Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Kdy začaly chodit vaše děti?Kdy začaly chodit vaše děti?
Anonym
30.4.2012 v 9:14:37

Milé maminky, můžete mi prosím napsat, v jakém věku začaly chodit vaše děti?
Naše Julinka už bude mít za pár dní 14 měsíců a pořád se ne a ne pustit a vykročit sama. Kolem nábytku chodí už asi měsíc, chytne se mě za prst a taky ťape bez problémů, ale sama ani za nic. Já bych byla v pohodě, ale babičky a “tetičky“ už mě docela znervózňují…
Věrka

Stránky: [1] 2
konipaskonipas
1.5.2012 v 22:24:32

Dcera začala samostatně chodit až v 17,5 měsících – doktorka už naznačovala, že pokud dcera do 18. měsíce s chozením nezačne, doporučí nějaká další vyšetření. Ale dcera si dávala tak nějak “načas“ i s ostatními věcmi ohledně vývoje (např. správné lezení v 10,5 měsících, samostatný sed v 11), takže mě to nijak moc nepřekvapovalo. Příbuzným jsem většinou tvrdila, že alespoň ušetříme za boty :-) a dál jsem dítko trpělivě nosila a vozila. Mimochodem, chodit pak během pár dní začala i venku, pomáhala jsem jí vodícími kšírami (já vím, vypadá to divně, vodit dítko jako pejska na vodítku, ale i babička se nechala – až na vlastní kůži – přesvědčit, že při vodění za ruku se dcera prostě pověsila do vodiče a sama se nesnažila správně našlapovat, držet rovnováhu atd.) – při svých pokusech byla schopná i pádu na hlavu, takže pro jistotu. Všem, co se divili, jsem argumentovala právě tou hlavou a tím, že nebráním všem pádům, na kolena jsem dceru klidně padat nechala. Taky jsem jí dopřála vyměkčené návleky na kolena, aby se jí na ně dobře padalo :-)

… doživotní starost ještě o někoho jiného.

PetraOPetraO
1.5.2012 v 14:25:10

Moje 3. dcera začala chodit cvíli před 15tým měsícem a myslím, že je to naprosto normální věk-tak akorát. Prvorozený kluk utekl roku, ale opravdu není o co stát a prostřední dcera začala chodit až skoro v roce a půl, ale s tou už jsem byla sledována už nějaký ten měsíc na neurologii, byla mírně hypotonická, ale nemuseli jsme cvičit, nechali jsme jejímu vývoji volný průběh.
Za mě rozchodit se samostatně-bez opory někdy mezi 14-16 měsícem je naprosto normální.

radka2
30.4.2012 v 16:49:36

no mí hošani naštěstí žádný následky nemají, a taky se mi líbila doktorčina rada – tak s nima nikam nechoďte a zamezujte jim v tom chození. což by u hyperaktivních ádéháček znamenalo přikurtovat:-)))
a mimochodem, příbuzenstvo chytře rejpající jak to, že ještě nechodí, nemluví, nemá zuby…bych poslala klidně i neslušně někam:-)

VirenkaVirenka
30.4.2012 v 16:23:07

Slepenino, já měla na kyčle nejdřív takovou tu peřinku a potom jsem dokonce byla zamykaná do strojku a přesto jsem chodila v 9 měs., což samozřejmě ortopedi byli taky nešťastní a mamce vykládali, jak mi to nesmí dovolit… jak to udělat u batolete, to už neporadili… takže omezení pohybu řemínky nebo jinými kyčlovými pomůckami bude taky relativní.

radka2
30.4.2012 v 16:19:46

jeden v 9 měsících a druhý dokonce v 8. není o co stát. stálé poznámky doktorů, že je to na kyčle brzo, přitom prostě začli samostatně chodit a nedalo se tomu zabránit. od té doby se už nezastavili a je po klidu:-( já začla v 10ti, ale ségra skoro do dvou let lezla pozadu po čtyřech jak pavouk. naši šílelí, ale jí se prostě asi jen nechtělo. byla naprosto v pořádku.

slepenina
30.4.2012 v 16:04:36

Nejstarší začala chodit v 10 měsících, mladší přesně na roce a byla pěkný cvalík, syn ve 13 měsících a nejmladší tam to bylo asi nejhorší. Měla na nožičkách řemínky a tak nelezla a dali ji je dolů až v 10 měsících a to se začala stavět a chodit kolem nábytku a za ruce a takové běžné věci a vysloveně sama začala taky až někdy v 15 měsících a to lékařka mi říkala na roce zda nechci chodit s dcerou na tu Vojtovku a já řekla, že to je zbytečné. Také se rozchodila a já byla přesvědčená, že to bylo řemínky na nožičkách a měla omezený pohyb.

VirenkaVirenka
30.4.2012 v 15:54:53

Kluci byli taky nošení, to s chůzí podle mě nesouvisí ani za mák, zase nějaká lidová moudrost v uvozovkách.

Starší i lezl až v 10-11m, chodit začal pro mě překvapivě v 15 měs přesně, mladší chodil kolem nábytku rychle a suverénně už v 10m, ale pustil se až v 17, i když byl šikovný až na půdu… Cokoliv je do 18měs. u donošených dětí a není problém s tím, že by dítě nelezlo a nestavělo se k nábytku, to bych neřešila vůbec.

moureckaMD
30.4.2012 v 12:07:14

Ahoj,
obě moje děti začaly chodit na 13,5 měsících a kamarádky chlapeček přesně na roce a půl. Takže já bych byla v klidu, pokud chodí kolem nábytku, tak jen musí překonat strach a pustit se

LienLien
30.4.2012 v 10:26:27

Jé pěkné téma, zrovna jsem si nedávno vzpoměla na svojí první dceru, tak začala chodit samostatně v deseti měsících, teď mám druhou, za chviličku jí bude rok a nechystá se :-P.
Jinak slýchám, že je to tím, že jí nosím v šátku a chudák se nemůže sama ani proběhnout. No takže na řeči nedám, kdyby to tak bylo, moje první by tak brzy nezačala. Každý má svůj čas, zase třeba krásně sedí a leze, to ta první pořádně neuměla. Asi bych začala být “nervozní“ v roce a půl, to už se mi zdálo, že má dost načase.

JarmuschkaJarmuschka
30.4.2012 v 9:41:28

Já mám dvojčata, narozená dříve.
Cvičila jsem s holkama Vojtovku, docházely jsme na neurologii.
V roce nás “vypsali“, že jsou holky v pořádku a už je jen otázkou času, kdy začnou chodit.
V 18 měsících jsme na rehabilitaci naklusaly zpět, protože furt nechodily – tak jsem si říkala, ať se na nás někdo podívá.
Byly jsme tam v úterý a v pátek mi už Any zdrhla z otevřeného bytu na chodbu.
Lu to trvalo ještě další cca 4 měsíce – prvotním impulsem bylo barevné odrážedlo holčičky od sousedů.
Uviděla ho “volné“, vrhla se na něj.
No a od té doby chodila taky.
Já si pamatuji, jak už jsem byla nervozní, že holky se furt vozí.
A jak mě sousedky – zkušenější matky – uklidňovaly, ať jsem v klidu, že si to pak užiju až až.
:)

Máš-li nějaké pochybnosti (i třeba jen kvůli uklidnění kvůli příbuzným), doporučila bych konzultaci s pediatrem. On by vás když tak poslal na nějaké vyšetření.
Ale některé děti si prostě “dávají na čas“…
;)

…obavy i radosti až do smrti.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist