Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » příjmenípříjmení
Anonym
13.4.2010 v 10:48:38

Ahoj,
chtěla bych poprosit o radu. Mám skoro 5-tileté dítě, s jeho biologickým otcem jsme se rozešli, když bylo malému něco přes 2,5 roku, syn má příjmení po biologickém otci. Rozchod jsme neřešili soudně, prostě jsem se odstěhovala, syn zůstal u mě. S otcem se nevídá, nedostává výživné, už si na něho nepamatuje. Chtěla bych se zeptat, jak to je, když bych malému chtěla změnit příjmení tak, aby se jmenoval jako já, tak jestli je k tomu třeba rozsudek nebo stačí souhlas biologického otce a žádost. A pokud by to stačilo, tak kdybych uvedla jako důvod to, co je výše napsáno (že neplatí nic a dítě nevídá,..), tak jestli se o to úřady nezačnou nějak zajímat. V zájmu dítěte to je, protože za otce bere přítele, s kterým jsem teď, říká mu i taťko. Nechci popisovat, jak to je s bývalým, ani na něho nic házet, ale taky nechci být potahována po soudech, jen chci, aby se jmenoval jako já, i syn to chce (vlastně nechápe, proč se jmenuje jinak, když ostatní děti ve školce mají maminky se stejným příjmením).
A mám jako důvod uvést i to, že žiju s někým jiným, a že ho syn bere za otce. Brát se zatím nechceme. Děkuji
Mamka

Stránky: [1]
Anonym
14.4.2010 v 16:37:04

Ahoj,
pokud ti otec dá písemný souhlas, že souhlasí se změnou příjmení dítěte, tak to dáš na matriku. Pokud ti souhlas dobrovolně nevydá, tak můžeš žádat soud. Pokud otec neplatí alimenty, tak je téměř 100% jistota, že soud tvé žádosti vyhoví. Hodně štěstí…..

slepenina
13.4.2010 v 19:20:01

Moje sestra tohle také řešila, ale byla rozvedená a znovu vdaná a on také byl venku a křičely na něj děti přijmením jeho sourozenců a on na ně, že on se jmenuje tak a oni se divily a tak chodil domů a sestra se rozhodla na přejmenování. Šla tedy za svým bývalým manželem a ten o tom nechtěl slyšet a pak se byl poradit a řekli mu, že by to u soudu vyhrála a tak dal svolení, ale je to už řada letz nazpátek a může to být nyní jinak.

wolfikwolfik
13.4.2010 v 18:27:30

Asi by bylo nejlepší otce dítěte dotáhnout rovnou na matriku…

berulinka1
13.4.2010 v 13:45:03

mamko,asi by bylo nejlepší se zeptat přímo na matrice,tam ti poradí..:)

Anonym
13.4.2010 v 13:39:14

A ještě bych se chtěla zeptat, ten souhlas si mám napsat sama nebo je někde formulář? A pak teda úředně ověřit.
Mamka

Anonym
13.4.2010 v 13:36:14

Díky, jedná se mi o to, že vlastně výživné ani péče o dítě není řešené soudně, takže když se uvádí důvod, proč chci,aby dítě mělo jiné příjmení, tak když budu uvádět, že nepřispívá ani dítě nevídá, tak jestli budou chtít nějaký rozsudek, který vlastně není (a jestli to vůbec můžu uvést).
Myslím, že s tím souhlasem velký problém nebude, takže pokud je třeba jen ten souhlas, tak to bude super.
Mamka

wolfikwolfik
13.4.2010 v 13:19:14

Moje kamarádka řešila něco podobného. Na matrice jí bylo řečeno, že musí mít písemný souhlas biologického otce, pokud je uveden v rodném listě. Nic víc prý k tomu nepotřebuje. Kamarádka to ale nedotáhla do konce, takže ti to s jistotou potvrdit nemůžu. Ale pokud je uvedený v rodném listě a nebude souhlasit se změnou příjmení, neváhala bych a žádala bych soudně výživné. Pak by si to třeba rozmyslel.
wolfik.

Pavca31Pavca31
13.4.2010 v 12:09:27

Ja se v tom az tak nevyznam ale myslim ze to nejde bez jeho souhlasu,jestlize je uveden v rodnem liste ma prava jako otec a tudiz prijmenii mu nezmenis.Jedine ze on by ti dal k tomu souhlas a nebo mozna o tom rozhodl soud.Treba ti tu poradi nekdo kompetentni a nebo je lepsi napsat ten dotaz tady do poradny.Tam si s tim urcite budou vedet rady.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist