Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » TAM-TAM » Radosti » JupííííJupíííí
LienLien
22.2.2012 v 9:30:44

Ledy se hýbou, doufám, že do budoucna i v jiných oblastech :-)
Sice pro mě nedostupná péče, ale jinak moc krásná zpráva.

http://zpravy.idnes.cz/o-tehotne-se-misto-lekaru-postaraji-porodni-asistentky-navrhuje-heger-1mo-/domaci.aspx?c=A120221_210959_domaci_brm

Stránky: [1] 2 3
VirenkaVirenka
24.2.2012 v 20:15:53

Naposledy OT k těm neschopenkám, dám sem jeden dotaz z právní poradny, pro ilustraci, co ženy začíná zajímat:

zaměstnavatel zjistil že jsem těhotná a dál mě nechal pracovat v toxickém prostředí a na požádání o přeložení na jiné prac. místo mi bylo zděleno že mě nemají kam přeložit aď si du na neschopenku takže jsem na neschopence doma ale s mimimem finančních prostředků a bohužel jsem uzavřená doma je možné to řešit i jiným způsobem než neschopenkou?

Jste-li těhotná a nesmíte dále pracovat v toxickém prostředí, nemůže Vás zaměstnavatel vyštípat na nemocenskou. Správný postup je ten, že Vás zaměstnavatel v souladu s § 41, odst. 1, písm. c) Zákoníku práce převede na jinou práci (prioritně se převedení děje podle sjednané pracovní smlouvy: tedy na stejný druh práce ve sjednaném místě výkonu práce). Pokud není možné dosáhnout účelu převedení podle druhu práce, který máte v pracovní smlouvě, pak vás zaměstnavatel může převést na jakoukoliv vhodnou práci (např. úklid), ale bude vám po dobu převedení vyplácet vyrovnávací příspěvek v mateřství, čímž vám ze sociálního pojištění dorovná rozdíl mezi vaší původní mzdou a mzdou, kterou vyděláte na práci, kam jste byla převedena (za předpokladu, že tato mzda bude nižší než vaše původní).

Jenže přesně to je u nás zvykem, že žena akceptuje horší podmínky PN a zákon se obejde v zájmu zaměstnavatele a ne těhotné. Omezení vycházek na několik měsíců ale nutí ženy hodně přemýšlet a vidím to ráda, i když nevidím ráda, že se rozčilují za danou právní úpravu ohledně vycházek na PN na mě, která s tím nemá nic společného.

VirenkaVirenka
24.2.2012 v 20:11:31

Lien, kdyby ty peníze reálně nechyběly, souhlasila bych. Potíž je, že ty peníze bude potřeba reálně ušetřit a že bych viděla moc ráda pozici ministra pevnější, než je.

LienLien
24.2.2012 v 20:00:29

No Vírenko a já jsem takový naivní snílek, který věří, že právě tento rozhovor

http://www.pribehyproivanu.cz/pribehy/2012/02/06/jak-jsem-dal-dohromady-ministra-s-porodni-babou/

zapříčinil ministrův názor a penězi že to jen kamufluje, jelikož se nechce otevřeně postavit na menšinovou stranu.

To mám ale krásný svět, že :-P.

MarinadaMarinada
24.2.2012 v 10:25:26

Tak co se týká porodů doma – pro mě by to nebylo. Vždycky jsem měla ráda jistotu, řád a pevně stanovená pravidla. Během let jsem na sobě dost “zapracovala“ a už se tak z poloviny rozhoduju i podle pocitů, ale na domácí porod to teda ještě není ani omylem :-) Nicméně – pokud je to bezpečné (to nedokážu posoudit), pak jedině uvítám, když si každá z nás bude moct svobodně vybrat, jak a kde chce přivést na svět potomka.

Co se týká těch neschopenek…celé těhotenství jsem doslova prozvracela (v práci na to vzpomínají ještě dnes, jak jsem chodila všude s igelitkou :-( ), ale na neschopenku jsem jít nemohla – potřebovala jsem peníze a hlavně jsem si chtěla udržet místo, abych se tam mohla za rok vrátit na poloviční úvazek. Podařilo se. Ale podle mě třeba tady zmiňovaná úřednice může mít zrovna v práci takový stres, že to pro ní může být škodlivější než namáhavá práce…takže já bych jí tu neschopenku dala.

Hodněkrát už jsem tady četla (jak v poradně, tak v diskuzích) názory, jak matky zneužívají a okrádají stát – ale vždyť ty děti jsou naše budoucnost, bez těch žádný stát existovat nebude, to oni budou jednou stát živit ze svých daní! !

Anonym
23.2.2012 v 17:44:56

Už tady padla zmínka o sestrách. Je to pravda. Kam tu sestru dát? Z urgentního příjmu, ara, jip na stand. odd? Vždyť je to z louže pod okap (jak fyzickou námahou při péči o ležící a nesoběstačné, tak i tou zvýšenou infekcí a to je opravdu na každém odd. Interna bércové vředy, dekubity, chirurgická odd zase hnisající rány). Když ji dá na ambulanci, tak je tam v podstatě zbytečná, protože tu práci zvládají ty dvě sestry, které tam jsou v pohodě. Stejně tak kartotéka, prostě jednodušší práce jsou obsazeny, tak se nedivím, že jdou raději na neschopenku
Už mi příjde divné, když jde těhotná úřednice městského úřadu na neschopenku, tam bych zakročila hned. Ale jsou opravdu povolání, kdy to moc řešení nemá.

VirenkaVirenka
23.2.2012 v 16:55:00

On to začíná být pro ženy problém teď – mají nařízené vycházky na 6 hodin, což se naprosté většině vůbec nelíbí, kontroly chodí, odjíždění na víkendy apod. je potenciální problém, když kontrola přijde. Navíc se žena připraví o 100% platu, protože na PN dostane 60% a dost. Takže můžu říct, že se nad tím mnohem víc zamýšlejí, najednou přestávají mít chuť pardonovat zaměstnavatele, který je povinný její zařazení řešit a doplatit jí plat do 100%. Pro ty ženy, kterým to pořád vyhovuje, to teď v této chvíli problém není, ale zostřování podmínek pro PN pokračuje, tak bych se nedivila, kdyby se zrovna tohle časem změnilo. Tohle je totiž opravdu spíš zneužívání systému, zdravý člověk nepotřebuje dávky nemocenské. Zákon řešení má, povinnost situaci řešit má zaměstnavatel. Jen je to u nás pořád neprůchozí. Jako hodně jiných věcí.

PetraOPetraO
23.2.2012 v 16:28:12

Virenko, a jak je to s tím, když zaměstnavatel má nějaký problém přidělit těhotné jiné pracovní místo, které by lépe odpovídalo jejímu stavu, vždyť toto se právě “jednoduše“ řešilo neschopenkou, ne? Vlastně stačilo udat, že děláš to a to a hned dr. nabídnul neschopenku a zaměstnavatele se vlastně nemusel ani nikdo ptát-zda by tě náhodou nechtěl někam přeřadit. To myslíš, že právě toto už bude problém (ať už to s PA dopadne jakkoli)?

VirenkaVirenka
23.2.2012 v 15:50:03

Petro,
je otázka, jestli to po dalším zpřísnění PN bude průchozí (nabídka OL napsat ji v těhu), u nás už loni byly potíže, protože praktici měli hodně kontrol a byly velké snahy omezit PN např. “na záda“ a podobně. Letos je ještě hůř, díky těm vycházkám se to zase sune jinam.

Když má žena jiný důvod k PN (na začátku třeba viroza, nebo žlučník, močové cesty nebo něco podobného), nemívá s tím praktik problém, ale má už problém nechat PN celou graviditu, pokud nejde o stálou diagnozu. Čili po zánětu moč. cest mi musí PN předat, já to musím sociálce ohlásit a dál vést těhotnou pod svou těhotenskou diagnozou. My jsme z hodně přísného místa dlouhodobě a je celkem známo, že v tomhle nemáme v zemi rovné podmínky, někde jde všechno a benevolentně, jinde úřad hlídá podstatně víc. Ale pokud bude mít těhotná PN na těhotenskou diagnozu, tak je to známka těhotenské patologie a z principu by o ni neměla pečovat PA. A zatím na jinou než těhot. diagnozu není obhajitelná PN na celou graviditu, alespoň tedy v přísnějších regionech.

Spolupráce PA a doktora je naprosto nezbytná a za sebe se obávám, že je to taky nejvíc bolavý bod celé chystané věci. Jestli postoj těchto dvou skupin (a více na straně lékařů) zůstane takový, jaký je teď (a on se spíš vyostří vzhledem k tomu, že jedna skupina přijde o nemalou částku peněz), je pro mě těžké si představit, že by plánované fungovalo. Nějakou diagnozu si doktor může stanovit skoro u každé těhotné a může to taky být tak, že budou místa, kde v péči PA nebude skoro nikdo, pokud na to nebude platit nějaká revize a regulace :(. Ale o tom je marné spekulovat. Uvidíme, jakou rychostí by chtěli něco měnit a jaká reakce předních gynekologů bude nejvíc slyšet.

BrblalkaMD
23.2.2012 v 15:50:03

Já bych se do péče porodní asistenky nesvěřila. Tak jako nesouhlasím s domácími porody, tak bych nešla ani do tohoto. Myslím, že bude také těžké určit odpovědnosti v případě nějakých komplikací resp. kdy měla asistentka již poslat pacientku k lékaři atd. Víme jak je těžké dokazovat pochybení u lékařů a víme jaké je to tady s legislativou a kolik kliček dokáží právníci v našich zákonech objevit. A dělat zákon zrovna o odpovědnostech za něčí život metodou pokusů a omylů…. Doufám, že z toho neudělají povinnost. Doufám, že si každá maminka bude moci sama rozhodnout podle svého svědomí komu se svěří do péče. Já si raději tu hodinku v čekárně u lekáře počkám.

Vdaná, 1 dítě.

PetraOPetraO
23.2.2012 v 15:37:05

Virenko, ano, myslím, že by to mohlo fungovat, jak píšeš a s tím souhlasím-péče dr. pro zdravé ženy by byl “nadstandart“-respektive by těhotná měla nárok dejmě tomu na 3 (nebo 4) plně hrazené návštěvy u gynekologa (kdy by se např. prováděly ty velké UTZ (takže počítám tak ve 12tt, 20tt a 32tt), jinak by chodila k PA, ale jak psala Lien, nedivila bych se, kdyby bylo možné s tím nějak manipulovat a vyzískat si péči gynekologa hrazenou-prostě se s dr. domluví, dr. ji napíše nějakou diagnozu? Asi by záleželo přímo na té ženě a na konkrétním lékaři.
Lékař a porodní asistentka by spolu každopádně měli spolupracovat, už to takto někde funguje (a je k dispozici těhotenská poradna v péči asistentky zdarma, pokud je ona žena registrována u určitého gynekologa, s kterým spolupracuje).

Získání neschopenky se nevylučuje s péčí porodní asistentky-neschopenku může přece napsat obvoďák (alespoń mě to má obvodní nabídla opravdu jen tak, ale nepřijala jsem), či gynekolog a může ji stále dostat i úplně zdravá žena, pokud její povolání může být v kontraindikaci s jejím těhotenstvím (třeba v začátku to mohou být i nevolnosti, které se mohou objevit i zdravého těhotenství).

Stránky: [1] 2 3Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist