Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Další antibiotika...omrkněte naši lékárničku!
Holky, tak moje peněženka chudne a chudne, dnes jsem byla pro výsledky ze včerejšího odběru krve Sárinky, a jsem trochu nesvá: nejenže se včera odběr nějak prapodivně nepovedl, nakonec se “kdoví proč“ brala místo 2 ampulek jen jedna (slíbili mi testy na alergie), dnes přijdu pro výsledky a doktor i sestra nervní (chápu,že jsou čekárny už několik dní narvané, ale včera řekli, ať nečekám a jen klepnu na dveře), sestra podává doktorovi jen půlku výsledků, druhou nenašla:o( doktor viditelně nabručený (takového ho neznám), vyžádává si Sářinu kartu a jen na mě štěkl, že máme velký nález – zánět vedlejších nosních dutin a napsal 2(!) balení antibiotik, ano, ve 4 měsících už troje antibiotika, slušně jsem namítla, jestli to není trochu moc, řekl, že to budeme řešit až po přeléčení (to už je nejméně 4. přeléčení, ikdyž pravda vždy u někoho jiného) a že budeme dělat ty alergologické testy, takže Sárinka si zase vytrpí další odběr, protože sestra viditelně vytáhla při tom první jehlu dřív (sám jí to řekl) a vypadá to, že díky tomu žádná druhá půlka výsledků ani nebyla…
V lékárně mi lékárnice velmi ochotně poradila, co a jak a bylo vidět, že se mnou soucítí, když jsem jí řekla, kolik mě ty “doktorské pokusy“ už stály peněz, nestačila se divit – s dneškem jsme přesně na 3700 Kč (za 4 měsíce), tj. jeden celý rodičák na léky, dobrý ne? Odnesla jsem si i Preventan a zkusím to, i když už nevěřím vůbec ničemu, kdyby tam ten nález nebyl, poslechla bych známé, co jsou přes přírodní léčbu a vyprdla bych se na doktory, protože mi přijde, že sami nevědí, kam sáhnout. Tyto antibiotika byly jen další v řadě, na které by ta naše “bakterie“ mohla být citlivá. Vidím to jasně – za 5 dní úlevy přijde další várka….
A jen tak pro zajímavost, v naší domácí lékárniččce už za dobu od října stály a nebo ještě stojí tyto léky: Otrivin, Nasivin, 3x Stérimar (= 3x 200Kč), 3x Mucosolvan, 2x Stoptussin, 2x Stodal, 2x Aerius, 1x probiotikum Nutrolin-B, 1x Probiotika Biopron 9, dále Preventan Junior, 2x Sinupret, nyní ještě ATB Ospamox 2x, z homeopatik Corallium Rubrum, Oscillococcinum, no a z přírodních produktů Aloe Vera + Propolis tablety, které stály 700Kč. Poplatky za lékaře od října cca 15x 30Kč, 2x 90Kč + samozřejmě do toho ještě moje dvě angíny a platby za poplatky + léky s tím spojené:o)))
Snad už bude jaro… Držte se maminky :o)

Piškotko, není zač, hlavně přeju všem malým marodečkům lehké a rychlé stonání a RYCHLÝ PŘÍCHOD JARA. Všichni doufám aspoň trochu vydechneme 🙂
Virenko, teda smekám před Tvým výkladem! Moc a moc Ti děkuji za obsáhlý článeček, jsi moc hodná!!! Probiotika teď budu dávat dlouhodobě, do toho investovat budu, ale samozřejmě se poradím o dalším průběhu s pediatrem, snad už budou čekárny volnější :o)
Díky!!!!

Piškotko, dobře, že hledáš a čteš, ono je řešení častých nemůcek pro každou maminku vždycky úplně individuální.
Ke zmíněnému odkazu: probiotika ano. Většina pediatrů, co znám, je jako podpůrnou léčbu zmiňuje v každé druhé větě, ovšem znám málo rodičů, kteří je podávají déle než třeba měsíc. (Pokud nemají atopický ekzém.)
Všechno se točí kolem toho, čím dítě trpí a nakolik matka chce, aby bylo zdravé. Totiž: většina nemocí začíná virozou, u malých dětí ovšem nezřídka dojde i k následné infekci bakteriální. Rychlost přechodu mezi oběma fázemi je dána právě odolností a vyzrálostí imunity, když odhlédneme od toho, že s dobrou imunitou do nemoci přejde významně méně kontaktů s viry. Většina dětí se zhoupne do nemůckového období při vstupu do kolektivu a v chladném ročním období – tím máme první vyvolávající faktor. Pro děti oslabenější pediatři doporučují buď pozdější vstup do kolektivu, nebo být mimo dětský kolektiv v zimních měsících. Pokud toto matka udělat nemůže (a to je dnes nejčastější), už má mnohem užší manévrovací prostor, protože zůstává základní příčina – dítě s dosud nevyzrálou imunitou v prostředí plném zdrojových virů.
Další možností potom jsou různé potrav. doplňky typu vitaminů, echinaceí, preventanů atd., které by měly imunitu podpořit. Většinou ji podpoří, ale v tak těžké zkoušce, jako je dětský kolektiv v zimě, často neobstojí. Přichází nemoc, virosa trvá dejme tomu 3 dny, následuje třeba zelenání rýmy, huhňání a pověstný “zánět dutin“ (předškolní dítě má zatím otevřeno jen menší množství dutých kostí). Pokud není příliš vysoká horečka, teoreticky je možné dítě dál držet v teple v posteli, čajovat a dát probiotika, která DLOUHODOBÝM působením postupně organismus podpoří v likvidaci infekce. Je ale nutné počítat s tím, že dítě bude stonat 3 týdny nebo déle, a zajistit mu tu péči, včetně času na zotavení, kdy je stále potřeba užívat probiotika. A počítat s tím, že to probiotika nemusí utáhnout (což bych v případě již v krvi patrných zánětlivých změn docela předpokládala) a stejně budou ATB nasazena, ovšempozději a doba léčení se protáhne… Většina matek na toto nemá čas, tlačena krátkým paragrafem a nutností rychle se vrátit do práce. Rychlejší variantou jsou antibiotika. Účinek je přímo v místě problému, zkracuje trvání nemoci. Nezkracuje trvání zotavení, což si většina lidí nepřipouští, protože dítě je rychleji bez teplot a projevů nemoci a jeví se (skoro) zdravé. Mimoto ATB ovlivňují imunitu přímo, dá se říct, že ji “paralyzují“, takže pokud dítě bez fáze zotavení vstoupí znovu do největší zátěže, tedy do předškolního zařízení, snadno viroze podlehne. Tady vidím smysl probiotik dlouhodobě. Ale říkám na rovinu, první rok, nebo i víc, je pro imunitu v tomto věku prubířským kamenem už generace, nemůcky byly vždycky a je v podstatě nutné pro dítě i rodiče tu fázi prožít a “přežít“. Že přibývá alergiků, kteří mají toto období s hlubším propadem a déletrvajícími nemocemi, situaci nijak nevylepšuje, stejně jako fakt, že mnoho dětí ve školkách je v zimním období nedoléčených či dokonce lehké formy přecházejí, čímž je tam víc zdrojů než kdy dřív.
Ke zmíněným imunomodulačním lékům, to je už věc opravdu k posouzení přinejmenším pediatrem, někomu opravdu pomáhají, jinému vůbec, někomu mohou způsobit potíže mnohem horší než měl (přílišnou stimulací imunity). Určitě bych se na možnosti zeptala, a dobře poslouchala, co pediatr říká, zkušenost dětského doktora s různě reagujícími dětskými organismy bývá značná. Já osobně bych dávala dál probiotika (dávám je staršímu opravdu dlouhodobě), ale jsou věci, které opravdu nezvládnou…
Tvou paniku opravdu chápu, sama bych nikdy nevěřila, že už letos bude školka navštěvována takřka pravidelně, Vítek to loni vzal zgruntu, ale on stonal celou zimu už od prvního roku. Ale člověk stejně dělá jenom to, co může 🙁
Piškotko, děkuji za odkaz, velice zajimave čtení.
Šari, děkuji, je pro mě útěchou, že některé vaše dětičky jsou už dnes za vodou a přitom taky takhle trpěly, mám na mysli tu naději, že se z toho dostaneme:o) díky za to! 🙂
Piškotko, moc se nezapojuju písemně, ale jsem s tebou aspoň “očima“ ;-)a čtu jaké máte s babulkou problémy…vzpomněla jsem si totiž na Lukču, když mu bylo necelých pět let, stonal s angínami a jednou dokonce během dvou měsíců ji měl třikrát,tedy troje antibiotika… a slabounkej byl jako věchýtek a úplně průsvitnej…tenkrát nám doktor nasadil Luivac…je to imunoterapeutikum..a je pravda, že jsme ho brali s měsícovou přestávkou celé tři měsíce..a vážně zabral…asi ti to moc nepomohlo, viď?…:-(
Našla jsem článeček o ATB vs. Probiotika, tak si říkám, jak velký byl asi ten náš nález, že se musely opět podat ATB. http://www.celostnimedicina.cz/antibiotika-a-probiotika.htm
Virenko, moc děkuji za vysvětlení. Můj vnitřní pocit taky říká, že doktor toho měl prostě moc, ještě když ho znám a vím, že tady k němu chce chodit každý. Prostě to bylo vidět, že toho oba se sestrou mají plné kecky. O změně neuvažuji, i když malé je mi fakt líto. Příště tam půjdeme v době, kdy bývá méně lidí a odbýt se nenechám… Konzultovala jsem to se známou, která si ho nemůže vynachválit a říkala, že lepšího doktora u nás nezná. Jinak o vlivu ATB na imunitu si od tebe ráda cokoliv poslechnu, čtu o tom, ale přece jen bych ráda slyšela i třeba to, že se z toho malá “vylíže“. Co můžu udělat pro to, aby ta imunita byla lepší? Chodit i častěji ven? Dávat pořád probiotika? Může to mít velké následky do budoucna? Díky za radu, a vám holčinky moje taky!!!! Děkuji, že jste tu!!!

Holky,držím palečky, ať už to máte všechno za sebou. Neskutečný výčet! Hodila bych to všechno panu Julínkovi do ks..tu!!!
Určitě bych zašla k jinému doktorovi. Víc hlav víc ví.
Děkuji naší paní doktorce, že je jaká je. ATB už jsme sice taky měli,ale vše se snaží řešit nejdříve mírnější cestou a když si není jistá, raději nás pošle ke specialistovi – pro jistotu. To potom těch 30,- Kč dám i ráda.

Piškotko, to je problém specializovaných ambulancí. Pediatr díky tomu, že dítě nemocné třeba ani nevidí, někdy ani neregistruje, kolikrát dá specialista kvůli problému v úzké oblasti ATB (nejčastěji ORL). A většinou jsou to ATB širokospektrá, která po doužívání oslabují imunitní reaktivitu na 2-4 týdny. V té době je dítě abnormálně vnímavé zejména vůči virům… a dojde k zacyklení problému. Pokud má malá změny v laboratorních hodnotách, asi je teď opravdu potřebuje. Bude potom potřebovat i rekonvalescenci, aby se tělo vzpamatovalo. Je mi jasné, že toto vše víš. Omlouvat doktora nechci, jen podotýkám, že pokud bude doktor v době epidemie ordinovat běžným způsobem, na velkou část nemocných se prostě nedostane. Vím, že jsem subjektivní, ale podle mě epidemie doktorovo rychlé chování omlouvá. (Tedy pokud neusedl do sousední ordinace jiný Dr. jako posila – což je sci-fi.)
Přesto bych se pokusila poradit při kontrole, tedy ve fázi, kdy malé bude lépe, na možnosti nápravy ať homeopatické, bylinkové nebo jiné. Většina lékařů má svůj vyzkoušený postup a podle typu dítěte udělá návrh “na tělo“. Sára opravdu není sama, kdo dostává ATB rychle po sobě, protože prostě není zbytí. V našem okolí není pediatr, který by měl postup zcela obcházející ATB, v případě bakteriální infekce je to v současnosti opravdu cesta s velmi malou konkurencí.