Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Přechod z RD na RD???Přechod z RD na RD???
LienLien
9.4.2011 v 11:25:37

Až teď jsem si uvědomila, že vlastně vůbec nevím, zda a kde něco vyřizovat, tak prosím o informace.

Jsem na RD, malé budou 3 roky na konci září, prac. smlouvu mám na dobu neurčitou. Jsem těhotná, termín porodu je 9.5.2011. Mám někam chodit pro pokračování rodičovského příspěvku, nebo mám nastupovat znova mateřskou a potom příspěvek a komu a kde to nahlašovat. Potřebuji nějaká potvrzení, od lékaře, od zaměstnavatele? Automaticky to asi nebude??

Všem díky

Stránky: [1]
nuninka
10.4.2011 v 10:17:25

Lien neboj :-)
Počkej až budeš mít od gynekologa papír o nástupu na mateřskou, ten pak zaneseš do práce. Papír o nástupu na mateřskou se dává 4-8 týdnů před porodem. Záleží na doktorovy.
Na sociálku myslím stačí jít až po porodu, ale zkus se tam zeptat, oni ti to řeknou.
Já teď vyřizuji taky sociálku a až to budeš mít vyřízené zaneseš papír (až ti přijde poštou) i na pojišťovnu.
Ale fakt máš čas :-)

LussyLussy
9.4.2011 v 21:08:14

Lien,
neboj o žádný peníze jsi nepřišla. Mateřská se pobírá 26 týdnů od zažádání. Většinou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu, ale může to být i později. O nic nepřijdeš, neboj :-)

LienLien
9.4.2011 v 16:12:10

Holky děkuju moc, takže se musím v pondělí domluvit na gyndě, už jsem propásla asi týden :-( a honem běžet na zaměstnavatele a ještě nějakou mateřskou stihnu, to je jasné, že je to víc než rodičák, beru ten základ jinak nic.
Tak děkuju

marika81
9.4.2011 v 13:08:29

Jasně, že nejprve na mateřskou, vždyt na ní máš nárok, když máš pracovní smlouvu, pak po skončení si zajdeš na sociálku zažádat o roidčák :-)

Já šla z rodičáku na rodičák, ale jen proto, že jsme neměla nárok na mateřskou při malém a neměla jsem ani pracovní smlouvu, u malé mi mateřská vyšla, páč jsme byla v ochranné lhůtě :-)

Anonym
9.4.2011 v 12:45:23

Paťko, při tvým popisu ale Lien přijde o peníze z mateřské, na kterou má nárok, pokud předcházejícímu dítěti nejsou ještě 3 roky (což nejsou). Tudíž má nárok na mateřskou – je škoda to nevyužít, ta částka je vyšší než rodičák, počítá se z platu (třeba já mám ještě jednou tolik, než kdybych byla na rodičáku ve tříleté variantě – na silnici ty prašulky nenajdu).

Takže nejdřív na mateřskou (6 týdnů, resp. 8 týdnů před porodem), to dá papír od gynekologa zaměstnavateli a na sociálku nahlásí, kdy nastupuje na mateřskou (jinak by pak po ní chtěli ty peníze, protože nemůže pobírat RD i MD najednou). Po skončení MD (to bude napsané na tom papíru od doktora (tusím 28 týdnů) jde na rodičovskou dovolenou. Musí nahlásit včas na sociálku, aby jí začali vyplácet rodičovský příspěvek. A protože měla nárok na mateřskou (RD do tří let věku se počítá jako kdyby pracovala), tak si pak vybere variantu rodičáku.

Ivča a Domča

Paťka
9.4.2011 v 11:39:16

Lien
já jsem si to vyřizovala na sociálce na tom kontaktním místě.
Vyplníš si nový papíry na rodičák na jméno toho malého co máš ještě v bříšku a na něj budeš ten rodičák pobírat.
Jestli jsi byla alespoň poslední rok výdělečně činná, nebo jsi si platila soc. pojištění, tak si budeš moci vybrat, jak dlouho by jsi chtěla být s mimi doma.Jinak spadáš na tu čtyřletou variantu.
Přídavky budeš muset vyplnit na mimi a dál nevím co pobíráš na malou.Já měla jen ty přídavky a rodičák.

Anonym
9.4.2011 v 11:35:27

Lien, taky jsem šla z RD na RD, takže u mě to bylo takto:
Gynekolog mi vystavil potvrzení o nástupu na mateřskou (hlídal si to v papírech sám, ale je lepší si kdyžtak připomenout), to jsem dala do zaměstnání (jsi na RD, a to se ti normálně počítá, takže máš nárok na mateřskou). Takže ve chvíli, kdy byl ten počet týdnů od kterého se počítá mateřská (já teď z hlavy zase nevím:-))mi skončil rodičovský příspěvek a začala mi chodit mateřská. Musela jsem nahlásit na odbor státní soc. podpory, že jdu na mateřskou a oni mi stopli k tomu určitému datu rodičovský příspěvek (nemůžeš najednou pobírat rodičák a mateřskou). Teď jsem na mateřské dovolené, skončí mi tuším v dubnu. Na odboru sociální podpory jsem podala žádost o rodičovský příspěvek, který mi bude chodit po skončení té mateřské (dojít včas, pokud chceš navázat na peníze, jinak to ti samozřejmě vyplatí, ale budeš třeba chvíli bez peněz, když se opozdíš). Tam se pak akorát musí včas nahlásit, o jakou dobu máš zájem, tj. 3 roky, 4 roky rodičáku. Pokud zapomeneš nahlásit, tak jde automaticky čtyřletá varianta.

Takže tak u mě.
Ivča a Domča

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist