Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zdraví, nemoci, léčení » změny ve zdravotní péči 2012změny ve zdravotní péči 2012
radka2
17.12.2011 v 8:10:34

Tak jsem změny letem pročetla a jsem hlavně z jedné v šoku. U nezletilých musí dát souhlas k zákroku, údajně i k odběru krve, zákonný zástupce.V dnešní době hodně “dětí“ třeba od šestnácti let bydlí samo. Jak to bude fakticky probíhat? A hlavní problém, který vidím já – gynekolog. V době dávno minulé (naštěstí), byl problém s antikoncepcí u nezletilých. Musel dát souhlas rodič. Já ak nikdy nebrala, ale domnívám se, že musí předcházet krevní testy. Hodně dívek aktivně pohlavně žije před dosažením plnoletosti a z okolí vím, že mnoho z nich má věřící rodiče, nebo i nevěřící, kteří nepřipustí tento fakt a nikdy by souhlas s antikoncepcí nedali. Takže se vrátíme k nechtěným těhotenstvím v takovém množství, jako to bylo před mnoha lety? Co když 15ti letá dívenka bude chtít jít na potrat a rodiče jí to nedovolí? Co když se bude chtít dát očkovat a rodiče to nedovolí? Vždyť pokud ukradne něco v obchodě, je dítko v sedmnácti trestně odpovědné, ale co se týče péče a zdraví je nesvéprávné? Jak to vidíte vy?

Stránky: [1] 2
VirenkaVirenka
17.12.2011 v 21:43:22

Jarmuschko, já jsem byla přesvědčená, že tyhle změny nabíhají s platností až 1.4.2012. Některé změny nabíhají už v lednu, některé v dubnu, nemůžu pořád najít spolehlivý zdroj, který by aspoň vymezil, která změna kdy nabíhá.
Jak obvyklé u nás :(

Jinak, co se týče pediatra, zubaře a gynekologa, mohou děti starší 15 let nově dostat souhlas rodičů k návštěvám, ale to se asi netýká těch vyšetření. A jak typické, nikde není žádný návrh, jakou formou mají rodiče dávat souhlas. Budou si “děti“ nosit domů formuláře a vracet je s podpisem, nebo jak??? Měla jsem vztek už tehdy, když to koncem léta do prvního čtení šlo, nic se na tom pro mě nezměnilo.

A pořád mi nejvíc vadí ta možnost i proti vůli (nejen bez souhlasu, ale i proti vůli pacienta nebo zák. zástupce) očkovat cokoliv podle vyhlášky. Třeba kontroverzní prasečí nebo ptačí chřipku. Proti tomu mi přijde chození s rodiči k doktoru do 18 jako nic.

JarmuschkaJarmuschka
17.12.2011 v 20:39:54

Já jen na dveřích k dětským doktorkám, kam chodíme i my, zaznamenala zprávu, že od 1.1.2012 musí s dítětem do 15 let chodit zákonný zástupce, od 15 do 18 let musí mít dítě souhlas rodiče s ošetřením/vyšetřením.
Moje holky jsou malé, takže s nimi chodím stejně.
Ale dcera kolegyně má 14 pryč a po doktorech, třeba na kontrolu po nemoci, chodí sama.
15 bude mít na jaře, takže osobní účast bude kolegyně muset řešit jen krátce.

A jinak Radko – no, bude to asi “veselé“… Zvlášť pro někoho.
Neladíme zase nějak se zákony EU!?
8O

…obavy i radosti až do smrti.

zuzina
17.12.2011 v 14:52:04

radko2 já osobně co vím,tak málokterý lékař napřed udělá odběry než předepíše antiko.aspoň takové jsou zkušenosti mé i z mého okolí.Z druhé strany k tomu co píšete,vím určitě,že jako rodič bych chtěla vědět co se děje s mou dcerou,ze strany druhé když bude důvěra narušená tak ani přímé nařízení nedonutí mou dceru,aby mě zasvětila do něčeho co nebude případně chtít abych věděla.

…láska na celý život :-)

radka2
17.12.2011 v 14:40:38

já teda myslela že před ha je potřeba alespoň rozbory krve, a na ty souhlas rodičů je třeba.

VirenkaVirenka
17.12.2011 v 11:00:52

Radko,kde jsi ty změny četla? Nemůžu najít žádný odkaz, kde by byly komplet informace. Koncem léta jsem četla ten návrh, než šel do sněmovny a všechno si už nepamatuju.

V současnosti je u dívek do 16let stále nutný souhlas rodičů s tak vážným zákrokem jako je přerušení těhotenství. Od 16 let musíme po zákroku zaslat zákonnému zástupci informativní dopis. Co se týče HA, bylo to i teď na hraně, naštěstí nebylo jasně vymezeno, že se zákonným zástupcem přijít musí, ale pokud by se zákonný zástupce ptal na dítě do 18 let, musela bych mu zřejmě informace stejně poskytnout. V zákonu byly díry větší než v ementálu.
Jestli dobře pamatuju, teď půjde o souhlas se zákroky, tj. včetně laboratorních vyšetření. Rozbor krve před nasazením HA není nutný, respektive jen u některých, takže pro všechny není nutně problém, ale nevím už, jestli náhodou taky neplatí, že musí do těch 18 let přijít se zákonným zástupcem. Mám pocit, že to tak má být a opravdu je řada rodičů, kteří možnost sexuálního života svého “dítěte“ nepřipouští a zavírají oči, na druhou stranu přibývá hodně rodičů, kteří mě vyhledají s dívkou 13-14 let, nepokrytě přiznají, že už (je to stále a bude stále trestné!) a přes skutečně možné velmi nepříznivé důsledky hormon. antikoncepce pro tak mladinkou dívku ji vyžadují, protože pro ně lepší než těhotenství. Vznikají hodně neřešitelné situace a jak jsem byla v minulých letech zvyklá, že spíš přišla holčina za 2 měsíce 15, tak teď to jde výrazně dolů. A s maminkou, které kupodivu nevadí, že holka s někým něco, když je pod zákonem (obvyklý argument je, že je hodně vyzrálá osobnostně), ale kdyby byla pod zákonem těhotná, to už by jim vadilo (to by mohli jít sedět oni, zatímco za předepsanou antikoncepci a neohlášení si půjdu sednout já).

Těžko říct, jestli je současná úprava tak špatná, hodně to zkomplikuje i mně, každou holčinu posílat pro maminku, to rozhodně. Na druhou stranu, nemá být antikoncepce součástí přípravků s volným prodejem v lékárně? Pokud vím, mají se prodávat generika a tohle snad tam bylo taky, ale nemám to teď kde najít… snad, když to nabíhá v dubnu, nám nějaké info aspoň v březnu zveřejní…

babofka
17.12.2011 v 9:48:27

radko, a jak užívání HA je “zákrok“? Jsi si jistá, že se to bude vztahovat i na “léky“?

radka2
17.12.2011 v 8:36:48

myslím nepovinná očkování. nekoukám na to, jestli JÁ jsem pro nebo proti. proti rakovině děl. čípku bych v žádném případě nikdy nedoporučila dceři se nechat očkovat. propagace tohoto očkování se mi přímo hnusí, ale proč by si to nemohla v sedmnácti rozhodnout sama? totéž potrat. když rodiče nedovolí, bude dělat vše pro to, aby o dítě přišla a budou zase andělíčkářky? právě takové rodiče mám na mysli. dcery vyrostou a budou chtít ak. nehledě na to, k čemu a jak je budeš vychovávat, můžou jít úplně jinou cestou. proč bys měla v sedmnácti povolovat dcerám ak ty? proč se nemůžou rozhodnout samy?

LienLien
17.12.2011 v 8:31:43

no a že jí nedovolí jít na potrat, tak to už mě tedy vůbec neděsí, spíše mi vadil opak

LienLien
17.12.2011 v 8:21:37

to jsem ani nepostřehla a protože mám dítka maličká, zatím mě to nijak nepálí, je mi to v podstatě jedno, AK dávat mladým holčinám (myslím hormonální) mi přijde úděsné, takže jsem docela ráda, že alespoň pár jich ubude, jsou ijiné možnosti ochrany a věřím, že zrovna věřící rodiče nezahodí dítě /byt nechtěné/ do popelnice, takže v tom problém taky nevidím a ti, kterým na tom nezáleží jim souhlas klidně dají, ne.
A k očkování, já tam četla pravý opak, budou moci očkovat i přes nesouhlas zákonných zástupců, takže nevím, co myslíš.

radka2
17.12.2011 v 8:11:23

sakra, dala jsem to jinam. Petro, nešlo by to přehodit do proberte to?

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist