Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Exekuce na běžné výživné dítěteExekuce na běžné výživné dítěte
keenspeedkeenspeed
15.11.2010 v 11:34:36

Ahoj, ex dostal exekuci na běžné výživné z platu – který dle zaměstnavatele činí 8tis hrubého. Samozřejmě , že bere podstatně víc bokem.
Účetní spočítala, že mi po nabytí právní moci budou zasílat 600kč místo 2000kč,soudně určených. Protože mu navíc nezbyde.

Takže ex je vlastně vysmátej, má sice exekuci na 2tis, ale aby mu zůstalo minimum atd., tak mi firma pošle 600kč a víc nic.
Ex i když si vydělá víc, mi tím pádem ale nemusí platit plnou částku. Chápu to dobře?

Stránky: [1] 2
VirenkaVirenka
15.11.2010 v 20:13:15

Keen, myslím, že chápu tvou situaci. Jde mi spíš o to, že výživné se započítává do nezabavitelné částky, jak to píšeš ty. Tudíž chápu, když se exekuční srážky takto počítají – jako srážky za dluh čehokoliv, ale když jde přímo o to výživné?? Opravdu se od neplatiče čeká, že nezabavitelnou částku poukáže sám, že mu na ni nejde exekučně sáhnout?

Myslím ale, že to chápu dobře, Radka to tu napsala 2x i pro mě pochopitelně. Nechápu ovšem koncepci takového pokynu… Zřejmě to vážně znamená, že člověk neplatící výživné si nezabavitelnou částku může nechat a nakládat s ní dle libosti, ač je určena k výživě… A ty tedy můžeš evidovat, že.

keenspeedkeenspeed
15.11.2010 v 19:31:34

virenko, jde srážet exekučně.. ale musí na to mít výplatu, aby měli z čeho strhávat, jinak viz.náš případ

pokud by měl ex ofiko 20tis, což on má, ale neofiko, tak by mu strhávali celou částku alimentů.

keenspeedkeenspeed
15.11.2010 v 19:27:07

dluh si mám evidovat.. kdyby někdy nastoupil jinam, za větší mzdu, tak se mu to začne strhávat.

Já chápu, že i dlužníkovi má něco zůstat, ale proč v případě exekucí to není rozdělené. POkud půjde o exekuci třeba za zdr.pojištění, tak ano, at mu tam nechají i 1200na vyživovanou osobu, ale pokud jde o exekuci výživného, tak těch 1200přeci můžou na to výživné dávat ne?

U ex jde o srážky běžného výživného, ne dlužného.. takže by to krásně dalo aspon 1800, místo 2tis.

Má smysl mu vysvětlovat, že ze zákona má 1200 pro potřeby vyživovaného děcka, a že tedy firma mi sice bude dávat 600 , ale on by měl posílat těch 1200?

PeťkaPeťka
15.11.2010 v 18:57:38

Tak toto slyším vážně prvně.
Pokud soud určí někomu, že má stanovené výživné na určitou částku a ten dotyčný tuto částku neplatí, pak přijde na řadu exekuce na plat a firma tedy, dle rozhodnutí soudu, musí vyplatit onu částku, ne?

Známá řešila také výživné a protože její ex vydělával málo, soud přihlédl na jeho vzdělání a na průměrný plat v této oblasti a následně rozhodl, ne dle toho, kolik si dotyčný vydělá, ale dle toho, kolik by si mohl, kdyby se víc snažil vydělávat. Dle toho, jaký je průměr v jeho sféře. Přišlo mi to divné, ale to, co tady čtu je taky nelogické.

Jak tedy může matka žádat výživné, když otec neplatí a firma částku určenou soudem nepřevede na účet matky, s odůvodněním, že účetní musí nechat zaměstnanci ono minimum?
Takže v tomto případě je otec vysmátý, on vlastně obejde dlužnou částku na výživném, protože jeho zaměstnavatel bude matce vyplácet třeba jen polovinu. A co potom? Otec neplatí, firma taky ne, tak jak se postupuje dál?

Anonym
15.11.2010 v 18:55:40

Rozumím tomu opravdu dobře, že když je daná exekuce na výživné, tak se ty peníze musí nechat dlužníkovi, aby je SÁM uhradil? Když se exekuce vystavuje právě v situaci, kdy on nejméně několikrát neplatil? To je tedy naprosto absurdní, chápala bych jedině, kdyby ta exekuce byla na dlužnou částku na výživném, tudíž že by těch 600 platil jako splátku dluhu a k tomu normální výživné. Čili ono v současnosti nejde nařídit srážení výživného exekučně přímo z platu??

nepřihlášená Virenka

keenspeedkeenspeed
15.11.2010 v 18:28:37

mně to taky hlava nebere…. vím, že my to nezměníme, ani účetní ne, ale přijde mi to dost střelený.

Když ex u soudu vykázal příjem 3-4tis měsíčně, tak taky soud nezajímalo jeho životní minimum, a odklepli nám dohodu o 2tis.

ted je papírově zaměstnanej za 7tis. čistýho a najednou je tu nezabavitelná částka.

ZavaZava
15.11.2010 v 16:54:10

Já to Radko nechápu. Když mu nechají v minimu částku, aby mohl platit na dítko, proč je tedy ta částka na dítko krácená?

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

Anonym
15.11.2010 v 16:41:02

no právě mu počítají to dítko jako vyživovanou osobu, protože má na něj platit. absurdní je to jen když je exekuce právě kvůli tomu že na to dítě neplatí. jinak je to ok, představ si, že by ti neposlal ani korunu s tím, že mu exekucí sebrali vše a zbylo by mu jen životní minimum.
radka2

keenspeedkeenspeed
15.11.2010 v 14:51:03

radko, tak to trochu nechápu…..
našla jsem toto…

Stav po poslední valorizaci

S účinností od 1. ledna 2010 byla nezabavitelná částka na povinného zvýšena na 5148,67 Kč.
Nezabavitelná částka na povinném vyživovanou osobu pak na 1287,17 Kč.
Částka, nad kterou se zbytek čisté mzdy dlužníka srazí, byla zvýšena na 7723 Kč. V rozmezí těchto částek platí princip postihu čisté mzdy povinného, a to jen maximálně z jedné třetiny vypočtené částky resp. ze dvou třetin, pokud jde o uspokojení přednostních pohledávek, mezi něž patří především výživné (maximální výše 1/3 zbytku čisté mzdy byla přitom, jak naznačeno, zvýšena na 2574 Kč).

Ale vyživovaná osoba je dítě ne? takže proč mi účetní bude posílat jen 600, když tady je započítáno 1200 nezabavitelných na vyž.osobu?

A jen tak mimo nechápu, proč dlužníkovi má zbývat 5148Kč, když moje + prckovo ŽM je jen 4480. On je sám , má exekuci a má nárok na toto nezabavitelné minimum.

LienLien
15.11.2010 v 14:40:53

no já naštěstí tuhle věc nepotřebuji zjištovat, ale přijde mi minimálně lidské nechat člověku nějaké minimum. Představa, že třeba žiju s mužem, který má platit na dvě děti, dvě máme spolu a dostane se do platební neschopnosti a pak když se trošku vylíže, vezmou nám i minimum je dost surová. Ale chápu, že to je třeba jiná situace než u keen.

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist