Co vlastně vidí, slyší a vnímá plod?

Rubrika: Těhotenství

68513_phoetusNaštěstí je už dávno pryč doba, kdy se rostoucí bříško schovávalo pod neforemnou halenou a k pokladu ukrytému uvnitř se chovalo zhruba stejně…

Vždyť kdo by ještě před 30 a více lety připustil, že dítě ukryté v těle matky má plně vyvinuté smysly, ale také paměť a je schopno vnímat své okolí? Nicméně i já občas slýchám u kolébek a košíků s novorozeňaty věty typu: „Jen klidně mluv, nevzbudíš ho, ono stejně ještě neslyší.“ nebo „Zbytečně mu ukazuješ chrastítko, stejně tebe ani chrastítko nevidí, je ještě slepé.“ Pravda, vycházejí spíše z úst starší generace. Bohužel je ještě i dnes toto téma opředeno spoustou mýtů. Přichází dítě na svět slepé, hluché, hloupé a teprve postupem týdnů a měsíců se všemu učí, zraje, zdokonaluje se? Jak to tedy vlastně je? Co vidí, slyší a vnímá plod?

SLUCH
Koncem 6. týdne těhotenství je možné u ženy zcela jistě potvrdit graviditu pomocí ultrazvuku. Zárodek v této době měří pouhých 6-8mm a už nyní je v oblasti budoucí hlavičky patrný základ vnitřního ucha. Postupem týdnů se vyvíjí zvukovod i ušní boltec a ve 20. týdnu je sluchový aparát plodu funkční stejně jako u dospělého člověka.

A právě v 5. měsíci těhotenství začíná plod vnímat zvukové podněty, zejména tlukot matčina srdce, šumění její krve ve velkých cévách, zvuky pocházející z trávení v žaludku a střevech a také dýchání. Všechny tyto zvuky tvoří ohromnou zvukovou kulisu, která dosahuje až 100 decibelů, což je pro představu srovnatelné s hlukem blízké dálnice.
Další, co dítě vnímá, je matčin hlas. Rozeznává, zda mluví s ním nebo s někým jiným. Vnímá a pamatuje si i hlasy dalších lidí, kteří pobývají často v jejím okolí, ale maminčin hlas je dítěti nejpříjemnější.

Začíná také reagovat pohybem těla na akustické projevy. Z výzkumů londýnské nemocnice pro matky vyplynulo, že čtyř až pětiměsíční plody byly při hudbě Vivaldiho a Mozarta klidné, zatímco při rockové hudbě kopaly natolik, že matky skončily se zlomenými žebry. Většina budoucích maminek zažila trhnutí nebo kopnutí svého miminka při náhlém zvuku, například při bouchnutí dveří, klaksonu auta, dunění bubnu, při filmech plných střílení nebo i potlesku na koncertě. Tuto skutečnost potvrzují i lékaři pomocí ultrazvuku.
Podle výzkumu amerických fyziologů ke sluchu plodu pronikají především hluboké tóny a je tedy lepší při výběru hudby sáhnout spíše po skladbách, kde dominují basy. Zvuky s vyšší frekvencí jsou do značné míry pohlceny, a tak by si tyto skladby při poslechu příliš neužil.

Po narození miminko rozeznává hlas své matky a dalších nejbližších osob. Během prvních 10 dnů života zmizí zbytek plodové vody ze středního ucha, do té doby je jeho sluch podobný tomu, jak slyšelo v děloze. Vnímá příjemné i nepříjemné zvuky a na ty nepříjemné zpravidla reaguje pláčem. Zcela novým sluchovým zážitkem je pro dítě vlastní křik.
Embryologové zároveň potvrzují, že dítě po narození poznává hudbu, kterou slýchalo v bříšku a také pohádky, které mu maminka čítávala.

ZRAK
Základ oka je u zárodku patrný ve stejné době, jako základ ucha, tedy koncem 6. týdne těhotenství. V 8. týdnu jsou sítnice velmi tmavé díky přibývání pigmentu a jsou spíše po stranách hlavy. V 10. týdnu se posouvají dopředu a přibližují se k sobě, zůstávají stále otevřené a začínají se na jejich horním a dolním okraji vytvářet oční víčka. Od 16. týdne se vyvíjejí zrakové tyčinky, přesto je svět pro dítě zatím jednobarevný, růžově červený a stále stejný. Ve 30. týdnu jsou již víčka rozdělena a miminko otevírá oči a zavírá ke spánku.
Jakmile je vývoj očí ukončen, dítě se obrací za světlem a také reaguje, pokud jeho matka vystavuje své bříško slunci.

Maminky, které holdují alkoholu zejména v počátcích gravidity, by měly vědět, že mohou mimo jiné zavinit poruchy vývoje zrakového nervu svého miminka.

Ihned po narození si novorozenec důkladně prohlíží věci a osoby, které vidí, vnímá tvary a barvy. Nejlépe vidí na vzdálenost asi 18-40 cm, mimo toto zorné pole vidí ještě neostře, ale postupem času se tato vzdálenost prodlužuje. Za zmínku také stojí, že u lidí si všímají a upřeně hledí na oči, nikoli na ústa.

CHUŤ
Už od 6. týdne těhotenství se v malinkém jazýčku začínají tvořit chuťové pohárky, které dozrávají kolem 14. týdne. Od 4. měsíce dítě pije plodovou vodu, a to 15-40 ml za hodinu. Dítě od této chvíle rozeznává rozmanité chuti. Glukóza mu chutná sladce, sodík lehce slaně a vlastní moč hořce. V plodové vodě ale i tak převládá spíše sladká chuť a sladké je i později mateřské mléko.
Jestliže plod nemůže normálně polykat, zůstává malý a podvyživený. Bylo dokázáno, že se dítě zašklebí a zpomalí pití, když je do vody vstříknuta hořká tekutina a polykání zrychlí, když je přidána sladká substance. Izraelští vědci také zjistili, že rozvoj chuti ovlivňuje i strava jeho matky v těhotenství. Pokud preferuje ostrá a kořeněná jídla, sklon k takové stravě se vyvine i u dítěte.

Novorozenci mají i nadále mlsné jazýčky. Mateřské mléko chutná nasládle, a proto je novorozenec kladně přijímá, vždyť je navyklý na sladkou chuť plodové vody. Výzkumy také prokazují, že novorozenec po podání sladkého spokojeně mlaská rtíky. Pokud by však dostal kyselé, odpoví nespokojenou grimasou.

ČICH
Přesto, že je ve 20. týdnu těhotenství nosík miminka velký asi jako čočka, je čichová tkáň vyzrálá. Logicky vyvstává otázka, k čemu dítě může čich využít, když není obklopeno vzduchem, ale vodou? Je však dokázáno, že právě z plodové vody dokáže čichová tkáň filtrovat vonné látky a tyto dojmy ukládá v mozku. Dítě v děloze tak vnímá nasládlou vůni plodové vody a také aromatické látky z matčiny stravy.

Nejdůležitější je ale fakt, že po narození dítě pozná podle vůně svoji matku. Doporučuje se neklidným dětem, které špatně spí, vložit do kolébky matčin šátek nebo jiný kus oděvu a novorozeně se bude opět cítit v bezpečí, jakmile zaznamená známou vůni matky. Stejně tak dítě dokáže podle čichu najít cestu k máminu prsu.

V následujícím díle se můžete těšit na hmat a pocity nenarozeného dítěte.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist