Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » dědictvídědictví
Anonym
17.7.2010 v 21:26:13

Dobrý večer, ráda bych věděla co dělat v případě dědictví po mojí mamince. Zanechala dluhy, vlastně kdo znáte můj příběh, víte jakého mám bráchu :-( Dluhy si mamka vzala na nezaplacený plyn a na bráchu. Jelikož zemřela, chtěla bych vědět, jak se u notáře domluvit, nebo jak jednat. Bude dluh vymáhán po všech mých sourozencích? Dělený na čtyři díly? A lze se dluhu zřeknout? Co hrozí v takovém případě? Vždyť bych vlastně musela platit jejich dluhy :-( nevím, co v takovém případě dělat. Popř. neznáte právní poradnu, kde odpovídají notáři nebo advokáti? Nastoupila jsem čerstvě do práce a jak to tak vypadá, budu vydělávat na to, abych platila něčí dluhy (nejvíc se mi samozřejmě příčí bratr, který pije a dělá peklo). Vůbec netuším, co s tím, prosím poraďte, děkuji corina.

Stránky: [1]
JovankaJovanka
21.7.2010 v 10:54:51

Cori, to je mi moc líto :-(

radka2
18.7.2010 v 13:25:21

corino, nějak nechápu, o co ti jde. buď zdědíš svůj podíl a do té výše i dluhy (ale jak píšeš, ty dluhy jsou celkem zanedbatelné, když je ještě podělíš čtyřma), nebo prostě se zřekneš dědictví a tím na tebe nejdou ani dluhy. takový přechytralý sestřenice mám nejraděj, prd ví a akorát ti nadělají v hlavě zmatky.

babofka
18.7.2010 v 10:10:48

cori, téměř 14 dní jsem tu nebyla, tak jsem nejspíš tvoji smutnou zprávu nezaznamenala, až tuhle. Exekutor by k vám přijít neměl, nevidím důvod. (To snad pouze v případě, že by ses k dluhům hlásila a neplatila je. Pokud by ses ale rozhodla dědictví vzdát, nikdo by k vám vtrhnout neměl.)
No, jak se zachováš je zcela na tobě. Jak žijí tvoje sestra s bratrem je smutné, ale oni si s tím hlavu nejspíš nelámou. Vždyť tvoji maminku tímto dovedli do problémů a dluhů a ona jako matka zřejmě neměla moc síly, jak jim pomoci jinak než je finančně podpořit, i když sama taky asi moc chudinka neměla. Sama ale vidíš, že to valného efektu nemělo a jen sama je teď dlužníkem za své děti. Smutné.
Člověk rád pomůže, ale mělo by to mít své hranice a pokud se sami dlužníci hlásí jen s nataženou dlaní a sami nemají špetku snahy sami se o sebe postarat, asi bych jim nepomáhala a jejich dluhy na sebe nepřebírala. To je můj názor. Rozhodnutí je ale čistě na tobě a tvém manželovi.
(O dědickém řízení byste měli být obesláni jako úřastníci řízení od notáře, který to bude vyřizovat, bývá to i za pár měsíců od data úmrtí.)

Anonym
17.7.2010 v 22:52:51

radko, ahoj, díky za odpověď…to, co jsi napsala, chápu, o barák nestojím, jen bych asi měla (nebo mohla) zaplatit dluh a jinak chci mít klid, ale to nejspíš nepůjde :-( corina

Anonym
17.7.2010 v 22:46:06

ahojky babofko, děkuji ti…já jsem psala zprávičku, jen jsem se zmínila…nechtěla jsem nic moc velice psát, moc se tu totiž neukazuji :-( jen si příjdu pro radu, když je čas…špatně se o tom píše, víš?
Dlužná částka prý dělá patnáct tisíc za plyn(mamce ale něco z důchodu už strhli) plus dvě půjčky od smartu, co já vím, co všechno měli :-( Prý jěště tři splátky od jednoho smartu a druhá je pozastavená, že to jde do řízení. Jsem z toho sama jelen. Bratr zaplatil sám tiché zpopelnění (sedm tisíc) a dluhy se prý rozdělí. Jelikož se ten “lepší“ brácha téměř o vše staral, zařizoval, chtěla bych jen zaplatit částku svou, aby mi nevyčítal, že jsem se zřekla. Bojím se totiž výčitek a podrazů. Můj mi slíbil, že mi pomůže, nejde naštěstí o závratné částky, ale sestřenice mi říkala, že snad zřeknutím by mohl přijít exekutor (k nám domů). Zalekla jsem se, proto sháním informace. Není lepší pro klid raději několik těch jejich tisíc zaplatit pro klid v rodině? Já vám nevím :-( Ani nevím, kdy dědické řízení probíhá, ách jo, ono je to tak, jsme čtyři, bratr ochlasta nepracuje a sestra také ne, vlastně žádný sourozenec :-( takže se bojím, že by mi brácha vyčítal, že jsem všechny jejich dluhy hodila na jeho bedra….vyznáte se v tom? Pomohla jsem mu zaplatit pobyt v nemocnici (z brigády), za pohřeb prý peníze nechce, ale jinak se vše dělí mezi nás čtyři. Jejda, já se rozepsala :-( ale zatím to nemám s kým probrat a tady vím, že mi vždy někdo poradí…tak děkuji, corina

radka2
17.7.2010 v 22:43:23

dluhy se dědí pouze do výše dědictví. takže každý z vás dostane díl dědictví a k tomu stejný díl dluhů. polopatě: zdědíš 1/4 domu v hodnotě 500 000. a zároveň 1/4 dluhů – 600 000,-. takže dluhy budeš splácet pouze do výše 500 000. pokud 1/4 dluhů bude 300 000,-, pak dluh celý. jasný?

babofka
17.7.2010 v 21:46:55

Ahojky Cori, předně upřímnou soustrast. Nezaznamenala jsem na VD tuhle smutnou zprávu.
A k tvému dotazu. Pokud se u dědického řízení vzdáš dědictví, vzdáš se tímto krokem i případných dluhů. Jak se k tomu postaví další dědicové, je zcela na nich.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist