Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » TAM-TAM » Radosti » Vánoce..... stres nebo radost?Vánoce..... stres nebo radost?
Anonym
1.11.2011 v 13:09:52

Ahojky všem,
Chtěla bych otevřít diskusi na téma vánoce, pokud to nevadí. Já osobně se na vánoce těším, ale na takový ty opravdový, jak se peče cukroví (celý dům voní vanilkou :-) ), každý rok se těšíme na jarmark, a to ani ne na stánky, ale na tu atmosféru, vůni no prostě vše co k tomu patří. Jediné co mi to tak trochu kazí, jsou ty nervy z dárky. Připadá mi, že dnešní děti nezajímá jestli mají to co si vlastně přáli, ale kolik to stálo peněz.Takže se snažíme dětem pořád vtípit, že vánoce nejsou o dárkách, ale o rodině, což jen jako pokývají hlavou a myslí si své( no jasně zase mi nechcou koupit co bych chtěl :-) ),ale my se stejně snažíme, i když je to někdy těžké. Miluji na vánocích to zdobení , ty moje sošky a větvičky a baněčky, no pak se každý povánoční úklid divím co jsem toho zase nasbírala. Pro někoho jsou vánoce pouze stresem, řada mých známých už ani nepeče, nechávají si, ale já si to nedokážu představit, já vím zabere to hodně času, ale oto to líp chutná, letos budeme péct s další dcerou už má osum tak se snaží a taky se těší. No abych se přiznala už se nemůžu dočkat. A ta naše večeře, to nemá chybu, než jsem poznala manžela tak jsme měli kapra a salát, ale teď máme hody, slavíme vánoce podle tradice jeho rodičů, je to spíš na počest jeho mámy, která zemřela ještě dřív než jsme se vzali. tak abych vám popsala naši večeři. máme samozřejmě první polévku, ale kuřecí s knedlíčky, pak salát bramborový ,to je klasika, ale teď jo, musí být řízek:kuřecí,vepřový, krůtí, pak kapr a filé, také vinná klobáska, no je to bašta, ale po zkušenostech dělám malé řízečky, nedá se to sníst :-). Ale je u stolu sranda. Loni náš malej usnul u polévky, tak jsem musely improvizovat a jako všichni dojíst, přece se neodchází od stolu :-), takže jsme se hodně nasmáli a trochu déle čekali na ježížka, tak doufám, že ty letošní vánoce budou zase nějak originál :-). Páni to jsem to rozepsala, tak snad vás to neunudí :-)

Stránky: [1] 2
suodal
6.12.2011 v 18:11:48

Ahojky všem :-)

Svoje “vánoční myšlenky“ můžete zachytit i v článku a poslat ho do právě vyhlášené soutěže :-)

http://www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/souteze/vanocni-pisatelska-soutez/

Anonym
6.12.2011 v 17:43:01

Holky neznáte nějaký dobrý recept na vaječný konak?

michalav
23.11.2011 v 7:52:07

Také se přidám:-)
Já se na Vánoce těším každý rok, ale letos snad ještě víc. Asi je to tím, že máme maličkou Viktorínku. Je jí tedy teprve 8,5měsíce, ale i tak se těším. Na ty její rozzážené očíčka až uvidí světýlka.

každý rok si užívám vánoční atmosferu, varážím na vánoční trhy nabrat tu atmosferu a náladu. Doma si vyhraju s cukrovím, miluji když voní celý byt cukrovím a perníčky. Před adventem si vždy udělám výzdobu. Letos to nebude jiné. Na vchodové dveře bytu už mám připravenou krásnou větev tisu ozdobenou vácoční růží a slaměnýma ozdobama. V pokoji mám v okně řetěz s ozdobičkami a svítící kometu. U dětiček jsou v okně světýlka a papírový řetěz se sněhovými vločkami. A na balkoně v truhlíkách chvojí. Ještě na chodbu dávám větvičky ozdobené slaměnými ozdobami aby to naladilo atmosferu hned při příchodu do bytu.
Od loňska máme novou tradici a to že dopoledne přijede tchýně a je s námi až podvečera, kdy odchází ke švagrovi. Takže celý den baštíme a zobeme cukrovíčko chlebíčky. K večeři se u nás dělá sallát, ten je v rezii přítele a děláme dvě varianty, jednu se zeleninou jednu bez. Také děláme řízky, kuřecí i vepřové a vinno klobásku. Rybu neděláme, já jí nemusím a přítel chce raději řízky. Ale letos prvně přibyde i kapřík nebo pstruh. Polévku rybí také neděláme, ale za to dělám knedlíčkovou polévku od tchýně. Je výborná a není to klasičký vývar s játrovými knedlíčky. Tato polévka je z drůbků hezky zahuštěná jíškou a knedlíčky jsou jen ze strouhanky másla a vývaru. Je naprosto luxusní :-)
A poté čekáme na ježíška. Se synem ho jdeme vyhlížet na balkon a přítel zatím vše nachystá s tím, že jde třeba na wc:-D Zatím nám to prochází jsem zvědavá jak to bude příští rok.
Michálek vždy běží přes celý byt jak o život a očíčka mu září jako kdyby mu bylo pět:-) na to se strašně těším, mám vždycky takovou radost, že je nadšený a má radost z dárků. A letos si to budu užívat ještě více díka maličké a příští rok věřím, že to bude ještě hezčí:-)

babofka
2.11.2011 v 20:08:34

To je krásné téma!
Vánoce jsou jednoznačně radost!
Mám pocit, že v tomto nikdy nedospěju. Zbožňuju Vánoce, vymýšlení a nakupování dárků, balení a radost v očích obdarovaného.
Jen mi rok od roku přijde smutné, že ten večer tak rychle uteče a ten krásný pocit, který mě provází při tom vymýšlení shánění, atd. je najednou rychle pryč…

JanoK, vidíš, já zas mám ráda, když se sejdeme všichni najednou. Aby byla obří hromada dárků a aby i prarodiče zažili to neopakovatelné kouzlo Vánoc s dětmi a neseděli sami u stromečku…
Naopak nemám ráda to postupné navštěvování v dalších dnech a “Ježíškování“ na desetkrát. Copak asi Ježíšek “zapomněl“ u babičky, co u tety, co u další babičky, další tety,…
Přiznám se, že se raději sejdu se všemi najednou, společně si to užijem a další dny už nechci nikoho vidět a nejradši bych zmizela na hory.

A ty vinné klobásy! Holky, co to tady čtu? To jako fakt jíte vinné klobásy na Štědrý večer??????? :-O

mistrixmistrix
2.11.2011 v 16:16:33

Vánoce mam opravdu moc ráda, jako malá jsem na Vánoce vyráběla takový ten řetěz z barevných papírů a vysel mi v pokoji opravdu všude :-) Vánoční výzdobu miluju, do vázičky větvičku nazdobit sušeným pomerančem, citronem, slámovými ozdobami.Dělám si adventní věnec a každou adventní neděli před obědem zapalujeme svíčku.Na dveřích mám také věnec (kupovaný) pak v oknech nějaká výzdoba.
Uklízim průběžně celý rok, takže akorát umyju okna, vyperu záclony, jinak běžný úklid.
Péct začínam po mikuláši a peču perníčky, linecký, strojkový, pak dělam rumové kuličky, pak něco na zbůsob Bounty a vosí hnízda.Manžel nic víc nechce a já to ani moc nejim, ale baví mě to péct a zdobit :-)
Stromeček zdobíme 23.12 večer aby to malá neviděla, teď už teda 2 holčičky.Jsem moc zvědavá jak bude Anetka reagovat (na Vánoce jí bude skoro rok)
K štědrovečerní večeři máme knedlíčkovou polévku a řízek s bramborovým salátem.Ryby manžel nejí a já kapra nemusim mít.
Na štědrý den ráno připravíme salát, pak koukáme na pohádky a jdeme ne procházku.Kolem 4té připravujeme řízky a kolem 5té usedáme ke stolu.Pak manžel nanosí pod stromeček dárky (jde otevřít ježíškovi okno) a já mezitím umyju nádobí.
25.12 pak jedeme k našim a babičce (bydlí v jedné bytovce) kde se sejdeme většinou u babičky ještě se strejdovo rodinou a 26.12 jedeme k manželovo tátovi.
Do teď pro mě byly Vánoce radost.Od listopadu budu mít sníženou mateřskou, tak budeme rádi když budeme mít peníze na jídlo a běžné věci.Nějakou rezervu máme, jenže na to se nám nechce sahat, začíná zlobit pračka… Jestli manžel nebude mít nějakou odměnu, tak budeme mít asi Vánoce bez dárků.Takže teď převažuje spíš stres…

Anonym
2.11.2011 v 11:59:01

Já období Vánoc miluji, teď máme v oknech ještě Heloween, ale tak v polovině listopadu to začneme přendavat na vánoční výzdobu. Já už začala dělat “vánoční“ úklid, takže postupně vyndavám všechno ze skříní, třídím, uklízím, umyju i okna a pak počkají až na konec zimy až výzdobu sundáme.

Štědrý den u nás vypadá tak, že neděláme sváteční večeři, ale pozdní oběd, takže jíme kolem 15 hodiny – kapr, salát, pak jdeme do kostela a po návratu si rozbalíme dárečky a uzobáváme cukroví, vánočku, koukáme na pohádky, je to taková pohoda. Dárky nám už nenosí Ježíšek (dětem je 19, 13 a 11 let), takže je dáváme postupně pod stromeček během celého dne. Děti to moc baví, občas z dálky nakukují (nikdo nesmí brát krabičky do ruky) a hádají pro koho by mohl dáreček být. Když byli menší, tak jsem každému balila dárky do jednoho papíru, takže i když ještě neuměli číst, tak věděli který dárek je čí. Večer se ráda jdu projít s dětmi a se psem venku a koukáme se po oknech, kde svítí vánoční stromečky. Potkáváme se s ostatními pejskaři, dáváme si přáníčka, já k tomu třeba přidávám perníček, vím že hlavně těm starším to udělá velkou radost.

Cukroví protože peču na objednávky pro ostatní, tak se u nás peče od poloviny listopadu, už pomalu nakupuji suroviny. Chápu ty, kteří si jej objednávají, někdo si přiobjedná jen trochu a něco si napeče třeba s dětmi, někdo si objednává třeba do práce a domů má své, někdo zase má jenom objednané cukroví. Jsou lidé, kteří na to nemají čas, nebo je to nebaví, nebo si třeba s malými dětmi péct netroufají a pak starší lidé ve věku babiček, kteří chtějí mít něco doma když přijdou návštěvy.

Stromeček máme umělý, zdobíme ho 23. prosince během dne, to děláme i salát, připravujeme kapra. Stromeček nám vydrží do konce ledna. Evka

JanaKJanaK
2.11.2011 v 0:03:36

Jéé to je pěkné téma, já osobně miluju vánoce – nejvíc asi to čekání na ně a pak mě mrzí jak rychle to uteklo.

Letos chci omezit pečení a gruntování a věnovat se dětem – vyštrachat nějaké staré zvyky a prostě si to užít.

Zdobíme věncem a nějakými drobnostmi do oken a tak, máme malý byt, takže toho místa na zdobení zase až tak není. Většinu si vyrábíme sami a moc nás to baví.

Se štědrovečerními zvyky jsem nejdřív byla na štíru – u manžela byli zvyklí se všichni slízt u babičky a automaticky předpokládali, že to tak bude napořád. Jenže já jsem chtěla, abysme s dětmi slavili hlavně doma, tak poslední dobou večeříme doma, pak jdem k babičce (bydlí za rohem), tam je první nadílka – za deset let prostě nepochopili že halda dárků opravdu není to pravé – no a pak jdeme zpátky a jsou vždycky moc zvědaví, jestli už tu byl ježíšek, jeden rok jsem k pootevřenému oknu nenápadně šoupla kousek červené látky a tu radost si nedovedete představit.

Večeře je taky rozdílná – babička musí mít předkrm (naložené file s domácí tatarkou, mě ani dětem to moc nechutná, tak vždycky ďobnem), potom rybí polívku (tu já ráda, hlavně s jikrama, můžu se jí vždy užrat) a pak klasika salát a spousta druhů řízků. U nás je obyčejnější, polévka a kapr (nebo jiná ryba) se salátem, občas řízky (hitem jsou ale dětské obalované kousky ryb, které vypadají jako zvířata, jsou dobré a hlavně bez kostí).

Jinak žádné zvláštní zvyky nemáme, možná jen, že jsem si prosadila, že chodíme krmit zvířátka, ať se mají také dobře.

LussyLussy
1.11.2011 v 21:18:26

bami,
to je na mě moc mastný. To udělala jednou doma máma a mě bylo strašně zle.
když se pečou v troubě, tak ten tuk se z nich vypeče, tak nejsou tak mastný.

bamiskabamiska
1.11.2011 v 21:12:44

já klobásu motám do šneků, obaluju v trojobalu a smažím…podle mamči…

LussyLussy
1.11.2011 v 20:12:34

Mankaš,
mě zase nenapadlo, že se někde vinná klobása nejí :-)
Samozřejmě ji mají v obchodech skoro celý rok, ale prostě co znám lidi v okolí, tak ji mají buď k večeři nebo ji kupují k jídlu na svátky. Jaký to má význam nevím, ale je moc dobrá.
My jí děláme tak, že namotáme přiměřeně velké šneky, promícháme napříč špejlí a pečeme nasucho v troubě na pečícím papíru, hezky pomalu max. na 150, když je dozlatova opečená otočíme. když se to vychytá, tak nepopraská a není vysušená ,prostě akorát.
A my jí máme opravdu jen 1x za rok, jako někdo třeba kapra, tak si opravdu pochutnáme.

A ke zdobení stromku – zatím to děláme tak, že 23. večer potají stromek ozdobíme, aby bylo ráno překvapení. Letos to bude zajímavý. Když jsme měli jen Lucy, tak o první vánoce jí bylo půl roku, ani se ještě neplazila, takže ležela pod stromkem a koukala na světýlka. Další rok jí bylo 1,5 roku, tak to zas už měla celkem rozum, chodila kolem stromku, opatrně sahala na ozdoby a byla celá vedle.
No a teď malýmu bude na začátku prosince rok, začíná léz,tak to bude zajímavý. Je mnohem všetečnější a zvědavější než jeho ségra, tak čekám, že bude chtít stromek oškubat :-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist