte vychladnout. Vychladlou palačinku překrojte na půl
zabalte do alobalu a dejte do lednice.

- Přidáme mrkvičku + pití

Pátek
Celozrný rohlík namažeme málem, přidáme sýr, salám a okurku.

- přidáme nakrájenou papriku + pití

Důležitý je pitný režim. Nedáváme dětem přeslazené nápoje. A každá svačinka by měla obsahovat alespoň kousek ovoce nebo zeleniny.

JežečekJežeček
7.9.2012 v 8:35:22

Šárko, teď jsi mě dostala! Je normální, že ve škole jsou automaty na sladkosti? Mě to teda příjde šílené!
Neznám, jak to funguje dnes v jídelnách zš, ale když si vzpomenu na své základkovské období, tak jídla nic moc, učitelky stály u dveří a dokud nesníš, neodejdeš z jídelny. Funguje to tak stále? Ta jídla se určitě zlepšila a jsou chutnější, tomu věřím, ale je ještě jakási kontrola toho, že dítě chodí na obědy a neodnáší celou porci vyhodit? A pokud je možnost nákupu sladkostí, tak je vcelku jasné, co si dítko vybere.
Možná jsem mimo, ale příjde fakt blbost, aby ve škole byly automaty na sladkosti a třeba taky nápoje jako jsou coly, energy drinky… *

halinahalina
6.9.2012 v 20:42:41

Tak u nás ve škole nabízíme ve školní jídelně svačinky pro děti – o velké přestávce. Jsou velice rozmanité – chléb s pomazánkami různého druhu, celozrnné pečivo, sladké pečivo, v jídelně pečené moučníky, jogurty, tvarohy, pudingy, chléb se šunkou, se sýrem,… A samozřejmě ovoce nebo zeleninka. Prostě to, na co částka 10 korun za potraviny stačí. Naše kuchařky byly pochválené při kontrole školního stravování za pestrou stravu včetně svačinek.
A já jako matka měla usnadněnou práci – dětičky měly svačinky ve škole. Dneska jsou velcí a chystají si svačinky (nebo spíš nechystají) podle svého.

…starosti, ale hlavně fůru radostí.

PetraPetra
6.9.2012 v 10:44:19

Hm, tak jak to tu mám dlouho rozepsané, tak teď koukám, že Šárka mi odpověděla dřív, než jsem se stačia zeptat ;-)

…neustrnout ;-)

PetraPetra
6.9.2012 v 10:39:42

Prima téma ;-)

Určitě jsem PRO rozpisy svačin, to je super nápad.
Kdysi dávno jsme tu měli i jídelníčky na celý týden, to bylo taky fajn. Kolikrát mám větší problém vymyslet, co bude, než to pak ukuchtit – což je v mém případě už dost co říct ;-)

Svačiny chystám ráno. Už mě párkrát napadlo, že bych si to mohla nachystat večer, abych se pak ráno stihla trochu v klidu nasnídat, ale přišlo mi to nějak divný, tak jsem nápad nerealizovala.
to pak ten namazaný rohlík nebo chleba strčíte do ledničky? nebo jak to děláte?

…neustrnout ;-)

ŠárkaŠárka
6.9.2012 v 10:16:43

Už jsem kdesi něco o svačinách na VD taky psala…dělám je večer, balím do alobalu a pak dávám ještě do krabičky a ráno jen vytáhnu z lednice – úspora času neskutečná;-) Většinou obložený rohlík, kaiserku, chleba něčím – šunka, sýr, paštika, pomazánka (kromě rybičkové a vajíčkové ;-) ). Občas, když zbyde koláč z víkendu nebo nějaké jiné sladké pečivo, tak dávám i to, ale snažím se vyvažovat, takže přidávám ovoce nebo zeleninu (tak yse mi to občas vrací domů zpátky).
Lukymu jsem dávala i jogurtové pití s pečivem, Anežce zatím nezkouším, musím vychytat, kolik mi toho sní. Malé taky dávám do krabičky papírový ubrousek – měli mít na svačinky. Látkový sice doma mám, ale papírový mi přijde praktičtější – nají se, shrne drobky do papíru, zmačká a háže do koše.

K pití – kupuju na začátku týdne lahev s minerálkou a po vypití dávám vodu se sirupem. Další týden koupím novou …

U nás ve škole jsou jen automaty na sladkosti a na pití. Mléko by se mi líbilo asi víc. Luky kapesko má, Anežce jsem začala taky dávat, ale sůšu si Luky koupil výjimečně, když měli odpolku a měl “strašnej“ hlad. Malá zatím kapesko šetří v kasičce a jednou za čas “bouchne“ za petshopíka nebo jinou krávovinu…Navíc, má třídu ve druhém patře, tak nečekám, že si toho automatu bude nějak extra všímat…Luky je v přízemí a má automat pár metrů od třídy, tak to asi láká víc ;-)

suodal
6.9.2012 v 8:27:27

Tak já zatím chystám svačinu-teda už svačiny :-) ráno. Jsem zatím na ÚP, takže nemusím vypravovat sebe do práce.

Domula už je velká, tak si občas zajde koupit čerstvý loupák nebo koblih do pekárny.

Dávám takovou tu opakující se klasiku pořád dokola :-( Domče dávám dost často jogurt a k tomu do mističky nějakou cereálii, cornfleky…
Zrovinka včera jsem večer ještě pekla buchtu, aby měly děti na sváču.

Ovoce a zeleninu dávám na svačinu jen na výslovné vyžádání, protože mi to stejně Domula roky vozí zpět domů. :-( Takže spíš odpo a k večeři si dohlídnu, aby to snědla.

Pití čistá voda a sem tam pro zpestření ochucená minerálka nebo čaj.

Zítra to budou asi špaldové nebo kukuřičné plátky s máslem/lučinou a k tomu okurka.

Nuninko, ten rozpis nezní špatně :-)

Jooo a u nás je taky bufík se vším možným :-) … děti tam mají k dispozici i malý mlíka, takže na těch ujíždíme :-) To nechci vidět, až na to příjde Honzík…to bude průvan v peněžence :D :D Zatím to před ním tajím :D

bamiskabamiska
6.9.2012 v 8:04:53

tak kluci už nejsou tak malý a nesnažím se o nějaké extra zdravé svačinky….
Vašíkovi už rozkrajuju polovinu chleba do školy :D

dávám všechno co jde namazat nebo vložit do chleba, občas koupím něco sladkého včera zrovna měli koblihy, nebo udělám tousty…

automaty mě pěkně “síří“ je to lákačka na peníze a nacpali je snad už všude….vašík na učnáku mak krom těch klasickejch už i na kafe….

u nás na základce i učnáku je bufet….takže kapesné vykrží krátkou dobu….

líbili se mi mlíčka ve školách a ovoce….jsme ti co ho pili i jedli, ale u někoho se to minulo účinkem a vyhazovali to..

dřív jsem ke svačince dávala i sušenku, ale od zavedeného kapesného jsem to zrušila kupují si co chtějí když na to mají :D

chystám svačinky den předem, už kolik let

ksanda.1MD
5.9.2012 v 21:30:17

Tak já jsem také vděčná za toto téma. Svačinu chystám ráno (jsem na RD, tak mi to nevadí). U nás je to složitější v tom, že malá je dost mlsná – zatím jsme měli rohlík s plátkovým sýrem, s “mazacím sýrem“, zítra má se šunkou chleba, pak už jí jen máslo a med. Ovoce jí jen jablko a banán (na banán musím koupit tu krabičku neb omačkaný nesní) a ze zeleniny jen papriku. Sladké (perník, placku) mít nemají, nemají mít ani kupované a dokonce nemají mít ani sladké pití (pouze vodu či neslazený čaj) – to u malé problém není, ale co bude pít jednou malej netuším. Přiznám se, že má v kapsičce v tašce Brumíka (takovou pojistku, kdyby bylo nejhůř, ale zatím ho nesnědla):-).

zuzina
5.9.2012 v 21:13:57

zrovna dneska jsme toto téma probíraly v práci :-( točí se to pořád dokola,salám,sýr,pomazánka,plátkový sýr,něco sladkého/croasant,loupák…/jogurty,vajíčka a podobně jsou ,,nežádoucí“/….k tomu každodenně ovoce a i ta tatranka.Na pití čaj,minerálka…Z automatů jsme brali na prvním stupni mléko,jinak nic.Pokud není moc času nebo ,,se třeba nechce“ peníze dcera dostane,ale kupuje si svačinu v obchodě kousek od školy,takže ten croasant třeba nebo něco takového.
Svačinku chystám ráno,před odchodem do práce,kdy vařím čerstvý čaj a zárověň nachystám svačinku :-)

…láska na celý život :-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist