Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Zdraví, nemoci, léčení » První pomocPrvní pomoc
zuzina
5.1.2011 v 10:18:04

Dnes jsem se dočetla,že lékař M.Jackosona neuměl správně provést masáž srdce.Když pominu jestli jsou to nepodložené fámy,napadlo mě kolik lidí raději od nehody,neštěstí uteče a kdo najde odvahu alespoň vytočit číslo na záchranáře a postupovat podle jejich pokynů.Už jste se někdy dostaly do takové situace a jak jste ragovaly vy,případně okolí?Nemyslím to nijak osobně,jen jsem byla už párkrát v situaci,kdyněkdo před mýma očima omdlel,případně ležel na zemi a dost lidí raději sklopilo oči.Jde opravdu spíše o strach,že než něco zkazit raději neudělám nic?Jak to vnímate vy,kteří jste v podstatě laici,tudíž neabsolbujete poviné školení KPR jako zdravotníci?

…láska na celý život :-)

Stránky: [1] 2
zuzina
8.1.2011 v 16:43:07

Ken,Padmé díky za postřehy.Když se tak nad tím zamyslím,tak ta cena není zase tak přehnaná a někomu to opravdu může pomoct,když bude vědět co a jak,tak odpadne to váhání.Samozřejmě všem přeju ať se do takové situace nedostanete a jen na okraj sama za sebe můžu říct,že úplně jinak se ,,pracuje’‘ v nemocnici kdy mám po ruce veškeré vybavení,léky,přístroje a něco naprosto jiného je to v terénu .a k tomu stresu,přiznávám nejsme stroje a když se něco semele,tak to naštěstí dolehne,třeba na mě,až po akci:-D

…láska na celý život :-)

PadméPadmé
8.1.2011 v 14:53:33

Ahoj Zuzko, to je zajímavé téma, už jsme to i několikrát probírali s kolegy v práci… co by, kdyby… No a k věci.

Jednou jsem se nachomýtla k dopravní nehodě a aniž bych nad tím přemýšlela, zastavila jsem, vyhodila všechny blinkry, popadla mobil a běžela ke dvěma autům mimo silnici.
Zaplať Pán Bůh byli všichni jen zboulovaní a pošramocení a zrovna se snažili dostat z poškozených aut. Jeden mladík měl zraněnou ruku a krvácelo to, ale pomoc zvládl jeho spolujezdec. Neomdlela jsem, ani mi na omdlení nebylo.
Nicméně byla jsem skutečně ráda, že se nejedná o žádný “masakr“.
Srdce se mi rozbušilo až potom, když už jsem seděla zpět ve svém autě a pokračovala v cestě.

Jinak u nás v práci nás pravidelně školí (jako řidiče), bývají to kluci od záchranky, zkušení a znalí, takže si myslím, že to úplně nejdůležitější – alespoň tak nám to vždy říkají a vždy opakují – je zastavit, zjistit stav a zavolat mobilem záchranku (policii, hasiče). To je ta “povinnost“, kterou člověk má.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

keenspeedkeenspeed
8.1.2011 v 13:53:05

ahoj zuzi, nevím jestli všude stejně – ale u nás píšou Život zachranující úkony 4hod -500kč.

Základní norma znalostí 12h -dle počtu účastníků 900-1200kč

pak je ještě Zdravotník zot.akcí a pečovatel.

zuzina
8.1.2011 v 9:58:59

Jani já myslím,že to,že natáčí někdo od vás zásah je v pořádku.můžete to vyhodnotit poučit se z chyb.Ale já byla svědkem opravdu toho,že šel starší pár kolem, kde zdravotníci resucitovali a vytáhli foťák se slovy,,hele mámo tady se něco děje’‘ a to mi fakt přišlo hustý..
Ken prosim tě a kolik stojí ty kurzy pro laiky?

…láska na celý život :-)

keenspeedkeenspeed
8.1.2011 v 9:45:35

Ahoj, osobně jsem nikoho zachraňovat nemusela.
Na 1.stupni ZŠ jsem sice chodila do zdravotnického kroužku, ale v hlavě mi toho moc nezůstalo.
Už na podzim jsem obhlížela stránky Červ. kříže , kde pořádají kursy pro laiky, a když to vyjde finančně, chtěla bych se letos zúčastnit.
Při pohledu na krev se nekácím – pouze občas když vidím svojí :-) – ale to jak říkám, je nějaká zvláštní reakce mýho těla, páč já se jako kácet nechci, nebolí to, třeba jen malá řezná ranka, ale pak už cítím šumění v uších a je mi mdlo.

Ty co si nehody a zraněné lidi fotí a natáčí, nechápu!!

JanaKJanaK
7.1.2011 v 16:46:38

Já se taky přidám, zatím klepám, nikde jsem zatím až tak pomáhat nemusela, jen u svých dětí a i když panikařili všichni okolo, tak jsem kupodivu byla v klidu a rozklepala se až bylo po všem.
Jinak protože vedu kroužek v MC, tak jsme byli všichni na školení první pomoci, takže teorii znám, ovšem praxi jsem ještě nezkoušela. Na školení nám ukazoval fotky z nehod a některé bych jen těžko rozdejchávala.

No a nakonec jako hasiči první pomoc musíme ovládat – učí se jí i mládež a mají z ní zkoušky, takže jednou jsem pomáhala ošetřit zraněného z bouračky, ale bylo nás tam víc a nebylo to nic krvavého, tak to šlo.

No a k těm fotografům, záleží jestli to jsou “divní lidi“ nebo jestli tam nefotí kvůli zasahujícím, třeba s našimi dobráky jezdí fotograf a jednotlivé zásahy fotí, jednak jako důkaz a jednak i na památku.

zuzina
7.1.2011 v 7:50:33

Holčiny moc vám, děkuji za vaše postřehy.Věřím,že to v tu chvíli není zrovna lehké rozhodnout se co udělat a hlavně jak.Chci jen doplnit,Piškotko vždy je přednější zdraví zachránce nad zachraňovaným.Prostě to tak je a já ti přeji ať se nikdy do takové situace nedostaneš,protože /i když tě defakto neznám/cítím,že bys měla veliké dilema a co potom že jo?:-)Lussy opravdu blbá zkušenost,nicméně chápu i paní dispečerku.Nehledě na to,že hovory jsou nahrávány,dá se lokalizovat místo a oni fakt přes ten telefon nevidí že nevolá nějaký vtipálek atd.Tím chci jen říct,že ony dokáží i laika navést přes ten telefon k tomu,aby se udělalo vše co je v silách toho kdo u nemocného je a tudíž třeba fakt pomoct než dorazí sanita.Nehledě opět na to,že ona musí vyhodnotit závažnost situace a nejezdí ke každému volání i lékař.Dle toho o co možná jde tak vyjíždí i jen sestra záchranář a v případě potřeby přivolá lékaře.

…láska na celý život :-)

LussyLussy
5.1.2011 v 14:06:09

Ahoj zuzi,
nečetla jsem ostatní reakce, ale za sebe:
Několikrát jsem byla svědkem dopravní nehody a volala jsem policii a záchranku, ale naštěstí lidi první pomoc nepotřebovali. Protože se přiznám, že bych byla dost bezradná. Třeba ve škole si pamatuju, že v rámci nějaké občanské výchovy jsme první pomoc nacvičovali, tak si nepamatuju vůbec nic:-(. Taky jsme to probírali v autoškole, ale taky mi v hlavě nic neutkvělo.
Ještě mám jednu zkušenost – manželův děda dostal infarkt, babička, která toho byla svědkem v panice nevěděla co má dělat a tak volala mě. Já honem volala záchranku a paní si zapsala potřebné údaje a začla mi hned říkat, jak mám oživovat. Když jsem jí řekla, že u dědy nejsem, že mi volala babička co se stalo a panikaří, tak volám pomoc já, tak mě příšerně vynadala. Dodnes z toho mám husí kůži, šňafala na mě, že to snad není pravda, že se musí začít s oživováním hned, proč tam nejedu a neoživuju atd.
Neměla jsem chuť ani sílu jí vysvětlovat, že jsem v 7. měsíci těhotenství a že prostě děda s babi bydlí jinde a sanita tam bude dřív než já a taky víc platná.
Samozřejmě jsme s manželem hned vyrazili, ale lékaři už vycházeli z domu a kondolovali nám, že se nedalo nic dělat.
Měla jsem z toho hrozný pocit, i když jsem nic víc udělat nemohla. Babička nakonec v domě běžela za sousedem policajtem, který první pomoc ovládal, ale i když oživoval do příjezdu záchranky, stejně to nepomohlo.

bamiskabamiska
5.1.2011 v 13:32:20

se mi to odeslalo….se bojí i nemocí…no v každém případě je to asi pro každého vnitřní boj, ale ta lidskost snad zvítězí a pomůže a pak se z toho sřeba i sesype :-D ono záleží co to je…..ať nechodíme na školení tak si myslím že do nás ve škole bylo huštěno dost, a takový ten šestý smysl zapůsobí a člověk reaguje automaticky…no to jsou zase rozházené myšlenky, kluk mi tu do toho říká co bylo a nebylo ve školy…neměli hudebku :-D tak já prostě musím pracovat na víc frontách ach jo tohle musím příště pročítat v klidu..

bamiskabamiska
5.1.2011 v 13:29:45

no nečtu reakce nestíhám, ale zajímavé…holka já ti nevím já doufám, že bych v té situaci nezazmatkovala a snažila se fungovat, ale je to těžké ono pomoct a pomoct, stačí aby při autonehodě bylo hodně krve a člověk to prostě nemusí zvládnout….ale vytočení čísla a snaha poskytnout pomoct to snad by měla být samozřejmostí….ono dnes se lidé bojí i nemo

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist