Regulujeme za 30 Kč

Rubrika: Tipy pro zdraví

751830_dental_officeTak jsme se konečně dočkali. Po vzoru Dzurindových drastických reforem na Slovensku, kde míra chudoby dosáhla 20% (u nás zatím 8%!) se i čeští modří reformátoři pustili do práce. Jedním z kroků bylo zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví…

(a já si bláhově myslel, že zdravotní stav se regulovat nedá…). Myslím, že stojí za diskusi, co vlastně za těch 30 Kč získávám nebo ne, a zda má takový poplatek smysl. Pojďme tedy do toho!

Už samo vysvětlení podstaty regulačního poplatku ministrem Julínkem a jeho pobočníkem Cikrtem dle mého názoru kulhá na obě nohy. Na jednu stranu pánové tvrdí, že jde o regulaci návštěv lidí u lékaře. Že si lidé spíše rozmyslí, zda k lékaři jít i se zdánlivou zbytečností a nebo se raději léčit doma sám. Je to relevantní názor a například automaty u vchodů nemocnic ho jasně podtrhují. Vstoupíš? Tak zaplať.

Na stranu druhou nám oba Tomášové (Julínek a Cikrt) sdělují, že za těch 30 Kč musíme dostat nějakou službu, že musí být provedeno tzv. „klinické vyšetření“. Toto již evokuje, že platím lékaři za to, že se na mě „podívá“. Že vstane ze židle. Zkrátka platím jeho služby. Opět, relevantní názor.

A nyní se ptám. Je tedy těch 30 Kč pouze vstupenkou do ordinace, zdravotního zařízení či nemocnice bez ohledu na to, zda si jen popovídáme s lékařem o tom, jak se mi již alergie spustila (nebo jestli mám v pořádku stolici nebo jestli mne po ránu nebolí na prsou atd.), a nebo zda mě vyšetří. A nebo je to platba pouze za klinické vyšetření a pokud toto neproběhne, nic se neplatí? Jak by mělo vypadat klinické vyšetření třeba na alergologii? To přece není nikde stanoveno. Tam se tlak neměří, břicho neprohmatává,…

Další problém vidím v tom, že stejně raději hodíme do kasičky u našeho lékaře těch 30 Kč, než bychom se s ním dohadovali, zda vyšetření proběhlo či nikoliv. Přece jen, myslím si, že my Češi máme lékaře velmi v úctě, a právě toho našeho, pokud s ním nejsme právě nespokojeni, si vážíme a nechceme si ho rozhněvat. Takže nějaké ministerské poučky, zvláště, když jdou logicky proti sobě, nám stejně moc nepomůžou.

Poslední otázku vidím v tom, čí návštěvy u lékařů měly poplatky regulovat. Nejvíce k doktorům chodí důchodci a malé (většinou předškolní) děti. Děti si „vyměňují“ nemoci ve školce, s tím nic nenaděláme, a důchodci si nemoci nevymýšlí, ti je mají z podstaty svého věku. A tyto dvě skupiny dle statistik tvoří naprostou většinu všech návštěv u lékařů. Je jasné, že určitá množina lidí lékařskou péči zneužívala či nadužívala, ale odnesli to všichni. Navíc zanedbání lékařské péče v počátku nás potom stojí v konečném účtování za pacienta mnohem více, neboť nemoc se pořádně „rozjede“. My ušetříme 30 Kč (a dalších 30 Kč v lékárně, pokud máme na receptu jednu položku, a navíc doplatek za lék) a pak jdeme na 5 dní do špitálu (kde nás samozřejmě zase zkasírují), protože jsme doma špatně diagnostikovali zápal plic.

Jaké máte zkušenosti vy? Jak to vidíte?

Napsal/a: Ing. Tomáš Balcar

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • bokul

    Podivam se na vec z trochu jineho uhlu pohledu…

    Priznam se, ze od chvile, kdy jsem tehotna, uzivam si toho, ze neplatim v diabeticke poradne a na gynekologii jsem zaplatila pouze dvakrat.

    Je vsak pravdou, ze behem tehotenstvi jsem byla dvakrat na koznim oddeleni, abych si nechala poradit, jak mam osetrit mykozu, kdyz na ni mam doma jen same pripravky s upozornenim, ze je uzivat nemam… Poprve jsem se bez prohlidky dozvedela, ze nemam chodit na kozni, ale zeptat se gynekolozky. To jsem udelala a ta me poslala na kozni, kde mi bylo receno temer to same jako v prvni oridnaci – tj. bud mazte pripravky, na kterych je napsano „nepouzivat v tehotenstvi“ nebo zkuste octovou vodu. Dobra rada nad zlato za dvakrat tricet korun…

    Ano, je to 60,- Kc, ktera jsem mozna mela rovnou pouzit k nakupu octa a testovat, jestli to se mnou neco udela 🙂

    BTW: Prekvapuje me opakujici se situace, kdy doktor napise na recept 2 kusy od leku, ktery v lekarne nejsou ochotni vydat – resp. pouze jeden kus! Kdyz to ten doktor dela dokola – neni v tom jeste neco jineho? Treba to, ze ve skutecnosti si to lekarna prozene kasou a proda to nekomu podruhe? Sama tomu nechci verit, ale na druhou stranu, nedivim se, ze tem, co se to stalo uvazuji i nad timto obohacovanim…

  • Anonymní

    Přesně tak.Vláda rozhazuje „horem,spodem“,křičeli co nás stojí armáda,ale TA alespoň vycvičila šoféry, a dnes v režii USA, budou naši jezdit umírat po světě.Pořád nám někdo něčím vyhrožuje.Atomová,vodíková,neutronová puma;teď zase teroristi ,atd .

  • Nevadilo by nám dávat 30 Kč, kdybych věděla na co. Když přijdeme na dětské, nejdříve na mne sestra vyběhne s kasičkou a pak se ptá, co chceme. Vadí mi, když se ztrácejí miliardy v prohraných arbitrážích a to se v klídku zaplatí. Nejsme spokojeni s vybíráním 30 Kč a placením 30 Kč za položky na receptu.

  • Anonymní

    Co se týká té regulační stránky poplatků tak to opravdu nevím .. já žádnou regulaci nevidím. Chodím si pro prášky každé tři měsíce a stejně tam vysedím dolíček jako léta před tím. Prý si to ti co zneužívají péči rozmyslí.. Když pacient potřebuje životně důležité léky tak jaká regulace ?? Byla jsem na EKG tam se taky nic nezměnilo. Jen, že platím, platím a platím.
    Každý z nás chce být zdravý, a věřím tomu, že 99% lidí by k doktoru nechodilo kdyby nemuselo..

  • Musím souhlasit! Péče je stejná, peněženky zhubly. To že peníze zůstávají lékárnám a lékařům mi nic dobrého nepřineslo. Platíme ikdyž nemáme a to proto, že není zase tolik doktorů, aby sme si je mohli vybírat. Odstartuje to časy domácích bylinkářů a domácího „hokuspokus“ léčení. (nic proti bylinkám!) Léčení je drahé, to si uvědomuju, ale třesoucí se ruce dychtivých lékařů po korunkách do své kapsičky mě silně odrazuje. Rovněž tvrzení, že rodiče dostanou od státu porodné, mateřskou, rodičovské… Jak může někdo počítat peníze na živobití jako dar? Žena zůstává doma aby se starala o dítě. Není na placené dovolené. Z tohoto tvrzení mi naskakuje husí kůže.
    Reforma zdravotnictví je potřebná, ale ne zbytečným taháním peněz, které nemají cílený smysl.
    (Jen chci ještě upřesnit, že neházím všechny lékaře do jednoho pytle. Jsou i poctiví)

  • Domnívám se ,že v některých případech je regulační poplatek přínosný.LSPP – pohotovost byla velmi často zneužívána pacienty,kteří neradi čekají u praktického nebo dětského lékaře a jejich zdravotní problémy zdaleka neodpovídaly návštěvě tohoto zařízení.V nemocnici měl být zaveden daleko dříve,60Kč beru jako příspěvek na stravu a ložní prádlo,myslím,že je přiměřený.V ordinacích praktických a odborných lékařů je to složitější,velmi záleží na tom,jak si každý dané směrnice vyloží.Zde by se měl platit za skutečně provedené klinické vyšetření a ne za každou návštěvu v ordinaci.V případě aplikace injekce
    bych se zkusila poptat na důvod reg.poplatku.
    V žádném případě bych nechtěla být na místě těch,kteří o
    tom všem rozhodují.Z pozice zdravotníka a zároveň onkologického pacienta si myslím,že regulační opatření jsou zapotřebí,ale musí být citlivý a vybíraný jen v případech,které reg.poplatku odpovídají.Vím,že se mnou mnozí nebudou souhlasit,ale většina pacientů s tímto onemocněním má jiná měřítka.Jakákoliv pomoc pro nás je ohromné vydání a to si plně uvědomuji.Mějte se hezky a přeji pevné zdraví.

  • Ježeček
    Ježeček

    Jitko, jsem také zdravotník a zcela s tebou souhlasím!!
    Mimochodem, ten článek je moc dobrý a s odpovědí Jitky tvoří harmonickou a ucelenou realitu dněšního zdravotnictví!
    Taky mi vrtá hlavou… Má se platit za klinické vyšetření – u ortopeda babička zaplatila poplatek, byla vyšetřena a dr. ji stanovil 6x injekci do kolene. Při další návštěvě už ale nic neprohlížel, jen vzal inj. aplikoval a opět chtěl poplatek. Je tohle opravdu regulační poplatek nebo už jsme někde jinde (zaplať a dostaneš co potřebuje)?? Mějte se hezky *

  • Anonymní

    Anonymní, dialýzu vám napojuje sestra a má se platit za klinické vyšetření a tím odběry jednou za 3 týdny a před a podialyzační zvážení určitě není…
    Já jako zdravotník s tím nesouhlasím. A za půl roku jsme u nás v nemocnici ošetřili na pohotovosti méně lidí, ale daleko více stoupl počet vážněji nemocných, kteří ochořeli zdánlivě „chřipkou“,kterou si chtěli vyléčit sami. Samozřejmě museli zaplati, ale také museli nastoupit nemocenskou, tím opět platili v podobě prvních 3 dnů zadara doma a státu také moc nevydělali na daně..
    Za chvíli nám modří idioti uzákoní, že budou i prodavačky vybírat poplatky za to, že budeme chtít vědět, co kolik stojí. Je to to samé v našem zdravotnictví!!! S tím rozdílem, že my si ještě platíme nějaké to zdravotní pojištění povinně, to supermarketům a ostatním obchůdkům zatím ne, píšu zatím, protože nevíme, co bude a do voleb je daleko…:-)Navíc! Poplatky jdou lékaři, který inkasuje za každý úkon od pojišťovny, takže je placen 2x. V nemocnici poplatek, no budiž, příspěvěk na jídlo,vodné stočné, elektřinu (ono monitorování byť jen EKG křivky za celý den sežere nějaké ty watty:-D Platbu na pohotovosti taky beru, opravdu se zneužívala, budiž, ale opět stoupl počet výhezdů záchranné služby první pomoci, to je taky dost důležitý a neopomíjitelný fakt. Ale stále nechápu, proč bych měla platit v ambulanci ať praktického nebo odborného lékaře, jemu ani neujídám z obědu, ani tolik elektřiny na mě nespotřebuje…. Jitka

  • Anonymní

    Jak byste se asi tvářil, kdyby jste si musel platit například dialýzu, bez které byste zemřel?!? Mě 30 Kč nezabije a určitě neovlivní v rozhodnutí, zda jít k lékaři, když to potřebuji, či nikoliv.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist