Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Co se jinam nevešlo » Oko za oko, zub za zubOko za oko, zub za zub
PadméPadmé
22.8.2010 v 12:32:00

Ahoj holky, před pár dny jsem si přečetla na netu jakousi zprávu ze Saudské Arábie – a ona mi “uvízla“, v myšlenkách se k tomu vracím, tak to “hodím do placu“…
Zajímá mě Váš názor na danou věc.
Jakýsi mladík napadl jiného mladého muže (tuším, že mu je 22 let), došlo ke rvačce a poraněná oběť daného incidentu ochrnula – má poraněnou míchu a je na vozíku.
Nyní se případ ocitl u soudu. A soudce rozhodl dle jejich zvyklostí – tradiční právo šaría – že obviněný by měl být postižen stejně – tedy ochrnout.
My tomu u nás říkáme: “oko za oko, zub za zub“. Jenže – my to jen říkáme, u nás se to nepraktikuje.
Já vím, že tohle je zrovna velmi krutý příklad… ale … říkám si, kdyby někdo napadl mého syna a takto mu ublížil… jaký trest by byl “dostatečný“? Náš právní systém by zřejmě útočníka poslal do vězení na cca 4 roky nebo 6 let? A za dva roky by byl venku… U nás jsou tresty velmi velmi mírné, tedy alespoň dle mého názoru, pachatelé pak nemají žádný strach, žádný respekt, žádnou úctu…

Zajímá mě, co Vy na to?

Myslíte si, že je to “dobře“?

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

Stránky: [1] 2 3 4
PeťkaPeťka
26.8.2010 v 11:28:07

Radko, tak já jsem to od Padmé nepochopila jako urážku na určité povolání. Spíš jsem to vzala jako povdech, jako fakt, že toto zaměstnání asi nemůže vykonávat každý, že to je prostě psychicky náročné.

Anonym
26.8.2010 v 10:19:27

víš padmé, já ve vězení bývám dost často (ne teda jako vězeň ani bachař), a obdivuji ty, co tam dokáží pracovat za těch podmínek, jaký tam mají. tak jako v KAŽDÉM zaměstnání se tam vyskytnou svině, ale i slušní lidé

PadméPadmé
25.8.2010 v 22:13:14

Radko, mrzí mě, že jsem Tě rozčílila nebo rozzlobila, to jsem neměla v úmyslu. Napsala jsem, že “mám pocit“… a že je to negativní pocit, to je bohužel pravda.
To, že můj dojem je subjektivní je nabíledni.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

VirenkaVirenka
25.8.2010 v 22:03:55

Radko, tak se neštvi, však Padmé píše, že “má takový pocit“ – z tak malého množství údajů vznikne pocit přece snadno.

Taky jsi mi tu kdysi připsala, že doktoři dělají ve všem zmatek a dávají lidem chybné instrukce – mohla jsem se naštvat, a co by mi to bylo dalo?
Tohle téma je bolavý a že ven z vězení chodí lidi spíš proškoleni v tom špatném než v utuženi do lepšího, to je smutný fakt.

radka2
25.8.2010 v 21:12:29

a teď jsem se fakt naštvala. není ti hanba psát o lidech jednoho povolání že nejsou slušní?

radka2
25.8.2010 v 21:11:28

padmé, nesuď, když do toho nevidíš:-)
ne všichni bachaři jsou takoví. ne všechny věznice jsou stejné. já třeba vyslýchala nedávno mladýho kluka na borech, a jak je to tam tvrdý bych nepřála ani nepříteli. zase např. v brně jsou to takové trošku horší lázně. a soudit bachaře šmahem je pěkně sprostý.

PadméPadmé
25.8.2010 v 17:37:11

Lussy, díky moc za Tvůj příspěvek a hlavně: za jiný úhel pohledu. Je vidět, že “uklouznout“ se může, ale nesmí to být setrvalý stav… Někomu holt trvá trochu déle, než si to porovná v hlavě…
K těm poměrům ve věznicích se snad ani vyjadřovat nebudu, neb vím, o čem je tu řeč. Je to moc smutné… Máme kamaráda, který se ocitl bez práce a přijal nabídku u vězeňské služby… asi nemusím psát, že odtamtud odešel… Mám takový pocit, že tam slušný a poctivý člověk neobstojí… A ty jsi mou domněnku jen potvrdila.

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

LussyLussy
24.8.2010 v 23:50:19

Padmé, máš pravdu – těžké téma.

Oko za oko je dost drsné, ale některé tresty u nás jsou opravdu výsměch.
Ono je to strašně těžký, znám v okolí 2 lidi, kteří nemají úplně čistý trestní rejstřík.

Švagr – ještě jako nezletilý šikanoval na učňáku spolužáka. Máma toho kluka po tom dost tvrdě šla a švagr dostal podmínku. Pak byla nějaká amnestie a smazala se. Pak si začal brát jeden úvěr za druhým, na krávoviny samozřejmě. Když už dlužil kam se podíval, našel paní, která mu vystavila falešné potvrzení o příjmu a vyřídila další úvěr. Ten sice splácel, ale na podvod se přišlo, když neplatili jiný, paní šla sedět a všichni její klienti, co neměli doklady OK dostali podmínku.
Pak švagr jezdil na černo v metru a další blbosti – jízda na červenou, velká rychlost a tak. Takže mu sebrali řidičák.
Pokuty neplatil, dluhy taky, šlo to s ním dost z kopce. Mluvím o věku kolem 25 let. Pak dostal, už nevím za co, asi 200 hodin veřejně prospěšných prací. No, o jejich účinku silně pochybuju, mohl si vybrat co bude dělat, tak natíral zábradlí někde co nejdál od lidí, aby ho moc neviděli. Navíc mu tam vyšli vstříc,že odpracoval třeba 5 hodin a oni mu potvrdili, že odpracoval 20, takže měl za pár víkendů hotovo.
Ale co chci říct, nakonec se srovnal, asi dospěl, má holku, práci, dluhy bude splácet ještě určitě 5 let a kdyby ho tenkrát zavřeli, obávám se, že by z něj vězení udělalo pořádnýho kriminálníka. Prostě co ještě neznal, to by se tam přiučil.

Bratr kamarádky – sedí na 8 měsíců. Sebrali mu řidičák, jezdil “jako prase“, opakovaně opilý. Trvalo to dost dlouho, jezdil i bez řidičáku, nakonec způsobil bez řidičáku v opilosti nehodu, naštěstí se nikomu nic nestalo, odmítl nastoupit veřejně prospěšné práce a je TAM.
Z blbýho nezodovědnýho 25 letýho kluka je feťák :-(. To je zatím jediný co se v base naučil. A tohle mě právě štve. Netvrdím, že musí být vězení a lá hrabě monte christo, ale aby se tam fetovalo, kšeftovalo, volalo mobilem atd. to mě teda žere.

Jeden známý chtěl dělat před lety bachaře. Mě to k němu nesedělo, ale plat byl slušný a on se na to cítil. Vydržel tam 14 dní. Odmítl se zapojit do té mašinérie a jeden vězeň, kápo, si ho poddal. Zastání nenašel, protože byl jediný proti proudu.

A ještě jedna douška – kdysi jsem dělala v Technických službách a začínalo se s alternativními tresty. Přišla parta asi 6 lidí, kteří dostali veřejně prospěšné práce, nafasovali hrábě, lopaty a další nářadí, vedoucí je odvezl do města, ukázal co mají dělat, chvíli je kontroloval a pak si šel po své práci. Když pro ně přijel, nebyli tam ani oni, ani nářadí. Nevím jak to chodí dneska, ale tenkrát to bylo nedomyšlený v tom, že ten náš člověk nebyl žádný dráb aby je hlídal a nebyla páka, jak je donutit makat.

No tak to jsem se teda rozepsala…

PadméPadmé
23.8.2010 v 22:38:54

Peťko, Lestejsko, děkuji za napsání a za Vaše názory.

Lien, jsem ráda, že se nezlobíš, že jsem byla na chvíli Tvůj osobní tiskový mluvčí.;-)

A zpět k tématu – mně ten článek úplně vyrazil dech, musela jsem si ho přečíst několikrát, mozek mi vůbec nesepínal… Nemohla jsem “pobrat“, že je to vůbec možné… v dnešní době… a takový trest.. a vynese ho soudce… připadá mi to neuvěřitelné. Vůbec nechápu, jak dojde k provedení trestu, nějaký lékař viníkovi poškodí míchu … nechápu, vůbec to nechápu, vždyť je to v přímém rozporu s tím, že lékař má život a zdraví člověka chránit.

Na druhou stranu – to porovnání s námi (s naší zemí) – mám pocit, že u nás často jsou ty rozsudky jako výsměch slušným a poctivým lidem. A to je hodně smutné…

Chtěla jsem slyšet (resp. přečíst si) Vaše názory, protože mně osobně připadá “špatně“ obojí (tam i tady, tam je to úplně nepochopitelný extrém a tady je to neskutečná benevolence).

Každopádně souhlasím s tím, co napsala Bamiska, že je veliký rozdíl mezi “nešťastnou nehodou“, která se může stát kdykoli a komukoli, a úmyslným ublížením nebo plánovaným činem.

Stejně tak se mi nelíbí, že veškeré náklady za vězně nese stát, tedy platíme si je z našich daní my. Kdybychom byli bohatý stát, který na to má… jenže my nemáme v pořádku ani zdravotnictví, ani školství… Vím, že je to složité téma, ale úplně selským rozumem: chce-li obyčejný člověk bydlet, mít teplo, elektřinu, jídlo, musí si na to vydělat prací, nikdo mu nic zadarmo nedá, nikdo nezaplatí jeho účty…

Téma je to nepochybně široké a velmi “těžké“…

… mít nervy jako ocelové špagáty :-D

LienLien
23.8.2010 v 21:20:26

Zavo, Padmé ti v podstatě odpověděla za mně, takže tak nějak jsem to myslela.

Stránky: [1] 2 3 4Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist