Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » I téhle holčičce bylo líp u maminky?I téhle holčičce bylo líp u maminky?
ZavaZava
8.11.2010 v 16:52:03

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/216216-matka-zabila-novorozenou-divku-vlozila-ji-do-pracky.html

Tenhle článek se mi připletl do dnešního pročítání víkendové plkárny. O to víc mě mrazilo v zádech. Asi pro soudy nebo sociální úřady nebylo tak lehké rozhodnout, zda se bude maminka o tohle dítě moci postarat.

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

Stránky: [1]
marika81
10.11.2010 v 13:08:58

Zuzi, koukala jsem, já k tomu nemám slov:-(

zuzina
10.11.2010 v 8:14:26

A jsme zase u toho.Myslím,že opravdu nejde paušalizovat.Mám osobní zkušenost,kdy jsem opravdu byla na vážkách a opravdu nevěděla jak se rozhodnout.Moje kamarádka se rozvedla,dceři v té době bylo 7 let.No a jak to tak někdy bývá,tak svůj žal začala utápět v alkoholu.Nejdřív pár skleniček,pak víc.Paradoxně nebývala opilá,že by se válela někde na zemi,nedala dceři najíst nebo se o ni nestarala,zanedbávala ji a tak,ale prostě ten alkohol tam byl každý den.Trvalo to nějakou tu chvilku,trpělivě jsem ji poslouchala jak je svět nespravedlivý a tak,ale když jsem zaútočila na její alkohol,tak oponovala klasicky,pár skleniček nikomu neublíží.Musím říct,že se to ve mně vařilo,ale v tu dobu,kdybych něco napráskala,tak ji shodím na dno a z ní by se stala ta klasická alkáčka..Její dcera se v té době upnula na virtuální svět,musela být docela samostatná,ale potom zjistila i výhody z toho plynoucí,matka má potom nějaké výčitky svědomí,takže jí pak dovolí co ona chce.Teď už je to dobré,ale ta hranice je opravdu tenká a myslím,že v tomto případě by odloučení jich dvou ten kýžený výsledek nepřinesl,spíš by vše bylo horší.I tak má ta holčina za sebou dost nepěkný vzor,jak se dají řešit problémy:-((
No a ještě jsem chtěla…nedívaly jste se včera na 112?Já úplnou náhodou a z posledního příběhu mě doslova mrazilo.Bylo to o úmrtí 2,5 leté holčičiky otčímem.Tak TOHLE z pozice matky opravdu NIKDY nepochopím.

…láska na celý život :-)

VirenkaVirenka
9.11.2010 v 19:56:10

Zuzino, to jsi napsala moc pěkně. Taky by bylo k diskuzi o matkách příliš pečlivých a děti naopak zavalujících povinnostmi a úkoly – denně kroužek až dva, odpočinek žádný… To jsem ale odbočila.

Já nejsem pediatr ani soc. pracovnice, takže taky nevím, jak to teď je s odebíráním dítěte. V malé porodnici jsem nikdy nezažila maminku ani alkoholičku, ani feťačku, to není tak časté, jak to může vypadat napohled v Praze (ani tam nejsou v každé porodnici každý měsíc). Pořád se dá část věcí zachytit už v těhuporadně, aktivní alkoholičky či feťačky většinou pobyt v porodnici nezvládají – protože u nás je to pobyt, ne jednodenní věc, jako je tomu jinde vč. USA. Odcházejí na revers podobně jako některé Romky a věc už potom dál řeší pediatři, kteří situaci pokud vím hlásí sociálce. Můj problém jsou spíš matky závislačky na antidepresivech, těch mám každý rok spíš už desítky než jednotky a není to o nic lepší, myslím, že na tu péči je to i nebezpečnější, protože taková matka taky pod vlivem léků není v péči o dítě zrovna spolehlivá, alespoň z mého pohledu. Většina psychiatrů má názor jiný a říká mi, že to žádný problém není, přesto vím, jak hluboký spánek ty ženy mají i v porodnici, dítě je hned tak nevzbudí.

Ale to jsme se zase zapletli do extrémů – jsou ženy, které s problémem bojují a vyřeší ho úspěšně. Někde to skončí tragédií, kterou bulvární plátek ještě upraví – článek, který Zava zavěsila, může mít z pravdy jen torzo. U nás to Blesky a Aha! časopisy dělají taky, že ze skutečnosti bývá pravda jen název… Pokud někdo ví nebo vidí, že se dítě má skutečně nedobře, měl by to na sociálku oznámit. Bez podnětu není co prošetřovat. Pokud vím a neoznámím, stávám se z mého pohledu spolupachatelem. Najít mez, kdy to ještě jde a kdy už je to přespříliš je těžké pro každého z nás a když tomu budeme vystaveni, musíme si každý odpovědět sám. Ale mámu má každý človíček jen jednu jedinou, důvod, aby o mámu přišlo, musí být doopravdy vážný. Pochyby, pocity, dojmy – to nestačí. S menšími problémy by se podle mě mělo pracovat s rodinou, s tou matkou, ne potrestat dítě odchodem od mámy jako první řešení. Jen můj názor.

zuzina
9.11.2010 v 19:12:08

Tento případ je neoddiskutovatelný,ale nejsem si jistá jak to u nás funguje,když se dostane nějaká závislá rodička do nemocnice.Bohužel myslím,že to není až tak nečastý případ,kdy záhy opustí porodnici a dítko tam nechají.A nemusí to být nutně feťačka,ale i ty co si vyřídí porodné atd a pro dítě se vrátí.Nevím jestli to platí ještě teď,je to už spoustu let co jsem toto zažila a porodnice jim nechala revers podepsat,protože doba pobytu v nem. se vztahovala jen dítě.Teď už je to asi jinak.
Ono je jednoduché se z našeho pohledu dívat na to jaká je kdo matka a jiné je to z pohledu dítěte.To by se mohly třeba trestně stíhat matky velmi zaměstnané,nebo i tatínci,u dětí co mají přepychový pokojík plný věcí a k tomu nějakou tu chůvu,ale rodiče znají jen jen z mobilu:-((-psáno nadneseně-.A přitom by se dalo říct,že po materiální stránce těm dětem NIC?nechybí…

…láska na celý život :-)

MatušenkaMatušenka
9.11.2010 v 17:01:00

Tak já to taky ani nebudu číst.Úplně mi stačí co tu píšete.Dnes fakt na to nemám.

ZavaZava
9.11.2010 v 8:35:57

Mari, chápu to tak, že byla v deliriu a ani nevěděla co dělá.

Pavčo, díky za reakci.

Virenko, asi máš pravdu, mě ta diskuze moc zasáhla, i když každý má kousek pravdy.
Myslím si,že vůbec to miminko po porodu té mamince neměli dávat. Ať je to Americe nebo u nás. Upozorňovali na to příbuzní, vědět to úřady musely. Nedělám si iluze, že u nás by to dopadlo jinak. Vím, že určit tu hranici, kdy je ještě pro dítě dobré zůstat u matky a kdy už ne, je strašně těžké. Ale pokud VÍM, že matka pije, sou..í se “strýčky“ nebo spí a měla by se starat o 3 malé děti, mám na to jen jeden názor. Tak jak je to popsáno to na mě působí, že ty děti netrpí jen tím, že je nikdo nerozvíjí, ale taky trpí hlady, hygiena pokulhává. Navíc, pokud je vidět, že jinde by být chtělo a mělo by se líp, zvlášť pokud je to rodina otce. Nechci to srovnávat se situací, kdy děti třeba strádají “jen“ po materiální stránce nebo se nedbá o jejich psychický (motorický a nevímjaký) rozvoj. To jsou “banality“, které se dají přehlídnout a dítěti je určitě líp u matky. Dost často bývá i u nás v tisku informace o tom, že někdo ublížil dítěti, když už předchozí (2,3..) rodičům bylo odebráno nebo o tom bylo vedeno jednání na úřadech. Ty máš možná lepší informace, jak to po porodu probíhá, když v nemocnici vidí, že je matka alkoholička či narkomanka. Informují se patřičná místa? Co se dá pro to udělat?

Mé tvoření najdete na www.fler.cz/emart.

VirenkaVirenka
8.11.2010 v 19:05:48

Zavo, promiň, ale tvůj název příspěvku beru jako rýpnutí na včerejšek. Nebo jsi myslela vážně, že by kdokoliv vnímal jako normální, že se o dítě stará závislá žena? Toto je z ciziny a zejména USA je pověstné tím, že sociální péče se nemá čeho chytit. Nemají prenatální péči jako my, ženy často poprvé přijdou k porodu a tam to není nic výjimečného. Není možné to srovnávat a znovu promiň, ale toto nejde přirovnávat k situaci dětí, které třeba jen mají menší pozornost nebo málo času stráveného s rodiči.

Myslím, že taky každý tady řekl, že vysloveně dysfunkční matka je důvodem k aktivním krokům a nevím, kdo víc by se dal označit jako dysfunkční matka.
Nic, mažu něco dělat.

Pavca31Pavca31
8.11.2010 v 17:38:31

Tak ja na to ani neklikla a po tom co jsem četla od Mariky příspěvěk tak raději ani nebudu.
To bych zase nad tím ještě několik dní přemýšlela.

marika81
8.11.2010 v 17:34:44

Zavo za mě??? Ne nebylo by jí líp u matky………….ženám drogově a alkoholově závislým bych nesvěřila do péče ani sekačku na trávu………..logicky, když jdu prát, tak prádlo protřídím, prohledám kapse, to at mi nikdo neříká, že 10 denní miminko vlezlo po čtyřech do hromady prádla a ukrylo se v ní…….tohle musel být úmyslný čin!!!!!

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • výchova, děti, rodiče, maminka

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist