Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Výživa, vaření, recepty » Jak přimět dítě začít normálně jíst?Jak přimět dítě začít normálně jíst?
ctenarka
2.5.2011 v 8:18:49

Terezka začíná zlobit. Ale pořádně. Včera byla jako utržená ze řetězu, nic nebyla ochotná dělat, nic nebyla ochotná jíst, pořád jenom řvala. No, tak snad to dneska už půjde s trochu menším zlobením.

Máme ovšem problém. Celou dobu pořád čekám na to, až začne jíst chleba třeba něčím namazaný. Pořád si říkám, že je ještě malá. Ale teď jí budou dva roky a jakmile vidí na chlebu třeba máslo, šunku, sýr, cokoliv, tak se tomu urputně brání. Teď se do ní snažím dostat chleba se sýrem a šunkou. Marně. Jediné, jak jí chleba je suchý. Ale tohle nemůže takhle pokračovat do nekonečna. Většinu jídel mi taky odmítá. Poslední dobou i polívku. A to je co říct. Myslím, že by už měla začít normálně jíst. Dát si třeba ráno se mnou vajíčka a nebo třeba ten chleba se šunkou.

Nemáte někdo nějaký způsob, jak do ní dostat normální jídlo? Zkoušela jsem ji oblbnout různě. Třeba i hrou, hračkou, písničkou, slibem něčeho – marné.

Stránky: [1]
Anonym
2.5.2011 v 17:26:37

Janin recept můžu vřele doporučit. Mám tři děti, opravdu velice brzy pochopí, že budou mít hlad a sní aspoň něco. Hlavně to chce vytrvat a být důslaedná. PaKo.

LienLien
2.5.2011 v 11:17:12

JO, v tomhle souhlasím s janou, my jsme musely zrušit sladkosti kvůli homeopatikům a ač jsem zastánce netláskat sladkostmi, přeci jen něco si v průběhu dne prostě dala. A teď, když nesmí prostě nedávám a opravdu lépe jí. Tláskání mezi jídlama je nanic a hlavně, člověk si to vůbec neuvědomuje, až když opravdu NIC nedává, vidí, kolik toho vlastně předtím dával.
Malá po pár dnech protestů přijala fakt, že sušenka ani čokoláda nebude, max. kousek jablíčka nebo rajče…. a po pár dalších dnech i to ovoce sní :-)

JanaKJanaK
2.5.2011 v 11:12:20

Čtenářko, pomoc je relativně jednoduchá, ale málokdo to dodrží. Pokud ale ano, neznám případ, kdy by to nezabralo.

Nejprve bych se poradila s pediatrem, aby za odmítáním nebyl nějaký zdravotní problém (děti často odmítají to, co jim nesedne).

Když bude vše v pořádku, tak postup je jednoduchý. Dítěti nikdy jídlo nenuťte, akorát u něj vyvoláte odpor. Potom podle mě hry, hračky, úplatky, apod. k jídlu vůbec nepatří a jsou kontraproduktivní – co bude dělat až vyroste? bude se dál uplácet sladkostmi – třeba “Sním oběd, ale pak si za odměnu koupím velkou čokoládu“; hry a hračky – u hraní se nesoustředí na jídlo a mohou tak vznikat zažívací potíže

Já radím, připravit si kvalitní jídelníček podle toho co jí (z čeho je jí fakt špatně a vím, že to nepozře, tak nenabízím), třeba – snídaně (chléb se šunkou), přesnídávka (jogurt nebo ovoce), oběd (brambory, rýže, těstoviny s masem či vejcem, 1x týdně ryba a může být i sladký oběd), svačina (jogurt, zelenina, ovoce, namazané pečivo) a večeře (rýže nebo těstoviny a zelenina, případně s masem či tofu nebo pečivo s rybí, sýrovou nebo tvarohovou pomazánkou a zeleninový salát).

Zrušit různé mňamky, sušenky a podobně, pokud to bez nich nejde, tak je přidat například jako zákusek po obědě, ale jen občas.
Jídlo připravím tak, aby se jí dobře jedlo (jako ovoce nebo chleba nakrájet na kousky), nezapomenout na pitný režim (1,5 až 2 l tekutin včetně mléka).
Mezi jednotlivými jídly by měly být alespoň 2 hodinové mezery.

A jak na to? – ráno nabídnout snídani, počkat cca 15 minut a když nebude chtít, jídlo v klidu bez řečí odnést. Do doby přesnídávky nic jiného nedat (pozor na okolí, rádo krmí sušenkama a ostatním právě mezi jídly), a to ani na naléhání dítěte. O přesnídávce stejný postup, nabídnout, nechat najíst dle chuti a odnést, opět nic jiného až do oběda. Takto pokračovat až do večeře. Pokud to vydržíte, za několik dní začne jíst, co bude na talíři, protože bude vědět, že nic jiného nebude. Za sebemenší úspěchy chválit.

marika81
2.5.2011 v 9:24:56

Tak malý pojídá rohlík, či chleba namazaný, pokud je venku, tak to podřežu namažu, tak to pojí s tím, že si to rozdělá, vylíže to, co je namazané, pak okouše pečivo, zbytek jde do háje…………………..na véču mu to krájím na kostičky, akutně k tomu potřebuje vidličku, sní to, at je tam salám, sýr, vždy pojí, ale pouze tou vidličkou………polívky mi taky pěkně pojí, dělám je hustší, aby se najedl, jsou dny, kdy nechce, nenutím, páč vím, že na večeři sní všechno z hladu.

Vím, že ted dám ne moc dobrý tip…….malý, když nechce jíst dostane rohlík namazaný nutellou, ten sní vždycky celý, ale fakt jen občas, kdy nemám nervy mu cokoliv nutit jiného :-)

LienLien
2.5.2011 v 8:38:50

Čtenářko malá byla dlouho ochotná jíst namazaný chléb jen nakrájený na kostičky, někdy ani to ne, takže napichovátko k tomu občas pomohlo.
Jinak bych nenutila, stejně je to zbytečné, malé budou tři a “normálně“ nejí doteď, jen občas nějaké dny se vyloženě cpe jak urvaná ze řetězu a pak zase několik dní skoro nic.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist