Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Vztahy + ženské otázky ;-) » Kdo je nevlastní sourozenec?Kdo je nevlastní sourozenec?
LussyLussy
21.9.2010 v 16:37:31

Ahoj holky,

strašně mě zajímá Váš názor. Snad se tímto tématem nikoho nějak nedotknu, ale leží mi to v hlavě.

Narazila jsem na to téma náhodou o víkendu se švagrovou a byla z toho pomalu hádka. Já to ukončila, hádat jsem se teda nechtěla, ale odpověď pořád neznám.

O co jde? Švagrová má 2 starší sestry, které má její matka z předchozího vztahu. Vůbec nevím jak, u oběda jsme začali řešit vlastní a nevlastní sourozence. A já vyslovila domněnku, že když její maminka má sestry s jiným mužem, než je její otec, tak jsou to sestry nevlastní…

Ona se vytočila, prý jaký nevlastní, když všechny 3 mají stejnou matku. Nakonec jsme se do toho tak s manželem, ní, a bráchou zamotali, že aby byl klid, jsem to uzavřela tím, že jsou teda nevlastní, ale víc vlastní než když by otec sester nebo švagrové měl další dítě, to že by vůči holkám bylo víc nevlastní než ony mezi sebou, protože je prostě spojuje ta stejná matka.

Už kdysi jsem to řešila s kamarádkou, která s novým partnerem měla dvojčata a svým synům vysvětlovala, že jsou to jejich vlastní bratři, že je všechny porodila ona, ale jejich tatínek, který má novou rodinu a má s přítelkyní taky další děti, tak ty děti že jsou nevlastní sourozenci. Vysvětlovala to tím ,že prostě bydlí jinde a porodila je jiná paní, tudíž jsou nevlastní.

Manžel zase přidal jejich rodinný propletenec, kdy jeho matka je z 5 dětí, ale maminka je měla se 3 pány a tatínek tchýně měl dalších 7 dětí se 3 ženami. A že ty sourozenci od maminky jsou prostě vlastní a stýkají se a ty děti od tatínka se vždycky brali jako nevlastní a nestýkali se.

Mě ale to, jestli se s dotyčným stýkám nebo ne, nepřijde v otázce toho jestli je vlastní nebo ne vůbec důležité.

Guláš co??? Jde mi prostě o to, jednak, jak to vidíte a cítíte vy, které třeba máte víc dětí z víc vztahů. Je mi jasný, že všechny děti milujete stejně, ať mají tatínka takového nebo makového, ale mě prostě vrtá hlavou jak to je řekněme doopravdy, podle práva. Je mi jasný, že když umře matka 3 dětí, které má se 3 muži, tak dědí její 3 děti. Ale když umře otec jednoho z dětí, dědí jen to jedno, vlastní. To mě vede prostě k názoru, že jsou nevlastní.

Doufám, že aspoň někdo pochopí o co mi jde, jak to po sobě čtu, vidím v tom pěkný zmatek a srozumitelněji mi to prostě nejde napsat :-(.

Stránky: [1] 2
slepenina
22.9.2010 v 8:42:09

Já tohle nějak nikdy neřešila, vyvdala jsem dceru a i vychovala a pak s jejím otcem mám další tři děti, pro mě to byla vždy dcera a pro její sourozence sestra. Ovšem když pak přijde na nějaké kon kretní jednání tak to je nevlastní dcera a nevalstní sestra. Vždy jsme to tak brala pokud je jeden rodič jiný tak to je nevlastní. Pak jsem asi před rokem slyšela, že když je otec jiný tak jsou to nevlastní a matka stejná tak vlastní. Podle mě je hlavní jaké mají mezi sebou vztahy a to je nejdůležitější.

zuzina
22.9.2010 v 8:27:03

O plno a polorodých sourozencích jsem se dozvěděla poprvé:-)Taky máme v rodině nějaké ty ,,rodinné pohyby“nicméně za sebe můžu říct,že má polorodá sestřička je mi asi bližší než ta plnorodá,tak se v tom čertík vyznej:-D Je fakt,že pokud je maminka stejná,tak se tak nějak automaticky přisuzuje,ta je naše a když od tatínka,tak ty jsou tvoje…Zajímavé to mají hlavně ti co mají tvoje i moje děti bijí naše děti:-D

…láska na celý život :-)

Horempádem
21.9.2010 v 23:37:52

Ty jo holky, to je ale slovní masakr :-)))

Ale děkuji za obohacení a udělání si pořádku v rodině. Mě se to netýká, já jsem jedináček :-) ale manžel to má trošku komplikovanější.

Takže jsem se vlastně dozvěděla, že jeho sourozenci, které jsem logicky považovala za nevlastní, jsou vlastně vlastní, ale polorodí :-))))) To je mazec.

Pro osvětlení. Manžel je posledním dítětem v rodině. Manželův tatínek i maminka si z předchozích manželství přivedli každý dvě děti a samo, že každé s jiným partnerem. Sice mi to nějak neštimovalo s tím “nevlastenectvím“, ale logicky jsem si odvodila, že jestliže manžel má tyto rodiče a ostatní jsou s jinými partnery , tak jsou nevlastní :-) , ale ono to tak není. Joj, to až jim to budu jednou vysvětlovat :-)))

halinahalina
21.9.2010 v 22:42:53

Tak já tenhle problém nějak neřeším – mám prostě tři sestry. Se dvěma mám společnou maminku, ony dvě i tatínka. A třetí sestra? Tak biologicky s ní nemám nic společného, i když právně ano – její tatínek mě jako malou po sňatku s mou maminkou adoptoval. A vychovával mě. A Jana s námi nevyrůstala, žila se svou maminkou. Nemám pocit, že bych měla rozlišovat vlastní a nevlastní. I když u nás by to taky bylo zajímavý.

…starosti, ale hlavně fůru radostí.

radka2
21.9.2010 v 22:34:45

souhlasím s lien. pokud mají stejné OBA rodiče, jsou vlastní. jinak ne.

LussyLussy
21.9.2010 v 21:46:44

Holky,
musím říct, že jste mě potěšily, že to vidíte stejně.

A o plnorodých a polorodých sourozencích teda slyším poprvé, a je mi to i víc jasný, když se ti vlastní takhle dělí. Dííky.

MatildaMatilda
21.9.2010 v 19:49:13

Ha, tak mě instinkty nepletly…:-)
Je to tak, prostě mé děti s bývalým manželem a děti mého muže s bývalou ženou jsou si k sobě nevlastními sourozenci. Ale ve chvíli, kdy se nám narodil prcek, tak je se svými sourozenci z obou stran už vlastní:-)

Pvoso, Padmuš, díky :-)

pvosapvosa
21.9.2010 v 19:41:56

Co na to chytrý internet:

Typy sourozenců se rozlišují:

  *
sourozenci vlastní, kteří mají společného alespoň jednoho biologického rodiče, ti se dále dělí na
 • o plnorodé, kteří mají společné oba biologické rodiče; a
 • o polorodé, kteří mají společného jen jednoho biologického rodiče;
  • *
  sourozenci nevlastní — ti nemají společného ani jednoho biologického rodiče, ale matka jednoho dítěte si vzala otce druhého dítěte.

  Pozn.: Jako nevlastní jsou často nesprávně označováni i polorodí sourozenci.

  Je to z Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sourozenec

  …mít smysl života.

  PadméPadmé
  21.9.2010 v 17:56:44

  Lussy, nevlastní sourozenec je ten, který nemá stejné rodiče – tedy ani jednoho (je buď vyženěný nebo vyvdaný sourozenec). Jinak vlastní sourozenci jsou buď plnorodý (oba rodiče stejní) nebo polorodý (jeden rodič stejný).
  Obecně se říká (nebo se používá), že vlastní sourozenec je stejných rodičů (matka i otec).

  … mít nervy jako ocelové špagáty :-D

  MatildaMatilda
  21.9.2010 v 17:53:39

  Zní to logicky, jak to vysvětlujete, jen dodám pohled z mé strany, mám “novou“ sestru, která se narodila mému otci s jeho druhou ženou, když mě bylo 26 let. Je to moje sestřička, dnes už má dvanáct, ale v životě bych nikomu, komu bych ji představovala, neřekla – tohle je má nevlastní sestra. Tohle bych řekla o vyženěné dceři mého otce, kterou by měla jeho žena z bývalého vztahu. Ale to je jen pocitově, jak říkám, váš výklad je asi logický, ale já to tak necítím. Ani z pohledu mých dětí, neboť v naší rodině jsou děti teda téměř všechny nevlastní sourozenci, když já mám dvě z bývalého manželství, můj muž má dvě z bývalého vztahu a dohromady máme jedno společné:-)
  Ptala jsem se našich holek, jestli si myslí, že jejich bráška je nevlastní. Koukaly na mě jak telátka:-)

  Stránky: [1] 2  Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist