Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Nejčastější chyby rodičů v pohybovém vývoji dětí



Nejčastější chyby rodičů v pohybovém vývoji dětí
makinea
20.5.2011 v 20:51:14

Ahoj holky.

Narazila jsem na pěkný článek týkající se nejčastějších chyb rodičů v pohybovém vývoji dětí. Je to tam tak pěkně shrnuto, že jsem si to sama uložila. Tak třeba se to některé z vás taky bude hodit(třebas pro neznalé kamarádky a babičky).

Pořád v okolí vidím sedící nesedící miminka v kočárcích, nechodící děti, které rodiče doslova tahají za ruce…
Sama jsem nad tím nikdy moc nepřemýšlela, ale s první dcerou to šlo vše samo. Pohybově byla ukázkové miminko a vyloženě vedla ona mě a já jsem ani nepocítila potřebu do toho nějak zasahovat. Ve 3 měs. se otočila na bříško, od pěti se houpala na kolínkách, v sedmi lezla a poté seděla, v 10ti měs. lezla.
Druhá dcerka byla trochu pomalejší, ale zas už jsem viděla, že ten vývoj jde tou stejnou cestou, i když později, tak jsem taky byla v klidu. Ale u ní jsem už občas musela už občas zaslechla údiv, proč v osmi měsících leží v kočárku ( a nesedí).
http://www.poliklinikaprosek.cz/stranka-nejcastejsi-chyby-rodicu-v-prubehu-pohyboveho-vyvoje-deti-do-1-roku-61
Moc se mi líbí poslední věta článku, která celou roli rodiče v tom pohybovém vývoji zdravého dítěte asi nelíp vystihuje.

Stránky: [1]
LussyLussy
25.5.2011 v 13:14:14

Anonymní,
já se neflákám :-).
2x denně cvičím doma, 1x týdně chodím na pilates, 1x týdně na masáž, 2x týdně na rehabilitace. Záda mám potejpovaná, mám za sebou i akupunkturu a i takovou lahůdku jako je odblokování kostrče análem…
Ale jak píšu níž, problémy mám pořád, jen malilinko lepší.
Proto mi přijde tisíckrát rozumnější nedělat s dětma chyby jako jsou uvedené v článku a pokud si nejsem jistá, tak bez obav navštívit s dítkem neurologa. Protože ty následky se s člověkem opravdu táhnou celý život.

Anonym
25.5.2011 v 11:30:33

Luccy,vždycky jde něco dělat,měla sem skoliozu.povinné cvičení v pubertě mně nebavilo,ale v pozdějším věku mně nadchla joga.záda se srovnala a tolik nebolela,mám malou,takže není tolik času ale ráda bych zase někdy začala.zkus to,nezkazíš tím nic.
k tématu,maličký je 14 měsíců a taky nechodíme,stojí jen chvíli,když jí postavím,sama ne.a ty řeči od rodičů mého přítele,uáááá… prý jí pořád nosím a chovám,tak nechodí.oni se mnou nežijí.posuzují podle návštěv,kdy jí chovám a držím,protože u nich pláče.a ano mám jí časo na kolenou i doma.pouštíme hudbu a děláme hlouposti,má to ráda.já nevím,přece je nesmysl,že by se kvůli tomu opozdila v chození.když chce,tak si řekne a jde si hrát na zem.podle mně je každé dítě individualita,jako každý člověk.

LussyLussy
21.5.2011 v 11:45:00

Makineo,

bezva článek, mluví mi z duše. Jen se obávám, že ten kdo by si ho měl vzít k srdci si ho ani nepřečte a nebo stejně bude dětem dál ničit záda.

U dcery byla prognóza, že do 3 let bude chodit, takže jsem věděla, že všechno půjde pomalu a přesto mě ty řeči vadily a znervózňovaly šíleně.

Cvičím s oběma dětma a jedním s motorů pro mě je to, že nechci aby měly tak šílené problémy se zády jako já. Kamkoli přijdu, všude je závěr stejný: mnohočetné postižení páteře nesprávným držením těla. V 31 letech s tím už nic nejde, maximálně se udržovat, aby nebylo ještě hůř.

makinea
20.5.2011 v 23:16:05

Ne, Jarmuschko, byly to jen sourozenci. Chodila s nimi i na rehabilitaci, ale bylo to právě jen spíš “preventivně“, žádný větší problém neměly.
U těch dřív narozených dětí je to nejspíš jiné a je asi lepší jim pomoct a cvičit.

Ale jde mě právě spíš o ty zdravé děti, které se naprosto normálně vyvíjí a rodiče je “učí chodit“nebo předčasně posazují, protože je to ležení nebaví, když nic nevidí atd. Pořád je to dost časté a kolikrát se pak na naprosto normálně se vyvíjející děti pohlíží jak na opožděné. Přitom pokud vím i začátek chůze se bere jako v normě do 18ti měsíců
Moje zkušenost taky taková, jako vyplývá z článku. Nechat děti být, jen jim připravit vhodné podmínky a ony se vše naučí samy a správně.
Teď máme období, kdy se nejmladší taky placatí na zemi. Neříkám, že se někdy nevytáhne do sedu, když ji chovám – ono devítikilové dítě už jde hodně těžko chovat naležato nebo v klubíčku, zvedá se, zkouší to. Někdy je v lehátku. Ale opravdu se co nejvíc snažím ji nechávat na zemi, ať se kutálí a válí.

PeťkaPeťka
20.5.2011 v 21:56:58

Článek z odkazu jsem ještě nečetla, ale četla jsem nedávno jiný. Kde bylo krásně popsáno, proč je důležitá správná vývojová etapa a co s děckem, které neleze, ale začně nejprve chodit. Byl to článek o správném vývoji dětské páteře. V kosce tam zaznělo, že právě lezení je důležité na posílení břišních a zádových svalů atd. Pokud dítě tuto etapu přeskočí, je třeba speciálním cvičením toto “dohnat“.

JarmuschkaJarmuschka
20.5.2011 v 21:44:20

Makineo, a ty děti sousedky, co začaly chodit v 18 měsících, to byla dvojčata?
Není mi to z toho příspěvku jasné.

U nás to bylo tak, že v roce nás vypustili z neurologie i z rehabilitace, že už je jen otázkou času, kdy začnou holky chodit.
Any začala v týdnu, kdy jsme se v 18 měsících znovu vnutily na rehabku – aby nás uklidnili, že je skutečně vše v pořádku a holky jsou asi jen klidnější.
Lu si počkala ještě asi 4 měsíce. Teda chodila dřív, ale potřebovala stabilní oporu – jak se vyjádřila rehabilitační sestra – byla ještě lezec, ale ambiciozně se chtěla vyrovnat “vertikálnímu“ okolí.
Popudem pro ni bylo barevné odrážedlo malé sousedky – bylo volné, Lu ucítila šanci ho ukořistit – tak se pustila a šla. A pak už stále sama.

…obavy i radosti až do smrti.

bamiskabamiska
20.5.2011 v 21:15:49

článeček dočtu až bude víc času ….Honzík začal také chodit až po roce……dohnal to je mu 15 měsíců a sám bez ručičky s tatkou choví ven na hodinové procházky které celoou dobu chodí a běhá….:-D

Anonym
20.5.2011 v 21:15:35

Výborný článek!Něco takového jsem potřebovala vědět kvůli mé malé,které bude v červnu rok a sama nesedí.Chodíme na rehabilitaci,kde mi ukázali,jakým cvičením posílit zádové svaly,takže doma cvičíme a cvičíme.Už začíná pomalu,ale jistě lézt.A přesně:snad všem kolem mě to přijde divný,že malá ještě nesedí,ale já už jsem v klidu.Vím,že prostě jen začne dýl,než má prvorozená dcerka.A dodatek na konci je opravdu výstižný:-)Vážně to tak je.
Každopádně já děkuji za pěkný článek,moc se mi líbí:-) Lenka.

makinea
20.5.2011 v 20:55:14

Tak jsem se přepsala, první dcera v 10ti měs. sama chodila.

Vlastně jsem tím článkem chtěla i uklidnit nervózní maminky. Třeba sousedce začly děti chodit až těsně před 18ti měsíci, každá ta etapa u nich trvala déle. Ale sousedka z toho právě už byla dost nešťastná, přitom bylo vše v pořádku a nebýt asi řečí okolí, tak by to možná neřešila.

Stránky: [1]



Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet



  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist