Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zkušenosti s výrobky a službami » Látkové plenyLátkové pleny
Pavca31Pavca31
18.12.2011 v 12:56:56

Ahojky holky,,tak jsem zpět a hned potřebuju poradit..
Za necelý tři měsíce se mi narodí klučina a já bych chtěla vyzkoušet látkové pleny,,myslím takový ty kalhotkový co dobře sají.Vůbec nic o nich nevím,páč jsme používala předtím jen jednorázový.
Můžete mi prosím poradit,jaký jsou nejlepší a hlavně jak to funguje,
Já mám akorát zkušenosti před 17lety s klasickými látkovými a to byl děs tenkrát.Ale myslím,že dnes je to už někde jinde.
Moc vám všem děkuji za rady

Stránky: [1] 2
VirenkaVirenka
11.12.2012 v 12:14:00

Hanzlici,
to víš, že jsem ráda. ;)

Docela by mě zajímalo, jak to dopadlo u Pavči? Používala nakonec látku, s jakou zkušeností?

HanzliciHanzlici
10.12.2012 v 16:05:21

tak aspoň že u holčičky je to ok!

VirenkaVirenka
10.12.2012 v 15:29:55

Nj, zkušenost je nepřenosná.
Starší začal kolem 3.týdne, s výsevem ekzému, mladší nemlich tak. Za nich byly jen čtverce (blbé kvality), PVC svrchňáky, separačky Anička (šílenost – zadek z nich do krve do půl hodiny). Kalhotkovky se tu poprvé objevily, když bylo mladšímu kolem roku. Kluk čůral co 20min, okamžitě řval, takže prakticky nespal (a choval se podle toho). Kakal cca 8xdenně. Zadek byl téměř pořád do krve, nepomáhalo prakticky nic, ani antibiotické masti v závěru. Rozbalení nesnášel a mohl si uřvat hlavu… Byl červenec, to tomu nepřidalo. Nepomáhaly ani čtverce bez svrchních, nepomáhalo nic. Po asi 10ti dnech přebalování cca 40x denně (měla jsem 120 plen, bylo horké léto a přesto jsem občas neměla suché plíny, bylo to fakt vyčerpávající) jsem dala na noc jednorázovku. Ráno byl zadek o 200% lepší. Myslela jsem, že zabralo něco z léčby a šťastná jsem ho zabalila do látky, za půl hodiny všechno zpátky. Ještě nejmíň dva týdny trvalo, než jsem pochopila, že jednorázovka ho hojí a látka naopak. Mnohem déle mi trvalo, než jsem to vnitřně přijala (spíš jsem to nepřijala nikdy). Ale díky bohu, že ty jednorázovky (vyhovovaly mu jen dvě značky, tehdy samozřejmě nejdražší, to vyletělo prachů do koše) existovaly. Dítě se začalo smát, začalo spát, začalo jíst. Při přebalování cca 15x denně se najednou našel čas i na jiné činnosti než pořád koukat na plínu nebo ji prát nebo věšet nebo žehlit. I pokus dát látku po dvou týdnech zcela zdravého zadku vedl k okamžité opruzenině, takže jsem rezignovala.
Mladší byl v bledě modrém.

Nejmladší holčička je skoro ve všem opak. Jednorázovka jí dělá potíže, v látce když máme potíže, jdou zvládnout a to bez utrpení (ani vzdáleně se to nepodobá tomu šílenému trápení prvního). Už nejsem překvapená, dávno jsem se odnaučila generalizovat svou zkušenost s jením/několika dětmi na ostatní, protože to nejde a ani nefunguje.

K tomu, jak to dělali dřív – nevím. Mladší brácha když byl opruzený, bylo to šílené. Bylo mi deset a pamatuju na to jako na vážnou nemoc. Než to zmizelo, trvalo to snad 10dní, rozbalovalo se po 30min, neustále se mazalo nějakou barvou – genciána, něco zeleného, něco červeného. Pudry. Odvary z heřmánku. Bráška šíleně řval při kontaktu čehokoliv s jeho pokožkou. Snaha nechat ho ležet nahého taky nevycházela (ale on byl nedonošený, tak to dr. výslovně nedoporučovala). Pamatuju, jak máma bezmocí brečela, protože nebylo nic, čím ještě pomoci. Asi i proto jsem cítila takovou úlevu, když jsem zjistila, že u nás pomoc byla, i když byla pro mě tak těžko přijatelná a byla to vlastně prohra. Pro něj to byl zisk…

Promiň elaborát, ještě pořád to nemám evidentně zvládnuté, úplně jsem při tom psaní zase tu bezmoc a pocit tlaku a selhání cítila :shock:

HanzliciHanzlici
10.12.2012 v 13:22:53

Virenko, nevím, jak moc se ti kluci prudili v plínkách, já si taky užila svoje. Ještě tak půl roku zpátky byla malá schopná se oprudit jednou v noci pokaděnou plínou tak, že to měla do krve a léčili jsme týden, dva. Kdyby se mi tohle dělo u malého mimina, tak radši zkusim bezplenkovku než sáhnout po jednorázce. Je fakt, že asi ve třech měsících začala mít tyhle problémy, tak jsem párkrát přebalila do papírovky a ono se to ještě zhoršilo.
Jak to dělaly maminky před x lety, když jednorázky nebyly? Taky si musely nějak poradit, určitě měly daleko spolehlivější způsoby, jak na opruzeniny. Ale jak píšeš, je to o zkušenostech, já bych za sebe papírovku nedoporučila, snad jen kvůli pohodlí. A ani to pro mě neni důvod, takže nedoporučila :-)

VirenkaVirenka
9.12.2012 v 23:23:50

Já látkovky používám také, malá je první dítě, které látku sneslo, oba kluci se v látce tak prudili, že jsme museli po týdnech trápení definitivně přejít na jednoráz. Malá je někdo úplně jiný :), takže látku snáší asi jako jiné normální dítě.

Začínala jsem na čtvercovkách, část bambusových, část bavlněných s vyšší gramáží (Kikko lux eco, Libštátské – ty jsou super, kdybych mohla zpátky, vzala bych bavlněné jen ty) a kalhotkové jsem kupovala na bazárku po kousku. Baby Lucy bambusky jsem koupila i nové, zůstaly krásně měkké, jedou hodně, takže oprané hodněkrát. Nemůžu říct špatné slovo, malá z té menší velikosti pomalu vyrůstá a měkkostí jsou jako právě koupené. Peru ve slizu, který mi nikdy nic nezapral. Prala jsem v něm i pracovní bílé prádlo a na tom mi dost záleželo, aby zůstalo bílé, to asi jde pochopit. Peru ve slizu už nejméně 4 roky. Máme hodně měkkou vodu, jistě to s tím souvisí. Píšu to proto, aby bylo vidět, že osobní zkušenost je opravdu pokaždé jiná. Co vyhovuje mně, jinému prostě nebude…

Dávám látkové plenky ve dne, v noci, na vycházku, jsem nadšená, že to se mnou jedno moje dítko zvládá, jsem smutná, že takové plenky nebyly už za kluků. Navíc výbava na jediné dítě podle mě opravdu moc k finanční úspoře nevede a stran ekologie – kdovíjak moc, malá mi první měsíce tak často kakala (do každé plenky ve dne i v noci), že jsem protočila opravdu hodně vody, to se mi nelíbilo (ne tak kvůli financím, jako kvůli “plýtvání“). S čím mám problém já, jsou prodyšné svrchní. Flísáky i vlňáčky mi provlhají přes jakkoliv početnou a pečlivou impregnaci. Noc je hodně nedořešená, protože je zima a dítě ve vlhkém spacím pytlíku nic moc. PUL na noc dávat nechci. A tak to je.

Látkové plenky jsou moje současná vášeň a radost, až když jsem zjistila, že to tentokrát půjde, jsem si uvědomila, jak frustrující pro mě bylo přijmout, že pro oba starší kluky byly papírové pleny lepší varianta. Byla jsem tenkrát šťastná, že existovaly, že ta možnost mít dítě spokojené a se zdravou kůží na zadečku existuje i pro nás. Ale teď jsem šťastnější, protože vidím, že je to dítětem, ne materiálem plenky na zadečku, nebo nedbalostí v mazání atd. Jen kdyby byly lepší podmínky k sušení (sušičku nemám a neplánuju)…

PetraOPetraO
7.12.2012 v 11:03:36

Zikminko, zkušenosti mám též bohaté, každý má svůj způsob, v dnešní době je nepřeberno možností….takže je to těžké
Pokud je možnost, tak bych si opravdu osahala používanou plenu, protože některé (froté) pleny fakt zhrubnou, zatímco nové jsou moc příjemné, používané pak jak struhadlo, některé pleny zas nesnášejí vyšší teplotu..je to celkem složité.

Já třeba používala pouze klasické čtvercové pleny (žehlila jsem podle potřeby, respektive nežehlila), výbavu jsem měla nakoupenou už na prvorozeného, kdy v té době moderní pleny u nás teprve nějak začínaly a já o nich ani nevěděla (neměla jsem internet).
PULky Haipa Daipa byly mé první moderní plenkové svrchní kalhotky (většina svrchních kalhotek můžeš použít i právě třeba jen se čtvercovýma plenama) a spokojenost, i když jsem vyzkoušela pak i jiné svrchňáčky, též Pul- vše okolo ceny 300,–400,- za nový ks, na mé hubené děti zas tak nesedly a plenu na rovno tak dobře nedržely jako jiné PUL kalhotky, které jsem později dokoupila, ale ve skladu se sponkou SNAPPI pohoda, na novorozenečka také, jsou krásně měkoučké. U PULek je prostě snadná údržba-můžu hodit do pračky a je to, odolné, děti problém neměly a o proti starým igeliťákům, které jsem měla možnost též vyzkoušet u prvorozeného a zahodila nebe a dudy).

Na noc jsem si vystačila se starými kousky froté ručníku, či žínkami, které jsem vkládala pod plenu-místo vkládaček, takže i takto se dá látkovat-vlastně v tom nebyla žádná věda, jen jsem musela skládat, ale zase jsem si plenu naskládala přesně tak, jak jsem potřebovala savou a nejsavější v místech, kam směřovala největší nálož). Dokonce i Ti co používají moderní pleny, na novorozence často sáhnou právě po čtvercovce. Miminko často vydatně a řídce kaká, často se přebaluje a čtvercovka rychle schne a může se i vyžehlit (takže zjemní). Na cestování-dovolenou, kde je možnost přepírání, je také čtvercovka nepřekonatelná, když už se chce i za těchto podmínek látkovat :-)

Jenže ani čtvercovka není jako čtvercovka, dnes se šidí, co může, a mnohé jsou vhodné leda tak na utření pusinky, či pod hlavičku, jak jsou průhledné. Takže ani vybrat pořádnou čtvercovku není jednoduché, je dobrá ji vybírat na živo, či sledovat třeba gramáž nebo nevím.
Já jsem měla štěstí, že v době, kdy jsem pořizovala se ještě asi tak toto nešidilo a pak jsem si po 5kč za kus koupila i starší čtvercovky, abych mohla plenkovat celodenně a neměla stresy z toho, že nestíhám prát a sušit (třeba při horším počasí) a ty byly ještě lepší. Celá plenková výbava mi vyšla v průběhu času cca asi na 5000,- (občas odejdou nějaké ty kalhotky), ale na to, že jsem to užila na všechny 3 děti a výbavu mám stále použitelnou i na čtvrté, nádhera. Nejmladší-třetirozená dcera, má pleny ještě na noc, na sobě ještě neměla nikdy jednorázovku, takže musím napsat, že to lze a není to nic náročného..To by pro mne bylo asi náročnější tahat bez auta, které nemáme, ty objemné balíky akčních plen :-D Mě stačí ty nákupy, co činím i tak. Ae byla to pro mne prostě radost-s automatkou po ruce, když už nám nesedla ta bezplenkovka…

zikminkazikminka
6.12.2012 v 20:13:01

no…. tak toho jsem se bála.. jsem v tom zas jak s kočárkama… čím víc vím a vidím, tím je to horší :-) budu se tím ale muset už prokousávat… blížíme se cílovou rovinkou do finále :-)ale díky za zkušenosti…. Hanzlici, budu ráda, když pošleš tvůj elaborát.. písnu do OV :-)

nejkrásnější na světě je dětský smích!

LienLien
5.12.2012 v 21:10:00

Zikminko ještě k tomu co píše Hanzlíci, tak se taky přimlouvám za vlněná svrchní kaťata, v podstatě to bylo to jediné, s čím jsem byla opravdu hodně spokojená. Stačily mi troje od každé velikosti, s tím, že když se náhodou ušpinily všechny, použila jsem ty větší než dostatečně proschly.
Jinak jsem si naběhla s plenami Baby Lucy – biofroté. Sice jsem si je mohla ohmatat a vybrat mezi ostatními, ale nové, které byly nádherné měkounké k zulíbání. Zhrubly tak, že malá byla sedřené, ne opruzená, ale vyloženě odřená, takže ty ti rovnou můžu napsat, abys nekupovala ani na zkoušku :-).

HanzliciHanzlici
5.12.2012 v 19:37:15

Ahoj, já jsem byla “nucena“ na toto téma sepsat elaborát, který rozesílám zájemkyním, protože vyznat se v tom je pro úplného nováčka opravdu masakr :-D tak kdybys chtěla, můžu ti to poslat na mail.

Já používám na malou látkovky v podstatě od narození a už mam leccos vychytané.
K tomu, co tu padlo za rady, si dovoluji připsat nějaké poznámky:

- ano, froté hrubne, a to dokonce i to bambusové, i když míň. Dá se to eliminovat sušičkou nebo žehličkou. Žehličku můžeš v případě potřeby použít i na kalhotkové plenky, ale samozřejmě ne proto, aby byly vyžehlené (to prostě nebudou z podstaty věci), ale aby změkly. Já to nikdy nedělala, když už, tak tak vždycky před pooužitím promnu v ruce, změkne to. A nebo nekupovat froté, ale jiné materiály.

- svrchní kalhotky, pokud chceš přebalovat opravdu zdravě, tak jedině vlněné. Jsou zcela prodyšné. V PUL nebo jiné umělotině se citlivějším dítkům může stát, že se zapaří, oprudí apod. Prodyšné jsou i flísové, ale zas při tlaku protečou, což vlna ne :-)

- ocet mi nikdy plíny nezměkčil a z mýdlového slizu jsem rychle přesedlala na jiný způsob praní. Zapral mi všechno bílé do šediva a prací schopnost mizerná. Což ale může být i vodou, neříkám.

- separačky nejsou nutné, ale ulehčí práci.
- Sketch jsou opravdu nejnižší kvalita zpracování, ale zato jsou taky nejlevnější. Já jich mám hafo a slouží, i když to neni ono.
- Haipa Daipa super na novoše, na dítě cca od půl roka přestává dostačovat sací kapacita a jejich froté na Pastelce hrozně hrubne – nejvíc co jsem vyzkoušela.
- rozhodně jak tu padlo doporučuji koupit z druhé ruky různé značky a podle toho pak vybrat, co koupit nového. Já teda nekoupila nového nic a taky žijem, zato jsem si mohla dovolit nakoupit těch plenek opravdu hodně, takže mám zásobu, kterou bych si nikdy nevytvořila, kdybych to koupila nové. To by byla částka :-) A použité fakt ničemu nevadí, slouží úplně stejně jako nové.

zikminkazikminka
5.12.2012 v 18:05:11

no vypadá to, že to tak dopadne :-)Díky i tak za radu :-)

nejkrásnější na světě je dětský smích!

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist