Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Vztahy + ženské otázky ;-) » Střídavá péčeStřídavá péče
JežečekJežeček
23.3.2011 v 11:12:50

Docela mě zajímá, jak je to se střídavou péčí. Můžete mi říct, jak jste na tom vy, které to zažíváte? My žijeme spolu, ale představa, že bychom se rozešli a měli střídavou péči, je pro mě šílená a hrůzná. Nedovedu si představit, že bych děti 14 dní “neviděla“. Píšu schválně v uvozovkách, protože vidět je můžu, ale nemít je pod dohledem, dát pusu na dobrou noc… atd.
Možná je to tím, že mé děti jsou ještě moc malé (1 a 2 roky), že u těch větších to pak probíhá trochu jinak.
Na druhou stranu chápu, že ty samé pocity může mít i ten otec dětí. Jak říkám, je to pro mě nepředstavitelné, ale zdá se, že to může fungovat, ale taky nemusí. Přiměla mě k této diskuzi anonymní ze článku Po rozvodu žebračkou. Pořád nad tím přemýšlím, jak by to bylo. Zda by byl otec ten, který rozmazluje a dovolí všechno a já bych byla pak špatná, protože u mě je disciplína a pořádek… Je to pro mě moc otázek.
Díky moc za vaše příspěvky a zkušenosti, jak to funguje:-) *

Stránky: [1]
VirenkaVirenka
24.3.2011 v 18:47:11

Musím zareagovat, doufám, že to nebude pomatené, protože jsem trochu na úprku a mám blbý svědomí, že jsem zase u netu, když tu mám dost co dělat.
Prakticky střídačku zažitou nemám, zatím jsme úplní. Střídavá péče je podobné téma jako porod, tábory pro i proti mají hodně argumentů a na všech celkem něco je, z různých úhlů pohledu. Co já znám děti, prakticky všechny by nejradši ze všeho zachovaly nebo vrátily oba rodiče do jednoho bytu a jednoho vztahu. I dítě alkoholika v něm někdy vidí toho ideálního otce a trvá někdy hodně dlouho, než si fakt hodně natluče a prozře :( Logicky, u párů, kde jeden rodič vůbec nefunguje (drogy, automaty, prostituce, týrání…) je to nemyslitelné. Ale v ostatních situacích, kdy “jen“ dojde k totální rozluce pro víceméně normální lidské nedostatky – buďme upřímní – na obou stranách, to může být varianta. Taky si to u svých dětí představit neumím, pro mě by to asi nebylo. Věřím, že bychom se dohodli nějak uspokojivě na takové variantě, aby nejenom my jsme děti viděli a užili si jich dost (určitě bychom museli zachovat část aktivit společných a to je jedna věc, která je zase pro mnoho ostatních lidí nepředstavitelná… pro mě by to byla asi nutnost), ale hlavně aby děti měly možnost oba rodiče prožít jako rodiče – ne jeden víkendový skoro jako prarodič (vše dovolí a nevychovává v zájmu nekažení střídmých okamžiků) a jeden neustálý vychovávač a dohlížitel. Aby toto fungovalo aspoň trošku, myslím, že nějaký úsek života by bylo nutné, aby děti prožily s méně pečujícím rodičem i mimo dny volna, prázdnin. Všední dny s všedními povinnostmi a záležitostmi. Kdoví, jak by to mohlo fungovat, ale dítě potřebuje nejen domov, stejně tak potřebuje právě rodiče. Oba.

V praxi si to představit neumím. Upřímně, nechápu, jak může tolik lidí vidět ulehčení v rozchodu s neladícím partnerem (když nejde o výše jmenované těžké věci jako drogy atd.). Já v situaci dolaďování věcí po rozchodu vidím samou desetkrát náročnější situaci než když se prostě snažíme spolu v jedné domácnosti fungovat. Nejen ufinancovat dvě domácnosti a ošéfovat situaci kolem dětí. Emoční zvládnutí důvodů rozchodu, pocitů ublíženosti, naschvály, a hlavně, ten velký dopad na děti… je to pro mě tak šílená komplikace, že bych radši šla na maso a kost, než to odmávnout a jít do takového boje. Jestli na to jednou dojde, pocit úlevy nebo ulehčení s tím spojený nemám ani náhodou…
Ale jen podotýkám, že otázku vyprovokovala debata o situaci, kdy střídačka reálně probíhá a jen není legalizovaná, čímž jedna část rodiny získává víc a druhá vydává víc. V tomhle případě debata o dopadu na děti je pasé, protože dopad už probíhá, je dobrý myslet i na dopady obou rodin. Tady bych o střídavé péči otevřeně a vážně mluvila…

JežečekJežeček
24.3.2011 v 13:52:34

Díky moc! Já si taky myslím, že to je více méně utopie a když se dohodnou rodiče, tak stěhování dítka mi příjde absurdní a stresující. *

PeťkaPeťka
23.3.2011 v 18:53:54

Dle mého je střídavka dobrá leda pro rodiče, ale dítěti nic nepřinese.
Vždyť to dítě nemá domov!

Danniella
23.3.2011 v 17:14:02

Svůj názor jsem napsala k článku, myslím, že je naprosté minimum rodičů, kteří by byli teoreticky schopní to zvládnout tak, aby bylo všechno v klidu. Ale i tak, pro dítě to musí být děsné. Zatím jsem nikde nečetla nějaký odborný článek nebo studii o tom, jak to vidí děti, které tak žijí, co si o tom myslí, ale hlavně jak jsou na tom psychicky při takové zátěži, neustálé přecházení z místa na místo, jiné věci u maminky, jiné u tatínka, jiný režim, jiné vztahy, než se do toho dítě vnoří, už jde zase k tomu druhému. Já bych to svému dítěti neudělala.

keenspeedkeenspeed
23.3.2011 v 14:20:16

Můj názor je ten – že střídavku ano, pokud jsou všichni zúčastnění – hl. rodiče opravdu při smyslech a zdravém rozumu.
Berou ohledy na děti, co jim to přinese dobrého.
Jsou rodiče – otcové i matky, které na děti kašlou, po rozchodu se nezajímají, nebo jen jak se jim to zrovna hodí.
Nejvíc se mi líbí řešení, aby se stěhovali rodiče – dítě zůstaně v původním prostředí a balit kufry si bude táta nebo máma.
Chápu tatínky, kterým nestačí víkend 1x14dní a týden o prázdninách – stačí si jen představit, jak by bylo mně v takové situaci.
Ale pokud na to není dítě psychicky připravené, neměl by ho tatínek (maminka) ke střídavce nutit, soudně ji vyžadovat.

Rozhodně nesouhlasím s tím, aby střídavku nařizoval soud.
U očkování se možná za chvíli stane, že bude na každém rodiči, aby situaci posoudil sám a ohledně výchovy dětí by mu to měl někdo nařizovat?

Je to další ošemetná situace – a jelikož s ní je tak málo zkušeností, ukáže až čas, jestli je opravdu přínosem nebo naopak.

bamiskabamiska
23.3.2011 v 12:32:56

ježečku tak prvně tyty co si do hlavy puštíš takové myšlenky a zaobíráš se tím co není aktuální a já ti přeju aby nikdy nebylo…já s tímhle zkušenost nemám manžel si děti bere na víkendy a prázdniny a když se domluvíme, třeba ted si je vzal na prázdniny když jsem byla v nemocnici na týden….no za mě střídavá péče néééé myslím že dítě v tom má strašný guláš kde je vůbec doma, koho poslouchat a podle koho se řídit, příjde mi že pak nemá takové to zázemí, vždyt má pořád sbalenou tašku…na druhou stranu chápu že ten chlap někdy trpí a to dítě chce mít víc jak na víkend….možná to i někde funguje, když je domluva a rodiče jsou schopni dohodnout se na “jedné“výchově, ale já si prostě myxlím že tohle funguju ojedinělé a do té doby než do té rodiny přijde další partner dítě atd….

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist