Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Dovolená na zotavenou



Dovolená na zotavenou
Anonym
29.9.2010 v 17:17:51

Ahoj, dostala jsem tuto informaci a chtěla bych požádat, jestli jste se s tím některá setkala, či o toto žádala.

Matka má po návratu z RD nárok na vyčerpání nebo proplacení dovolené na zotavenou za dobu trvání MD a RD.
Pokud toto zaměstnavatel neumožnil, je možné o to požádat na pracovním úřadě.

Dále jsem dostala k tomuto sdělení i odkazy na paragrafy:
Zákoník práce – § 195, § 212, § 216 odst. 3, § 217 odst. 5, § 218 a § 223 odst. 1.

Zatím zůstanu anonymní, protože jsem ostře sledována. Případnou totožnost odhalím do OV. Díky za pochopení a případné rady.

Stránky: [1] 2
ctiradkactiradka
9.10.2010 v 11:42:31

Matildo, já tomu nerozumím, nevyjadřovala jsem se k té problematice… Jenom jsem ragovala na ten Tvůj tučný odstavec… Jinak vůbec netuším, jak to všechno funguje.. :-(

MatildaMatilda
9.10.2010 v 10:31:22

Božínku, ctiradko, asi máš pravdu, já to jen očima přeletěla, protože jsem to v rychlosti nakopčila a dokud přímo tenhle případ neřeším v práci, tak to vypouštím z hlavy. Nicméně v chytré knize, kterou mám doma o mzdovém účetnictví, je psáno, že pokud si nestihnete vybrat nebo požádat o proplacení dovolené při přechodu z MD na RD, tak o to můžete požádat i v následujících letech:

Neurčí-li však zaměstnavatel čerpání dovolené ani do 31.října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou ani do konce příštího kalendářního roku, nárok na tuto dovolenou zaniká. Pokud zaměstnanec nemohl z důvodů čerpání rodičovské dovolené vyčerpat dovolenou alespoň ve výši 4 týdnů ani do konce příštího kalendářního roku, může být s jeho písemným souhlasem tato část dovolené vyčerpána do konce dalšího kalendářního roku.

Ale nicméně pořád si myslím, že pracák by proplatil dovolenou až pokud bude firma v konkurzu pro neplacení svých závazků, ne že přijdu na pracák po ukončení PP a řeknu, nezaplatili mi dovolenou. Asi takhle to dotyčná paní myslela.

ctiradkactiradka
9.10.2010 v 9:16:33

Matildo, já jsem teda ten tučný odstavec nepochopila stejně, jako Ty… Podle mne to není tak, že doba rodičovské dovolené se považuje za výkon práce. Je tam napsáno, že za výkon práce se považuje doba rodičovské dovolené, která by byla pouze v době, kdy by zaměstnanec čerpal mateřskou dovolenou, že ta se považuje za výkon práce.. Takže pořád to je pouze doba zhruba těch 7 měsíců, tedy těch 28 týdnů, které matka obvykle nastoupí 6-8 týdnů před porodem.. Nikoliv celá rodičovská dovolená. Tak to aspoň chápu já a třeba mi to někdo vysvětlíte…

keenspeedkeenspeed
8.10.2010 v 19:37:27

teď už to chápu… uvidíme, za rok a půl,jak to bude reálné :-)

Anonym
8.10.2010 v 18:25:56

Matildo, to je tak, když ti někdo podá neúplné informace a já se pak pídím dál. Tak to bylo myšleno ve smyslu, že zaměstnavatel nekomunikoval s danou paní a ona si požádala o to proplacení pracovní úřad v rámci insolventnosti zaměstnavatele. Oni jí tu sumu vyplatili a pak ji požadovali po zaměstnavateli.

To je tak, když někdo poradí, ale neřekne vše. Ale díky za tvou trpělivost a snahu pomoci.

MatildaMatilda
8.10.2010 v 17:38:01

Jen dodám, že to jasně vyplývá z toho odstavce, který jsem označila tučně, tudíž doba, po kterou je zaměstnanec na RD, se posuzuje jako výkon práce, takže je jasné, že za výkon práce vám náleží dovolená. Jen pořád nechápu, jak toto může proplatit ÚP, ten nemá s bývalým zaměstnáním nic společného.

Anonym
8.10.2010 v 16:12:37

bamisko, to mne taky. To je ta dovolená, na kterou máš nárok.
Já jsem právě narazila na to, že máš nárok, když se vrátíš do práce po RD a vrátíš se třeba v průběhu roku, tak máš ještě ten rok nárok na dovolenou od počátku toho roku. V praxi je to tedy tak, že se vrátíš v říjnu a oni tvrdí, že nemáš nárok na žádnou dovolenou, ale to není pravda. Ve skutečnosti máš nárok na dovolenou již od ledna. Ta můžeš být v klidu a vše si vybrat třeba na vánoce, v případě, že by tě propustili, mají ti tuto dovolenou proplatit. Ale to mluvím o tom, že už se vrací do práce, když má dítě 2 nebo 3, 4 roky. To s tou první dovolenou po narození dítěte nemá nic společného.

bamiskabamiska
8.10.2010 v 13:55:23

nevím jak je to ze zákona když mi skončil ten první půl rok tak mi pak zaměstnavatel proplatil dovolenou, ale pokračovala jsem v pobírání RP, nic jsem si nevybírala proplatili mi to…

Anonym
8.10.2010 v 13:28:15

Ahoj, ač jste mi nepomohli, já jsem se již dopátrala toho, co tím básník myslel.

I přesto chci všem poděkovat: Julie75, babofko, keenspeed, Radko2, zuzinno, Matildo.

Jedná se o to, že když se vracíte do práce po 3 letech, či 2, nebo 4. Tam kde jste pracovali a vrátíte se třeba v průběhu roku, máte nárok na dovolenou od začátku daného roku.

Příklad: vracíte se do práce v srpnu 2010, na dovolenou máte nárok již od ledna 2010. A za tu dobu si máte nárok vybrat dovolenou na zotavenou. Nebo si ji máte možnost nechat proplatit.

Anonym
30.9.2010 v 17:29:34

Matildo, díky. Já je také četla.

Prostě mi tvrdila paní, podle zákona § 218, bod 3, že i za dobu co jsem byla na RD mám za kalendářní rok nárok na dovolenou, kterou mám nárok pobírat. Přišlo mi to nějak divné a proto jsem se ptala.

Tolik asi na vysvětlenou. Údajně, to takhle řešila při vstupu na úřad práce v Olomouci.

Stránky: [1] 2



Co nového na VD?

  • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
  • Nové diskuze za posledních 7 dní
  • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
  • KLUBko - uživatelský účet



    Zaregistrovat se
    Zapomněl/a jsem heslo

    Přečtěte si nové komentáře

    Nepřehlédněte

    Náš tip

  • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
  • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


  • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist