Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Děti » Výchova a péče o děti » Jak často koupat miminko...Jak často koupat miminko...
v-hoffmannova
21.2.2010 v 12:59:02

Ahoj, maminky.

Dohaduju se s jednou svojí známou, jak často koupat miminko. Já tvrdím, že denně, ale ona říká, že nejsme obojživelníci a že to taky není zdravý na kůži denodenně namáčet dítě do vody a mydlit mýdlem. Říká, že v dnešní době, kdy většina maminek používá vlhčené ubrousky, které dítě pokaždé umejou už to není tak nutné denně koupat, jako v dobách, kdy mámy jenom otřely dítě suchým cípem pleny a vlastně je tak nechaly celý den až do večerního koupaní.

Tak nevím, co myslíte vy, jak by se to mělo dělat?

Jsem šťastně vdaná a mám holčičku, kterou absolutně zbožňuju. Co si přát více :-DDD

Stránky: [1] 2
MatildaMatilda
23.2.2010 v 14:19:52

PaKo, vidíš, na voňavoučkou Ondřejovku bych málem zapomněla. Tak tu tehdy u mé první dcerky používali v porodnici pod plínky a já si ji hned kupovala po návratu domů. Miminko po ní nádherně vonělo, ale je fakt, že ne každý tu bylinkovou vůni měl rád a taky bylo pár dětí, které na některou bylinu z mastičky zareagovali alergií. A u druhé dcerky – to se od Ondřejovky najednou upustilo a prosazovala se rybí mastička. Používala jsem nejdříve dělanou v lékárně, byla na recept, jako Ondřejovka. Až později se začala vyrábět Rybilka. A u té jsem zůstala i u třetího miminka. Je fakt, že s opruzeninami nebyl téměř žádný problém, kromě nějakých průjmů, kdy ta kůžička byla hodně narušená.

PaKo
23.2.2010 v 13:49:19

Tak já jsem tedy koupala všechny tři děti denně, ale taky spíše kvůli rituálu a protože moje děti byly vodníci a vodu milovaly. Vlásky šamponem taky tak jednou, v létě někdy dvakrát týdně. A s kosmetikou mám podobnou zkušenost jako Matilda. Z Johnsonu se mi první dcera osypala, pak už jsem to nezkoušela a všechny děti jsem myla mýdlem Mellisa z lékárny, je bez barviv apod. a na mazání taky do roku pouze slunečnicový olej. Na prdýlku jsem používala mastičku Infadolan a pokud už se někdy nějaká opruzenina objevila, což bylo velice málo, tak se mi osvědčila Ondřejova mast.P.

MatildaMatilda
23.2.2010 v 13:19:30

První dcerku jsem koupala každý den. Tehdy se to tak říkalo:-)) Brala jsem to jako rituál zakončení dne, na lepší spinkání. Bylo to fuk, dcerka stejně spala velmi velmi špatně. Postupem času jsme koupání zkrouhli na 2x-3x týdně, ale dodržovali jsme každodenní hygienu sprchou.
Pak přišlo druhé mimi, to už jsem dělala jinak. Samozřejmě doma po každém přebalování jsem omývala pod tekoucí vodou v umyvadle. Takže pokud nebylo zrovna parné léto, tak jsem miminko už nekoupala každý den, rituál jsme si vytvořili i tak, večerním rozbalením, masírováním, hraním a nakonec kojením. Miminko spalo jak dudek, takže koupání na to nemá vliv:-)
A u třetího už jsem to vůbec neřešila. Opět po každém přebalení do umyvadla pod tekoucí vodičku, večer jsem tam prcka opláchla celého i s hlavičkou, protože ve vaně se vyloženě bál a koupat se vůbec nechtěl. To nám vydrželo až do doby, kdy už se do umyvadla nevlezl:-)
A teď je to koupání co druhý den, oba menší najednou, ta nejstarší si už dává každý den sprchu a jednou za týden se koupe.

Kosmetiku na koupání moc neuznávám, tehdy v porodnici nabízeli hlavně Johnsons baby, a po tom se mi obě děti osypaly, takže pak následovalo období koupání v naprosto čisté vodě, na mytí zadečku intim gel a do teďka používáme jen na vlásky dětský šampon jednou za týden a jednou týdně se vymydlí sprchovým gelem, teď už můžeme používat cokoliv, už negativní reakce nemají.

Po koupání jsme skoro do jednoho roku mazali pouze slunečnicovým olejem. Pak už něčím, co používám i já, většinou Avon mléko na suchou pleť, pokud se objevila místečka drsnější kůže, tak paní doktorka předepsala Excipial mléko, což bylo naprosto skvělé.

pampeliska.
23.2.2010 v 12:54:34

Já slyšela kdysi v televizi dětskou doktorkum která povídala o koupání – sice to bylo v rámci dvojčat, ale líbilo se mi to. Takže: Jeden den vykoupat jedno dítě, druhý den to druhé a třetí den si může maminka odpočinout. :-) Častější koupání než jednou za 3 dny je prý zbytečné, ale na druhou stranu, pokud se miminko koupe v čisté vodě, tak mu každodenní koupání neuškodí. :-)
Já teda malou koupu každý večer, unaví se u toho a pak pěkně usne, ale mýdlo a šampón používám max. jednou týdně.
Vlhčené ubrousky používám jen venku, doma vždy myju zadeček čistou vodou – a to potom koukám, abych jí ho potom zas co nejrychleji opláchla. (Ty ubrousky rozhodně nejsou pro dětskou kůži nějak extra dobré, spíš je to o pohodlí maminky)

slepenina
21.2.2010 v 19:42:16

Ono se to prostě mění, já byla zvyklá děti koupat každý den a někdy jen opláchmout a pocachtat ve vodě, ale jedna má dcera koupe malou tak jednou za dva dny a někdy i déle a druhá zas každý den, on ten její malý vysloveně ačkoliv mu je 7 měsíců tak si o to řekne, on by bez toho neusnul. V době kdy jsem měla malé děti se také říkalo, že to dítě se při koupeli unaví a lépe spí. Určitě jde o zvyk jak ty děti si na to zvyknou a co je pro ně nejlepší.

PeťkaPeťka
21.2.2010 v 18:45:15

Opravdu není nutné miminko koupat každý den. Jde spíše o zvyk rodiny, tak jak si to zařídí, tak by to mělo být.
Koupání každý den miminko nepotřebuje, pokud mluvíme o očistě.
Řada dětí má ale ráda určitý rytmus a řád. Prostě večer je koupání, pak následuje jídlo a spánek. Nebo obráceně, to je jedno. Ten řád a pravidelnost je pro psychiku miminka taky důležitý. Některým dětem je to úplně jedno, řád nemají a rostou si vesele po svém. Jedna z mých dcer je na každé vykolejení z rytmu dost citlivá, musí mít přesně svůj uspávací rituál, čímž je i to koupání. Resp. v tom kojeneckém a batolecím věku, staršímu dítěti to už je taky tak trošku jedno. Ale to starší zase tu koupel potřebuje, více se zapotí, ušpiní..
Pokud se maminka rozhodne koupat každý večer, třeba právě v rámci uspávacího rituálu, pak by to mělo být alespoň částečně v pravidelnou hodinu a ve stejném sledu. Pokud je dítě ekzemové, pak bych se teda taky spíše přiklonila k tomu nekoupání každý den.
Jinak mýdlo jsem používala u miminek jen občas a ještě ne na celé tělo.

Danniella
21.2.2010 v 16:57:58

Ještě jsem zapomněla napsat, že nám několik dětských lékařek nezávisle na sobě doporučilo nekoupat miminko denně.

Danniella
21.2.2010 v 16:56:00

Taky jsme koupali každý druhý až třetí den. Do vody jsem přidávala dětskou koupel, přišlo mi, že chlorovaná voda dost vysušuje kůži. Ale vybírám opravdu kvalitní, hlídám složení, aby přípravky kůži chránily a neměly spíš opačný efekt.
Synovi je 3,5 roku, takže ho každý den jen krátce osprchuju a koupe se jednou nebo max. dvakrát týdně.

Anonym
21.2.2010 v 16:29:13

Když byl prcek miminko, koupala jsem každý 3 den, jinak jen omýt zadeček atd., kvůli ekzému a v Oilatu.

Tak od 6měsíců koupu denně, ale hl. v čisté vodě – páč ocucácá hračky a občas si lokne, vlásky myju 1x max.2x týdně.

A po koupání mažu Hippem.

Ubrousky ano, z DM – ty nám nic nedělají, ale když jsme doma, tak ho otírám mokrou žínkou.

keenspeed

JežečekJežeček
21.2.2010 v 14:44:26

Já koupu prcka obden, nebo někdy i co tři dny.
Ale hlavně proto, že má dost velký sklon k ekzému a podle sebe vím, jak dokáže voda ublížit a být nepříjemná a to do ní můžu dát cokoliv a že dnes těch olejíčků a podobných kosmetických a léčebných sajrajtíků je!
Ale je mi jasné, že jakmile povyroste a bude víc venku, tak to bude denní sprška nebo koupání pravidlem:-) *

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist