Co s sebou do porodnice???

Rubrika: Porod

703886_newborn_1Asi každá nastávající maminka si láme hlavu s tím, co by neměla zapomenout vzít s sebou do porodnice, až přijde čas. Nejinak jsem na tom byla i já, a tak jsem se rozhodla se s vámi o své zkušenosti podělit…

…i když mě k tomuto článku motivovala Petra – díky ;-).

Takže ze všeho nejdůležitější jsou určitě DOKLADY:

  • Občanský průkaz
  • Těhotenská průkazka
  • Vdané oddací list – stačí kopie, pokud nechcete dávat originál, ten pak stačí předložit na matrice při vyzvednutí rodného listu miminka. To ale znamená, že vám ho nezašlou poštou, ale musíte si ho vyzvednout (dají ho i tatínkovi). Svobodné rodný list a pokud chcete, aby se mimi jmenovalo po tatínkovi, tak je třeba předem zajít na matriku, kde se sepíše prohlášení o tom, jaké jméno bude dítě používat (dohoda o jméně dítěte), jinak dostane mimi jméno po matce a bude se to muset „dovyřídit“ po porodu.
  • Průkazku pojištěnce
  • Porodní plán, pokud jej chcete použítMOBIL, nabíječku, popřípadě kartu nebo mince. Peníze (nějaké drobné, pokud byste třeba dostaly chuť na kávu z automatu).

    HYGIENICKÉ POTŘEBY:

  • Mýdla, krémy – co nejméně aromatické, aby miminko nemátla umělá vůně, má silně vyvinutý čich a pozná maminku právě nosíkem.
  • Ručníky – jeden na horní, druhý na dolní polovinu těla + osuška k porodu (při kontrakcích je příjemná sprcha, takže se určitě vyplatí větší osuška, kdybyste šly do sprchy několikrát).
  • Jelení lůj – vřele doporučuji, při prodýchávání kontrakcí rty osychají, takže určitě využijete.OBČERSTVENÍ:
    V některých porodnicích vám ještě dnes (!!) řeknou, že při porodu se jíst ani pít nemá, ale menší občerstvení neuškodí a nikdo vám ho nemůže zakázat – doporučuje se na pití cola (zdroj energie, pomáhá při nevolnosti), čaj z maliníku (pokud jste pila v těhotenství), na zub třeba musli tyčinka, čokoláda, bonbony…
    Nezapomeňte svačinu pro tatínka, aby vám neomdlel hlady ;-))

    BOTY – nejlépe omyvatelné, abyste v nich mohly i do sprchy. Ty se hodí i pro tatínka (popřípadě jiný doprovod). Já jsem měla jedny gumové žabky a jedny pohodlnější…

    K porodu se také hodí delší volné tričko, košile v porodnicích bývají dlouhé a s dlouhými rukávy, tak vám v tričku bude líp.

    Foťák, popřípadě kameru, pokud porodnice umožňuje, tak hudbu, aromaolej… Cokoliv, co vám porod zpříjemní.

    PRÁDLO:

  • Kojící podprsenka – s otvíráním, čím pevnější, tím lepší. Typ, jak vybrat správnou velikost: při zkoušení ke konci těhotenství by se vám do košíčku měla vejít ruka položená volně na prso – o tolik se asi prsa nalijí mlékem. 2 do porodnice stačí.
  • Kalhotky – buď síťované, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách, některých lékárnách a obchodech s těhotenskou módou (stačí troje, rychle schnou, ale některé porodnice je nedovolují prát), nebo nějaké pohodlné, které netlačí na bříšku.NOČNÍ KOŠILE:
    Lepší jsou vpředu na zapínání, aby se nemusela na kojení vyhrnovat. Alespoň dvě. Já jsem ale nakonec využila „erární“ nemocniční – rodila jsem sice v dubnu, ale byla vedra (30 stupňů) a byla jsem na pokoji, kam celý den pražilo sluníčko, takže mi vyhovovalo vyměnit si ji podle potřeby a nekupilo se mi tam špinavé prádlo. Navíc se menšímu zašpinění – ať už od očistků, nebo ublinknutí od miminka – asi neubráníte.

    ŽUPAN:
    Záleží na vás, já ho měla sbalený, ale hned první den putoval domů, protože v porodnici bylo dost horko. Záleží na vás, já jsem pro variantu raději vzít, kdyžtak poslat domů (Lepší, než tam zmrznout, ne??).

    Ponožky – teplé, mně byla při porodu zima na nohy, tak jsem je ocenila 😉

    VLOŽKY – ideální jsou „porodnické“, mají ve zdravotnických potřebách. Některé porodnice je mají na příděl, tak se informujte. 2 balíky na běžný pobyt v porodnici (cca 5dní) stačí.

    Vložky do podprsenky: Mně osobně se nejlépe osvědčily Chicco – mají absorpční jádro, takže vydrží i přes noc, i když máte mlíčka dost. Ostatní mi protékaly.

    PLENKY pro mimi – většinou jsou na příděl, stačí jeden balík – z vlastní zkušenosti doporučuji přímo pro novorozence (například Pampers, Huggies, Fixies…), ty jsou totiž dělané tak, že pochytí i řídkou stolici miminka.
    Vlhké ubrousky na otírání zadečku – ne v každé porodnici vám je dají. Určitě alespoň do porodnice je pořiďte, je to pohodlnější, než miminku pokaždé zadeček oplachovat vodou, přeci jen asi nebudete hned fit.

    Bepanthen – doporučuji – je jak na opruzeniny, tak na popraskané bradavky.

    Taky bych doporučila připravit si věci na porod zvlášť, ty si vzít hned s sebou, a věci pro váš pobyt v porodnici do jiné tašky, tu můžete zatím nechat v autě – pokud vás třeba přijmou zatím jen na čekací pokoj, tak tam určitě plenky, kojící podprsenku a podobně potřebovat nebudete a nebudete muset potom stěhovat tolik věcí, sestřičky určitě počkají s vaším přeložením po porodu, než vám tatínek věci z auta přinese (u nás to problém nebyl).

    Věci pro vás a pro miminko na cestu domů si nechte přinést až pro vás tatínek přijede – na pokojích bývá málo místa na uložení věcí.
    Z vlastní zkušenosti doporučuji připravit doma do tašky a dát manželovi pro jistotu seznam, kdybyste na něco zapomněla (určitě znáte své drahé polovičky, jak budou natěšení a roztěkaní, tak abyste nezjistily, že v zimě zůstala doma kombinéza…).
    Budete potřebovat:
    Oblečení pro sebe – nejlépe vám asi bude ve volné, elastické sukni, popřípadě nějakém těhotenském oblečku, protože bříško ještě nebude mít svůj původní tvar.
    Pro mimi: Košilka nebo bodýčko, dupačky, podle ročního období svetřík, zavinovačku nebo deku, čepičku (i v létě alespoň tenkou bavlněnou, kdyby foukalo), autosedačku.

    Tak to by bylo asi to základní, co většina porodnic doporučuje. Já bych chtěla ještě doplnit, že mně se hodil i nafukovací kruh, protože stehy mě dost bolely, nemohla jsem skoro sedět u stolu při jídle, takž jsem tento „otřepaný“ nápad z dob našich maminek vyzkoušela a byla jsem mile překvapená, ale to asi uvidíte až po porodu.

    Tím, že bylo teplo, když se malý narodil, tak jsme měli v porodnici na mimča pouze košilky a zavinovačky, ale jen v košilce měl studené nožky a na zavinovačku bylo teplo, takž mi manžel donesl ty nejmenší ponožtičky, co jsme měli nakoupené 😉 a malému bylo fajn…

    Cestou domů jsem vzhledem k výše zmíněným bolavým stehům velmi ocenila 2 polštáře, které jsem měla připravené v autě – jízda po našich silnicích teda fakt nic moc…

    Jo a ještě jeden typ na závěr – natrénujte dopředu vy, nebo partner, jak se upevňuje vaše autosedačka do auta, kterým pro vás přijede. My jsme to podcenili („To přece zvládne každý, vždyť tu je obrázek jak pro pitom…“) a měli jsme co dělat, abychom to tam podle toho obrázku ve dvou namontovali…

    Takže to je asi všechno, co se vám bude pravděpodobně hodit, tak si tašku hezky připravte tak, jak se doporučuje v knížkách a časopisech (nejpozději 2 týdny před očekávaným termínem porodu, protože se dá předpokládat, že porodíte +/- dva týdny kolem termínu), ať pak třeba o půlnoci nelítáte po bytě a nesháníte věci podle seznamu, jako já – tedy pokud seznam máte, já jsem si připravila aspoň ten, takže jsem to zvládli s manželem za chviličku… Ale stejně, příště budu mít připraveno dopředu (ha, ha, ha ;-))))…

  • Napsal/a: Pomněnka

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (38 vyjádření)

    • Anonymní

      Já si myslim ze co se tady píše je moc dobré co sem četla tak nikde co je tady sem necetla.Takze ja davam 1 z hvězdičkou 😀

    • Anonymní

      Co clovek to nazor,nekomu pri nevolnosti,boleni zaludku COCA COLA vychlazena,podavana na lzicku tak 5-6lzicek staci pomaha.Tak nebudte tak prechytrale a co si budempovidat,chtela bych videt tu tehuli,ktera cele tehotenstvi nepozre nic SLADKEHO NEBO TROCHU NEZDRAVEHO!!!!!!!

    • Anonymní

      Omlouvám se, nejsem přihlášená – viz předchozí komentář – Ivča a Domča

    • Anonymní

      No, tak za sebe musím říct, že Coca-cola mi skutečně od nevolnosti pomáhá – u porodu jsem nezkoušela, ale myslím všeobecně, když mi není dobře….
      A zdroj energie to bude, kvůli vysokému obsahu cukru. Obsah dalších látek je něco jiného.
      Já myslím, že je to individuální, já si třeba colu dám ráda na pití, někdo zase vodu:-)

    • Lien

      Třeba toto doporučení pochází ještě z dob, kdy součástí coca-coly byl i výtažek z listů Cocy, a složení určitě taky nebylo tak jedovaté jako dnes. Pak bych i věřila tomu, že to skutečně povzdubidý nápoj dodávající energii byl. Dnes je ale toto doporučení úsměvné, nebo spíš k pláči.

    • No, já jen vím, že Cola odbourává nevolnost a to docela slušně – díky listům cocy, které tam jsou. Vím, že zdravá není, ale já se po ní v těhotenství mohla utlouct – manžel mi pro ni letěl třeba v devět večer 🙂 A to ve třech těhu ze čtyř 🙂

    • No Colu,to snad né:(
      Za prvé je šíleně sladká,takže v tom nemocničním vedru / aspoň u nás na šestinedělí bylo k padnutí celý rok / lepší minerálka nebo čaje co byly ve várnicích na chodbě / nedaly se moc pít,ale žízeň zahnaly:) /.
      U tý Coly mi byl doporučen jeden recept : kousek syrového masa vhodit do slenky s Colou a ráno kouknout co to udělá.
      Nevím,nikdy jsem to nezkoušela a po pravdě tento nápoj tak jednou za čas a s malým štamprdlíkem rumu:)

    • Anonymní

      Nepochopím ten rozšířený předsudek, že COLA je zdroj energie. Ty kyseliny, co jsou v ní obsaženy, doplněny ohromným množstvím cukru, vám energii naopak logicky SEBEROU. Nebo hrozí narušení porodu – já být právě se rodící miminko a někdo mi u toho poslat pupeční šňůrou takovou odpornou kyselinu a tunu cukru, nechce se mi snad ani narodit. 🙁 Zdrojem energie jsou celozrnné výrobky nebo sladkosti se sladem či medem, ale rozhodně ne něco s tak děsným složením jako cola. Proberte se, lidi, prosím…

    • Tak asi Vás pobavím, právě jsem dostala seznam co do místní slovenské porodnice. Jsou tam nejen bavlněné plíny, vložky, toaletní papír, noční košile, ale i vlastní příbor a sklenice na čaj:-)

    • Ještě jsem si vzpomněla, že nám na kurzu říkali, že se nemájí pít nápoje s bublinkama, kvůli zvracení. Prý neprelivá voda je nejvhodnější.:-)

    • Ahoj holky, jsou to už 4 roky, co jsem rodila poprvé Barunku. Byl to plánovaný císař, takže na balení jsem měla času dost. U nás v porodnici jsem dostala balík plen na Barču, každý den jednu čistou erární košilku, když se stala nehoda, tak sestry dělaly problémy s vydáním. Na mytí jsem měla k dispozici Johnsons baby :-(, každý den jsme ještě dostaly láhev vody zdarma (perlivé:-( ). Na mě jsem si všechno musela přinést – vložky, jednorázové kalhotky i košile. Naštěstí mamka za mnou chodila každý den a prala mi, takže to bylo ok.
      Co mám informace teď ,je to spíš horší než lepší – musí se nosit už i oblečení pro malé, plenek dostanu 4 kusy a jinak nic. Takže díky za vaše rady a nápady, určitě to všechno využiju, chystám se rodit přirozeně :-). Už se t blíží – 16.1. Tak mi držte palce.

    • Ahoj holky, jsou to už 4 roky, co jsem rodila poprvé Barunku. Byl to plánovaný císař, takže na balení jsem měla času dost. U nás v porodnici jsem dostala balík plen na Barču, každý den jednu čistou erární košilku, když se stala nehoda, tak sestry dělaly problémy s vydáním. Na mytí jsem měla k dispozici Johnsons baby :-(, každý den jsme ještě dostaly láhev vody zdarma (perlivé:-( ). Na mě jsem si všechno musela přinést – vložky, jednorázové kalhotky i košile. Naštěstí mamka za mnou chodila každý den a prala mi, takže to bylo ok.
      Co mám informace teď ,je to spíš horší než lepší – musí se nosit už i oblečení pro malé, plenek dostanu 4 kusy a jinak nic. Takže díky za vaše rady a nápady, určitě to všechno využiju, chystám se rodit přirozeně :-). Už se t blíží – 16.1. Tak mi držte palce.

    • Jovanka

      Pomněnko, já si při druhé dceři chystala tašku při začátku kontrakcí. Při první a třetí to byl plánovaný odjezd, takže to proběhlo „večer před“.
      Všechny děti jsou přenášené…. :-))

    • Pomněnka

      hm, a na co myslíš, že spoléhám já???? Na tchýni, ne?? ;o))))
      Ona je fakt poklad a určitě by mi to i vyskládala do komínků ve skřínce a přerovnala Tomčovo oblečení, aby se tam vešo oboje…

      To se někdo má, co?

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      No, Pomněnko, kamarádka (čeká dvojky) to vyřešila „elegantně“ – pro jistotu ji hospitalizovali (a pustí ji asi až s dětma), tak jí prý přijela domů brigáda a prala a žehlila a chystala a rovnala.

    • Pomněnka

      Tak jsem se musela zasmát, jak jsem psala, že příště budu mít tašku sbalenou včas – pochybuju…… Nebýt toho, že předěláváme místnost, kde jsem měla v krabicích oblečení po Tomčovi, tak tam ještě ležej… Teď je mám ve skříni, ale teda nevím nevím, kdy je vyperu….. Teda já jsem flegmouš – ale něco bych už asi měla, přeci jen 30.tt už začal……

    • Anonymní

      ahoj, určitě taky nějaké čtení – knihu, časopis – v porodnici jsem nakonec zkejsla na 18 dní…

    • Pomněnka

      Holky, moc díky za reakce, ale chtěla jsem vás poprosit, jestli byste nebyly tak hodné a konkrétní zkušenosti nepřepsaly do katalogu porodnic, aby to bylo pohromadě pro případné zájemkyně. Děkuju mockrát

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist