Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Výpověď z práce?Výpověď z práce?
Anonym
21.1.2011 v 13:30:16

Ahoj. Dneska sem vložím dotaz raději jako anonymní, snad to nebude vadit a zkusíte mi napsat váš názor.
Co dělat v případě, že nechcete podepsat výpověď dohodou na žádost nadřízeného?
Pracujete dle svých povinností, neděláte žádné chyby, o nějakém porušení kázně nemůže být ani řeč, chodíte na čas, ale jste bohužel často doma na paragrafu při onemocnění dětí.
No a pak přijde situace, kdy vám šéf naloží tolik práce navíc, kterou za denní pracovní dobu nemůžete stihnout ani náhodou. Začne se vůči vám chovat nečestně a s kolektivem ostatních pracovníků se domluví na určitém tlaku na vás. Začne si vymýšlet hloupé pracovní povinnosti, ostatní se k vám začnou chovat jakobyste neexistovala.
Co s tím? O práci přijít nechci a dohodu nehodlám podepsat. Jedná se o práci, která mi vyhovuje vzhledem k pracovní době a rodině. Netěší mě a nemám zde žádné možnosti k postupu apod. Ale jinou a třeba i lepší práci na malém městě nemohu sehnat. Stres v práci už ale vydýchávám velmi těžce. Domluva se šéfem není možná, rozhodl se, že se vás zbaví za každou cenu i přestože před několika měsíci tvrdil, že je s vaší prací spokojený.

Stránky: [1] 2
JanaKJanaK
22.1.2011 v 15:54:03

Ahoj anonymní,
je to hnus, ale dneska si moc nevybereš. Já mám naštěstí na zaměstnavatele dost štěstí. Ale u manžela jsme řešili dost podobný problém. Z ničeho nic vedoucí obrátil a chtěl nemožné, dokonce vyhrožoval okamžitým zrušením prac.poměru. Já nelenila, naštudovala zákoník práce, napsala dopis přímo řediteli té firmy, poslali jsme to s doručenkou, abysme měli něco v ruce a letěl pan vedoucí, že takové jednání je nepřípustné.
Nejdřív bych zkusila nabídnout nějaké řešení, které by uvítali obě strany – co takhle zkrácený úvazek, práce z domova, klouzavá pracovní doba, apod? Všechno bych řešila písemně – kvůli možnému pozdějšímu dokazování a asi bych trvala na důvodech zamítnutí mých návrhů.
Když by nic nepomohlo, pak bych se obrátila přímo na ředitele a nastínila celou situaci. Horší by bylo, kdyby to byl majitel firmy osobně. To bych si asi hodně rozmýšlela a jukala po něčem jiném. Pak bych ho upozornila, že při nezměněném jednání budu kontakovat příslušné úřady, kromě ústního podání bych mu dala podepsat i písemné vyjádření téhož. Pak bych kontaktovala úřad práce kvůli porušení zákoníku práce a policii kvůli šikaně na pracovišti. Ono někdy stačí pohrozit úřady, lidi se úplně změní, když nepovolíš a dokážeš, že jsi větší hráč.

V každém případě ti to nezávidím a držím pěsti, ať najdeš něco víc ucházejícího.

Na druhou stranu bych hučela do pediatra, jak je možné taková nemocnost a co se s tím dá dělat.

babofka
22.1.2011 v 9:46:04

Ještě k těm odchodným platům. Ty se dávají, popkud zaměstnavatel ruší místo pro nadbytečnost. Což v tomto případě tak asi není, když anonymní píše o náhradě, kterou už za ni má připravenou.
Zaměstnavatel ale může ještě využíz tzv. “překážky v práci“, což by znamenalo, že anonymní bude sice zaměstnána (vedena ve stavu zaměstnanců a bude pobírat za toto období výplatu), ale nebude už muset přijít vůbec. Obvykle se zaměstnavatel kryje pro případy, aby odcházející zaměstnanec nenapáchal ještě nějaké “škody“ při svém odchodu, neměl čas si zkopírovat různé kontakty, atd…

babofka
22.1.2011 v 9:41:02

Myslím, že tenhle boj (se zaměstnavatelem, který se rozhodl, že se tě zbaví) nelze vyhrát :-(
Protože chodit do a z práce otrávená, vystresovaná, nemá cenu. Pokud je zaměstnavatel takto “otevřený“ v rozhovoru, asi bych toho využila a natvrdo ho požádala o nějaký tip/kontakt na jiného zaměstnavatele a také o napsání krásného hodnocení pro budoucího zaměstnavatele. To vše před podpisem dohody.
A souhlasím s Padmé, která popsala možné způsoby naprosto přesně.
“Dohoda“ je jen o tom, že nemusíš dodržet zákonnou 2 měsíční lhůtu, ale dohodnete se na odchodu k jinému, dřívějšímu datu.
Jinak určitě využij svého práva k hledání jiného zaměstnání. Bývaly to tuším 2 dny, které můžeš využít k návštěvě na pohovorech u jiných zaměstnavatelů. Tak pokud se nic nezměnilo…

bamiskabamiska
22.1.2011 v 9:30:50

je to smutné co tu čtu, ale asi se rozhodle se tě zbavit a nejsem si jistá jestli s tím něco jde udělat, protože podle mě na tebe bude psychicky tlačit a nakonec raději sama odejdeš člověk se nemůže nechat deptat do nekonečna…chce podle mě aby jsi odešla sama nemusel by ti dávat odchocné platy a nidke nic vysvětlovat, nevím jestli je někdo nad šefem a je možné to řešit vejš, příjde mi že se jedná o bossing :šikanu ze strany šéfa a s tím se špatně bojuje…takže neporadím jen soucítím a moc ráda bych tu četla něco lepšího že se to urovnalo..

Anonym
21.1.2011 v 21:10:02

Děkuju všem za reakce, moc mi to pomohlo. Protože se v tom opravdu vůbec nevyznám. O změnách jsem nevěděla.

Zuzino, ještě mi nic k podpisu nedal, pouze mě žádal, zda nechci dát výpověď, že mi podepíše výpověď dohodou, že to tak bude lepší, protože je neúnosné, že jsem často na paragrafu s děckem. Já jen řekla, že odejít nechci. A ano, na mé místo již náhradu má.
Ostatní zaměstnanci se za mne nepostaví, sami se bojí o místo.

Jde mi o to, že pokud na pracovišti zůstanu bude na mě vytvářen tlak, že to se svojí povahou nejspíš vzdám a odejdu sama. Takže řeším, zda podepsat a odejít hned, nebo zůstat s tím, že budu domů chodit se stresem. Jinou možnost nevidím.
Díky. NN.

Anonym
21.1.2011 v 21:09:33

Děkuju všem za reakce, moc mi to pomohlo. Protože se v tom opravdu vůbec nevyznám. O změnách jsem nevěděla.

Zuzino, ještě mi nic k podpisu nedal, pouze mě žádal, zda nechci dát výpověď, že mi podepíše výpověď dohodou, že to tak bude lepší, protože je neúnosné, že jsem často na paragrafu s děckem. Já jen řekla, že odejít nechci. A ano, na mé místo již náhradu má.
Ostatní zaměstnanci se za mne nepostaví, sami se bojí o místo.

Jde mi o to, že pokud na pracovišti zůstanu bude na mě vytvářen tlak, že to se svojí povahou nejspíš vzdám a odejdu sama. Takže řeším, zda podepsat a odejít hned, nebo zůstat s tím, že budu domů chodit se stresem. Jinou možnost nevidím.
Díky. NN.

Anonym
21.1.2011 v 20:10:22

U nás ve firmě se také postupuje s tak otřesným přístupem, jak zde popisuješ. Tlak našeho nadřízeného na dotyčného pracovníka sílí a pokud si zaměstnavatel chce najít důvod pro porušení pracovních povinností, vždycky si ho najde. Poté udělá ze sebe “hodného“ a nabídne mu dvě možnosti: buď odejde dohodou (oboustranný akt) nebo dostane výpověď za porušování pracovních povinností. Ještě se nestalo, aby nějaký zaměstnanec dohodu nepodepsal. Při ukončení PP výpovědí za porušování pracovních povinností, nenáleží ani podpora v nezaměstnanosti, tuto zkutečnost máte zapsanou v zápočtovém listu.
Nezbývá Ti nic jiného, než se obrnit trpělivostí a dávat si pozor na případné chyby, které by se tvému nadřízenému jistě moc hodily.

PadméPadmé
21.1.2011 v 16:14:25

Ahoj anonymní, výpověď dohodou? Jsem překvapená! To jsem ještě neslyšela.
Zaměstnavatel Ti může dát výpověď, to ano, ale po předchozím písemném upozornění, kde Ti vypíše, co Ti vytýká a v čem porušuješ pracovní smlouvu (aspoň tak je u nás ve firmě). Pak samozřejmě existuje výpověď, kdy se ve firmě ruší Tvé pracovní místo a tudíž dostaneš výpověď “pro nadbytečnost“, tam máš pak nárok na odstupné.
Pokud hrubým způsobem porušíš pracovní smlouvu či kázeň, může Ti dát okamžitou výpověď (to se dělá, když někdo přijde opilý do práce nebo za krádež), pak je to samozřejmě ihned – ukončí se pracovní smlouva v ten den.

Dohoda je něco úplně jiného, dohoda znamená, že jste se společně dohodli na tom, kdy ukončíš pracovní poměr – a tohle se děje v případě, že chceš odejít Ty. Zaměstnavatel Ti pak může umožnit odejít dřív než stanoví zákonná lhůta.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

zuzina
21.1.2011 v 15:54:45

ještě by mě zajímalo když vám dohodu předložil,jaké bylo jeho odůvodnění?Chce to místo rušit nebo na něj dát někoho známého….co ho vede k tomuto jednání a proč se kolegové obrací zády?

…láska na celý život :-)

zuzina
21.1.2011 v 15:53:03

Pokud jsi si jistá,že na tebe nemůže a dělá to záměrně je možné toto řešit jako mobing/šikana na pracovišti/Bohužel znamená to obrnit se trpělivostí a pevnými nervy.

…láska na celý život :-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist