Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Náhradní babička?Náhradní babička?
JovankaJovanka
12.5.2012 v 12:05:34

Ahoj holčičky,
dlouho jsem tu nebyla, není čas a mnohdy ani energie :-)
Ale nebojte se, stále na Vás myslím :-)
Chci se zeptat – jak to máte s babičkami a vůbec prarodiči? Možná si vzpomínáte, že naše děti už mají jen jednu babičku, bohužel moje maminka, která byla babičkou v tom (podle mě) správném slova smyslu, už není…. Zůstala jim “ta druhá“, pro kterou jsou naše děti mnohdy spíše na obtíž. Dokonale to opět předvedla minulý víkend. Jeli jsme s mužem na svatební cestu, oznámenou několik týdnů dopředu. Odjížděli jsme v pátek a ona ve čtvrtek večer volala, jestli bychom si nenašli jiné hlídání, protože ona má nabídku jet k moři za dost dobrou cenu…. Nakonec se rozhodla, že půjde hlídat k nám (protože zjistila, že v té zemi, kam se mělo jet, už byla – původně jí byla oznámena jiná lokalita). Děti hlídá stylem, že když pláčí steskem po mamince, tak je nechá tak se slovy – přece se s ním nebudu rozčilovat, však ho to přejde (to řekla o tříletém synovci, když švagrová šla na nějakou oslavu); jak to dělá s našimi dětmi, nevím…. Po příjezdu domů jsem ji poprosila, jestli by mi s dětmi pomohla jeden den příští týden, protože muž jede na celotýdenní školení a já potřebuji jet na služebku – tak to se zeptala, jestli je to opravdu nutné, abych tam jela a že si tím ježděním zbytečně komplikuji život (asi ten její).
Moje maminka byla taková, že za dětmi chodila často, protože se jí po nich stýskalo, prázdniny jsem nikdy nemusela řešit (ta současná babička říká, že kvůli našim dětem ve městě nebude a protože mladší dcera s ní na chatu nechce, tak nám asi hlídat nebude). Mamča brávala holky do divadla, na výlety, na dovolené. Tato max na zmíněnou chatu a to jen proto, že je tam vypustí a když je vidí 3x denně u jídla, tak je to ideál….
Tak mě napadlo najít náhradní paní – nejen kvůli hlídání, to si nakonec vždycky nějak pořešíme, ale spíše proto, aby děti měly nějaký vzor a aby to dobré přenesly dál. Ale kde ji hledat?
Omlouvám se za dlouhé psaní, ale fakt mi to hodně vadí a těžko se to někomu jen tak vykládá…. Navíc nechci, aby se to paní matka dozvěděla. Kromě toho, co jsem psala, má i spoustu dobrých vlastností, ale s těmi dětmi to prostě nějak nefunguje. S našimi dětmi je tak jednou do měsíce, švagrové hlídá občas, ale má kolem toho spoustu řečí (její děti prostě nemá ráda, protože jsou trochu divočejší), ale od švagra děti miluje; to je vidět na rodinných oslavách, kdy se máti věnuje jen nejmladší neteři, zatímco našich dětí si vůbec nevšímá…. ach jo :-(

Stránky: [1] 2
Anonym
17.5.2012 v 12:43:15

Piškotko, díky za velmi cennou informaci! Už jsem jim napsala. :)

Jovanko, sice upřednostňují rodiny z Brna, ale jinak je to prý celorepublikové, jak mi psali. Moje kamarádka si už domluvila schůzku a pojede do Brna pro bližší informace a projednání postupu. Ale zase – do Brna to nemá až tak daleko, jako kdyby bydlela někde u Prahy… Nevím, z jaké části ČR jsi, ale rozhodně jim zkus napsat, za pokus nic nedáš a třeba to vyjde. ;)

k.

MarinadaMarinada
17.5.2012 v 10:05:43

Jovanko, my fungujeme trochu atypicky, tak jsem se do diskuze o babičkách radši nezapojila. Ale taky mě vždycky mrzelo, když dcera byla u tety a kromě jídla tam s ní nikdo dospělý ani nepromluvil – jako by tam ani nebyla…Ale nakonec jsem zjistila, že všem dětem to náramně vyhovuje – zmizí na zahradu (do pokoje) a vrací se jen na jídlo. Tak možná my dospělý někdy zbytečně řešíme problémy, které v očích dětí problémy vůbec nejsou. To je jen takové moje zamyšlení :-)

JovankaJovanka
17.5.2012 v 9:20:39

Ahoj holky, díky za reakce, jsem ráda, že v tom nejsem sama (i když to nám asi nepomůže)….
Mankaš, asi bych tam jezdila na nejnutnější dobu, ať se to nakonec neobrátí proti Tobě…
Zavi, třeba na to děti přijdou. Rodič a prarodič, to je úplně jiná kategorie :-)
Lien, paní babičku “závidím“, opatrujte si ji :-)
Lussy, taky “závidím“ :-) Nechci až tak hlídací babičku, jako spíše človíčka, který dětem předá to dobré, co může přinést jen starší věk a moudrost k tomu věku příslušná. Jak se ovšem říká – s léty přichází rozum, někdy však přicházejí léta sama :-)
Zuzi, to je právě to – ona děti zaopatří – jakože obleče, nakrmí. Možná jsem náročná. Třeba by se mi líbilo, co dělá se švagrovou – minim jednou týdně tam chodí, protože její dceru “už týden neviděla“ – naše holky klidně nevidí celý měsíc, a to k nám má o cca 4km dál.
Piškotko, článek jsem četla a moc mě oslovil. Bohužel je to v Brně. Ale co se toho ujmout pro náš kraj? To by mohlo být hodně zajímavé, co říkáš? Kdyžtak mi prosím napiš mail, díky.

Piškotka
14.5.2012 v 14:59:25

Jovanko, přesně nad tímto už delší čas uvažuji a dnes zrovna na Seznamu vyšel článek o náhradních babičkách :-) Moc bych si jednu přála pro Sárinku, kvůli občasnému pohlídání, ale jak píše Lien, nejvíce právě kvůli tomu moudru a zkušenostem, které by Sáře mohla předat. Já rodiče nemám od 11 let a tatínek Sáry vlastní matku v podstatě nezná, vzdala se jich hned po narození :-( Takže malá vlastně nemá prarodiče ani z jedné strany. Mám akorát babičku a té bude letos 80 let, zdravotně nic moc. Stýkáme se málo, přestože je z jednoho města, ale to je na jiné povídání. Strašně bych si proto přála najít vztah k nějaké starší paní, a přiznám se, že nejen pro Sárinku, ale i pro sebe. To mé dětství nebylo vůbec hezké a rodiče jsem vlastně poznala jen na chvilku, takže já mám v těchto oblastech velké deficity…. Toužím po někom, kdo by si se mnou povídal a kdo by tu malou měl rád. Brzdí mě jen to, že by se to rodina mohla nějak dovědět a budou mi to vyčítat…My máme vůbec zvláštní vztahy… Ale třeba se k tomu konečně rozhoupu :-)

LienLien
12.5.2012 v 19:08:23

no tak já zase od paní nečekám hlídání, dávám tam Marušku i když na ní mám čas, právě pro tu “moudrost stáří“ a samozřejmě vím, že je normální, tak jí nedám k babce aniž bych si jí proklepla. Ona právě spíš má problémy fyzické, nohy, záda, tlak atd.

zuzina
12.5.2012 v 17:43:56

lien to je těžko,věk je krásný ale přeci jen vysoký.přeji té Vaší paní hlavně zdraví,protože určitě Marušce předává něco co umí dát jen ti starší :-)
Co se týká našich prarodičů,tak máme jen jednu babičku,manželovu maminku.Nemůžu o ní říct,že by nebyla fajn,neochotná,nespravedlivá,ale přeci jen….ona hlídá,hlídá ráda,ale z mého pohledu prostě hlídá :-( děti neznají co je říct byla jsem s babičkou na výletě,v kině,hráli jsme pexeso,člověče nezlob se.Postará se o ně od A do Zet,koupí jim sladkosti,ovoce,ale je tu to ale.Děti nejezdí za babičkou,ale na hlídání,což mě mrzí i za ně.Měla jsem taky pocit,že jí jsou bližší děti od švagrové,ale asi to tak není.Starší neteř,která u nich defakto vyrůstala,když byla malá a tudíž jsem myslela,že mají mezi sebou trochu silnější vztah,tam zajde víceméně z ,,nutnosti“.Babička není ani nemocná,ani chudá,je v důchodu,ale není stará.když teď Míša chodí do školky a vídá ho méně,tak vykládá, že jí je smutno.ale když třeba minulý týden přijela k nám,tak seděla na zahradě,vykládala drby od nich z paneláku mě,ale Míši si všimla,jen že nemá kšiltovku.Tož nevím taky jak na ni.
Původně jsem to ventilovat nechtěla,ale třeba včera mi děti hlídala u nás doma./oba jsou nemocní/dcera mi psala už ráno,že začala uklízet/což jsme dělali i my večer,ale asi špatně :-)/,pak vyplela zahrádku,vyprala mi prádlo a uklidila dceři ve skříni,s patřičným komentářem co to má ve skříni za bordel.S malým si hrála dcera…možná vám to přijde milé,že mi chtěla pomoct,ale mě vadí,že mi do skříně lezla,já chci dceru naučit,že to ona si má pořádek v ní udělat,jinak nenajde to suprový tričko co hledá a ona jí tam uklidí a celý panelák bude vědět,že aneta má ve skříni bordel./podle mě jako každý puberťák/.a malého stejně hlídala ona.
Tož tak je to u nás.ale náhradní babičku hledat nebudu.Hlídání už za chvilku zastoupí dcera a na výlety s něma stejně jezdíme my :-)

…láska na celý život :-)

LussyLussy
12.5.2012 v 17:36:41

Jovanko,
jak čtu tebe a holky, tak je to snad všude stejný.
O naší situaci se mi moc nechce rozepisovat, ale máme naprosti sousedku, je to paní kolem 65, jejímu manželovi 72 a jsou moc bezva. Už mají dospělá vnoučata a malé děti milujou. Takže jí občas využiju, když je malý nemocný a potřebuju Lucinku vyzvednout ze školky a nechci ho tahat sebou, tak přijde a půlhodinku mi ho pohlídá.
Záleží co od náhradní babičky čekáš, jestli jen jako hlídací babička, nebo aby podnikali výlety atd.
Taková ta hlídací se někde v místě určitě najít dá, třeba jak píše Lien. I když přiznávám, tam bych se bála toho věku.
Protože my máme s manželem oba babičky, je jim 83, moje babička ta je na tom pohybově špatně, ta by hlídat nemohla, ta je ráda ,že si dojde na záchod a manželova je čilá, chodí denně 3 km na hřitov a zpět, na zahrádce je jako drak, ale pak z ničeho nic začne říkat Marečkovi Petříku, pak zas dobrý, pak se 3x za sebou ptá na to samý, i když jí odpovím. A je schopná hučet do Lucinky,že si jí tam nechá na noc. Já osobně bych je samotný nenechala ani minutu.

LienLien
12.5.2012 v 17:01:40

JOvanko u nás to taky není ideální. Manželova maminka už není, extchýně je nespolehlivost sama, takže je to spíš nározová akce, domluvy předem se jí nedaří plnit. O tom, jak se pak stará, raději nepřemýšlím, ale aspoň něco a moje maminka je bez valného zájmu, navíc daleko. Má vnuka od bratra a to je ten vyvolený. Navíc mi věkem ani nepřipomínají babičky, ani se tak nechovají, takže my už jsme se rozhodli a náhradní babičku máme :-P.

Je to paní ze vsi, je jí 82 let, ale v hlavě to má stále v pořádku, Maruška si jí vlastně vybrala sama, když k ní pokaždé na procházce běžela a vyprávěla si s ní, potom přibylo pravidelné nedělní dávání buchet no a nakonec jsme jí s manželem poprosili, jestli bychom tam mohli Marušku občas tak na hodinku přivést, aby se jí věnovala. Původně jsme i mysleli, že jí to zaplatíme, ale babča byla tak nadšená, že jsme to nakonec ani nenavrhli a dáváme jí občas vejce, občas med….

No akorát teď už párkrát se mi stalo, že jsem jí přivedla a paní nebylo dobře, tak se trošku bojím aby…., přeci jen už má požehnaný věk.

ZavaZava
12.5.2012 v 16:18:20

Něco podobného bude asi všude. Moje tchýně zná jen jedno vnouče a to má 4. Když přijedem, mluví jen o synovci (je mu 26 let) a na naše se ani nezeptá. O dárcích a financích ani nemluvím. S náhradní babičkou ti neporadím, zkušenosti nemám.
Naši k nám taky nejezdí, to jen když musí, když je rodinná oslava u nás. Ale když mi se tam chvíli neukážem, je zle. Asi to cítí, že u nich jsme doma, máme jezdit tam. Já to celkem chápu, takže jezdíme. Jen se mi stále častěji nedaří přesvědčit děti, aby jely taky.

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

MANKAš
12.5.2012 v 14:05:26

Úplně jsi mi připomněla situaci, kdy jsme měli lístky na ples, měla hlídat tchýně, manžel si domluvil, že holky přiveze kolem druhé hodiny odpolední a tchýně ještě v pět hodin nebyla doma…holky tam naposledy byly na prázdninách loni v létě, letos se vztahy tak vyhrotili, že děti neviděla už od Vánoc, protože na to hlídání šly holky nakonec k mojí mamce, která ale zase má bohužel problém s alkoholem…Manžel teď chce, abychom šli na koncert, zvažuji, že najdeme nějakou mladou slečnu na hlídání…vždycky si říkáme, že nikdy nebudeme takoví prarodiče, jako je máme my…Moje mamka má sice výpadky, ale často volá jak se holky mají, nebo vyzvedne i ze školky, tchýně, když jí táta posledně řekl, že když nemá zájem o děti, že tam jezdit nebude, tak mu řekla že má moc práce…Přeju abyste případně někoho našli, chápu že dětem i vám to musí být líto, člověk si někdy chce odpočinout nebo někam si zajít…Já už si sem chtěla dát také dřív dotaz, jak byste se chovaly vy, pokud se u vás objeví tchýně pouze na Vánoce a narozeniny, jezdily byste vy k ní? Svojí dceři se stará denně o dítě a pomáhá jí se vším, ale manželovi a ještě jeho bratrovi, zavolá jen když potřebuje pomoct se dřevem :-(

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist