Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » TAM-TAM » Zprávy » co byste udělaly s nalezeným noťasem?co byste udělaly s nalezeným noťasem?
zuzina
9.11.2010 v 17:00:57

Stalo se to už před časem,ale mě to pořád vrtá hlavou:-((
Maminka od jedné známé našla nootebok.Jelikož se v tom nějak moc nevyzná,nechala si ho doma,protože nevěděla komu patří.Přišla k ní ta moje známá,otevřela ho a našla jen v podstatě neškodné soubory,nic co by ji navedlo k majiteli.Rozhodla se,že si ho nechá a dá ho dceři.Když nám to prezentovala,tak padaly různé názory.Teď pominu,že ho měly třeba odevzdat na policii a tak,nevím jak se přesně postupuje,já nic nenalézám,ale třeba já bych to brala něco jako krádež,jiné oponentky zase,že prostě smůla toho dotyčného a stejně pokud by majitel hodně moc nehledal,tak nemá šanci ho dopátrat a že by stejně někde ležel až byto propadlo městu(prý)….No nevím…také jsem už vlastní chybou přišla třeba o mobil,bohužel moje chyba,ale přesto…
Stalo se vám,že vám někdo vrátil co jste ztratily nebo obráceně?Co vy na to?

…láska na celý život :-)

Stránky: [1] 2
bamiskabamiska
10.11.2010 v 8:10:39

holky nebudu číst ostatní at nemám pocit že jsem ta špatná pokud bych věděla komu to patří tak bych to vrátila, ale jinak bych si to nechala…no tak hodte kamenem .-D já nic nenacházím takže nehrozí…malej jednou našel 400kč když jsme šli z curkárny byly srulované takže někdo cpal do kapsy a vypadly….nechal si je….

zuzina
10.11.2010 v 7:48:55

Lussy já to pochopila tak,že se ta věc nebo peníze stává majetkem města.
Děkuji vám za názory,zkušenosti…Někdo se ptal,co bych udělala já?Po tom co to napsala Radka bych to odnesla na městský úřad:-)

…láska na celý život :-)

LussyLussy
10.11.2010 v 7:07:41

Tak teď jsem pořádně pročetla ten zákoník a je mi to jasný:-). Jen by mě zajímalo, jak v praxi probíhá to propadnutí.

LussyLussy
10.11.2010 v 7:04:52

radko,
napadlo mě, že naše reakce nejsou úplně košer a podle zákona je to asi krádež:-(.
Takže třeba najdu na ulici peněženku, jen s penězi a odnesu ji na městský nebo obecní úřad? A co se děje pak? Dají na vývěsku oznámení, že se našla peněženka a kdo jí nejlíp popíše, tomu jí dají? A co když jí neztratil někdo místní, ale jako u toho mého telefonu holka, která bydlela celkem daleko a jen kolem projížděla na koni.
To pak ta věc propadne státu nebo obci?
Docela by mě zajímalo jak to funguje, asi napíšu našemu starostovi, ten bude ráááád:-).
A radko, díky za osvětlení, rozhodně bych se nerada dostala do potíží kvůli tomu, že jsem si něco nechala…

ZavaZava
9.11.2010 v 23:23:00

I já jednou vytratila celou ledvinku s peněženkou, hotovostí, plat. kartou a doklady. A to 200 km od domova. Jeli jsme to ještě v noci hledat po cestě. Bohužel bezvýsledně. Ráno ale volala paní, že našla peněženku, bohužel bez peněz, ale s kartou a vším… Poslala mi ji poštou. Paní, kdybyste tohle náhodou četla, moc moc děkuju! Jednou jsem taky vracela naditou peněženku a pán byl tak překvapený, že ani nepoděkoval.

Nevím, jestli by mě napadlo ztracenou věc hledat na úřadě? Na kterém? Vždyť většinou ani nevíme, kde přesně jsme věc ztratili.

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

Anonym
9.11.2010 v 23:00:30

Radko, zákoník jsem nečetla, spěším, ale tvou předchozí poznámku – odevzdat na úřad – je dobré vědět. Mě to vůbec do dneška nenapadlo, nikdy nic jsem nenašla vyjma bankovky, kterou přes související pocity opravdu nevidím smysl kamkoliv nosit. Čili po ztracené věci je taky možné se na úřadě popídit? Myslím, že tohle není mezi lidmi moc rozšířená informace (soudě podle našich úvah) a vynechme “neznalost neomlouvá“.

nepřihlášená Virenka

radka2
9.11.2010 v 21:54:18

jo a mimochodem, nevím, proč do toho pletete policii, nalezenou věc prostě odevzdáte na úřadě a hotovo. žádný hodinový výslechy a podobně. a když už by mě nevedlo k vrácení svědomí, tak určitě hrozba trestního stíhání, což v případě noťasu je trestný čin, protože už má určitou hodnotu.

§ 135
(1) Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do 6 měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.
(2) Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu. Zvláštní právní předpis může jinak upravit oprávnění toho, kdo věc našel nebo ohlásil.
(3) Přihlásí-li se vlastník věci, která byla odevzdána obci podle odstavce 1, před uplynutím lhůty 6 měsíců od jejího odevzdání obci, je vlastník věci povinen nahradit obci náklady, které jí v souvislosti s opatrováním věci vznikly.
(4) Ustanovení odstavců 1 až 3 platí přiměřeně i na věci skryté, jejichž vlastník není znám, a na věci opuštěné.
(5) Ustanovení odstavců 1 až 4 se nepoužije, stanoví-li zvláštní právní předpis2d) jinak.

radka2
9.11.2010 v 21:47:33

podle obč. zákoníku se to posuzuje stejně jako krádež. já našla dvakrát v životě peněženku, dvakrát mobil. u mobilů jsem přes kontakty máma vrátila, jednu peněženku s občankou taky. druhou jsem odevzdala na úřad. vždy se na to dívám tak, kdybych něco ztratila já, jak by mi bylo. a rozhodně bych si se svým svědomím nesrovnala si něco nechat, zvlášť noťas. asi jsem blbě vychovaná, ale nechat si nalezenou věc je nejen podle zákona, ale i podle mě sprostá krádež.

JanaKJanaK
9.11.2010 v 21:41:16

Ahojda, mám jednu dost nedávnou zkušenost.
Dědu asi před měsícem legitimovali policajti s tím, aby se dostavil na služebnu. Naštěstí manžel se s nimi zná, tak hned šel vyzvídat, co se děje. No a bylo tam udání, že prý děda ukrad notebook. Děda o ničem nevěděl, ale až pak si vzpomněl, že něco našel asi o týden dřív a někam to založil. On takovým věcem nerozumí, tak to chtěl ukázat synovi, který v tom dělá. No a jelikož už je mu 70, tak na to prostě zapomněl.

Takže bacha na to, když něco najdete a necháte si to, můžete být popotahováni policisty, je to porušení nějakého paragrafu (ale už si nepamatuju kterýho).

Naštěstí z toho nic nedělali, tak je všechno OK, ale jinak, nevím, nevím, asi by z toho měl akorát průšvih.

Osobně větší věci odnáším na policii, ale peníze bych si nechala, tedy pokud by nešlo zjistit, koho doopravdy jsou.

VirenkaVirenka
9.11.2010 v 19:33:20

Jednou jsem taky našla 1000Kč na zemi, cesta kolem školy. Bylo to dopoledne a ze všech stran pusto, nikde nikdo, pršelo a peníze nebyly ani mokré, ani přejeté (je to silnice s malým, ale provozem). Taky jsem si je nechala a z toho blbý pocit nemám. Kdyby v dohledu byl člověk, šla bych se zeptat, jestli něco neztratil, tak, abych neprozradila výši nalezené bankovky, to se mi už taky jednou povedlo, že jsem takhle paní vrátila pětistovku a byla šťastná jak blecha a naděkovala se mi. Ale peníze se k majiteli nepřihlásí, ty bych si nechala bez výčitek. Ale věc – asi bych si ji nijak neužila, nejsem hromadič věcí a svoje si pečlivě vybírám sobě na míru, myslím, že bych darovala…

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist