Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Živnost pro a protiŽivnost pro a proti
MANKAš
14.11.2011 v 8:45:44

Holky chtěla bych se vás zeptat, přemýšlíme o tom, že by šel manžel pracovat na živnost, je zedník/obkladač, chtěla bych se vás zeptat, co si o tom myslíte? Máte doma živnostníka? Vyplatí se to v dnešní době? Je mi jasné, že záleží na práci, ale i tak jdu k vám na radu, nechtěla bych aby odešel z práce a pak jsme zjistili, že už se to v dnešní době ani nevyplatí, třeba máte některá pro mě radu:-)

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Stránky: [1]
LienLien
18.1.2012 v 16:42:40

mankaš blahopřeju k takovému kroku a přeju vám hodně práce a samé platící zákazníky

MANKAš
18.1.2012 v 13:57:51

Děkujeme za podporu:-) pátek třináctého táta vyjel dát výpověď, takže v noci skoro nespal, bál se, že ho budou ještě dva měsíce držet, kvůli výpovědní lhůtě a že zase ten obkladač na něj nepočká…no pro nás to byl letos šťastný den, výpověď na dohodu k poslednímu lednu bez problému dostal, no navíc si mohl vybrat zbytek dovolené a ještě si dokonce měsíce vzít neplacené volno, protože firma nemá práci:-) Tak si představte, včera si přinesl první penízky, a už teď v půlce měsíce, jsou vyšší než kdy jindy měl výplatu, tak jsme moc rádi, že jsme se k tomu kroku odhodlali, asi ve správnou chvíli, práce mají teď hrozně moc, takže snad opravdu co po finanční stránce u nás bude zase dobře:-) a konečně jsem si mohla něco na sebe pořídit, bez pocitu viny:-)mějte pěkný den…

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

PetraPetra
11.1.2012 v 14:49:17

Mankaš, gratuluju k rozhodnutí a držím palce, ať to klape, jak má! :-)

…neustrnout ;-)

LussyLussy
11.1.2012 v 11:21:58

Mankaš,
tak přeju hodně štěstí.
Uvidíš, že to půjde, hlavně myslet na ty zadní kolečka :-)
Můj bratranec je vyučený elektrikář, moc šikovný, kolik let byl zaměstnanec, já ho přemlouvala k podnikání, že dělá za almužnu, nakonec se do podnikání pustil. Dnes má prosperující firmičku s pár zaměstnanci a je nadmíru spokojený.

MANKAš
11.1.2012 v 11:13:05

Holky tak jen hlásím, že se náš táta nakonec rozhodl, pomohla k tomu nabídka spolupráce přes svátky, takže se přidá k obkladačovi, který už práci na živnost dělá víc jak patnáct let a vše mu klape jak má:-) tak doufám, že i my budeme spokojení a vše bude správně klapat, nejtěžší bude začátek, nové nářadí atd. ale snad to pěkně půjde, včera přijel tak spokojený, jak dlouho ne:-) teď už jen podat výpověď, zajistit vše potřebné na úřadech a štěstíčko:-)

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

MANKAš
15.11.2011 v 9:52:49

Holky moc vám děkuji za rady, pořád přemýšlíme…Manžel pracuje v dobré firmě, je i jeden z nejlepších, to mu dávají hodně najevo výběrem jeho práce, škoda že mu to nedají najevo i při výplatě:-) Nejvíc se bojím toho, že opravdu práce třeba nebude, ovšem zálohy se poplatit musí, nerada bych se dostala do nějakých komplikací s tím spojených…

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

JiPav
14.11.2011 v 14:07:34

Tak jak psala Lussy je velký rozdíl pokud by měl manžel alespoň částečně zajištěnou práci, nebo si musel veškeré zakázky sjednávat sám. Já znám tuto situaci ze strany, kdy si živnostník – zedník/obkladač zajišťuje veškeré zakázky sám. Při rozhodování, zda jít na ŽL bych se zamyslela jako první nad místem, kde by chtěl živnost provozovat – cestovat po republice, nebo pracovat v okolí bydliště. Dále bych si udělala průzkum jaká je v místě práce nezaměstnanost a jaké mají lidé příjmy. Pokud vám vyjde, že by byli případní zájemci o budování, je nutno počítat i s tím, že nasmlouvání zakázek něco stojí a náklady se nemusí vrátit, nebo zákazník dojednanou zakázku zruší (např. v den, na kdy je plánováno zahájení). A jak bylo již uvedeno zdravotní a sociální pojištění se musí platit pořád. Nemoc znamená, že se zůstane bez příjmů a živnost má také vliv na případnou výši důchodu – je podstatně nižší než u zaměstnanců.

… být zodpovědný.

LussyLussy
14.11.2011 v 10:09:27

Mankaš,
jednoho živnostníka doma mám.
Manžel je instalatér, do roku 1999 byl zaměstnaný od té doby dělá na ŽL.
Nejdůležitější je vědět, jestli má možnost nějaké stále práce.
Je to ten tzv. švarcsystém. Prakticky chodí do jedné firmy jako do práce ,ale místo výplaty vystavuje 1x za měsíc za fakturu a sám si platí pojištění.
Manžel to takhle udělal, protože v práci měl tenkrát asi 12 000,- čistýho a pak přešel k jiné firmě na živnost a měl najednou 2x tolik – ale hrubýho.
což člověku najednou přijde, jak si polepšil, ale musíš zaplatit zdravotní a sociální, to je dneska dohromady ke 4000,-, když omarodí, nikdo mu nedá ani korunu, když jsou vánoce a nepracuje se, je doma zadarmo, když jedeme na dovolenou, nikdo mu jí neproplatí.
Musí mít pojištění odpovědnosti, platit silniční daň. nakupovat si nářadí, pracovní oblečení a obuv.
Ale my bysme neměnili.
Já před mateřskou byl 1,5 roku zaměstnaná a pak 10 let dělala na ŽL finančního poradce.
Nám vyhovala ta relativní volnost (nějaký nadřízený tam pořád je), ale to že můžu zůstat doma když potřebuju, pracovní dobu mám podle sebe, to se nám líbilo.
Ale musí se pořád myslet na zadní kolečka.
Jo další výhoda je, když má manžel nějakou vlastní zakázku, tak řekne, že teď týden nepřijde a jde dělat něco jinýho, to v normálním zaměstnání nejde.

Takže za mě – pokud má tvůj manžel nějakou šanci, že bude mít zajištěnou práci, tak bych do toho šla.
Pokud ne, a začal by někde vyvěšovat inzeráty a sháněl si práci sám, tak bych do toho nešla. Jsou to velké náklady a velká nejistota, že celý měsíc bude co dělat. A to pojištění atd. musíš zaplatit vždycky, ať vyděláš kolik vyděláš.

Ale pořád když zohledním výdaje, tak je to finančně mnohem lepší než být zaměstnaný. Ale někomu zase chybí ty zaměstnanecký výhody.
Dneska ale myslím nemá jistotu nikdo.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist