Nadýmání u miminek

Rubrika: Onemocnění a léčba

938678_kiddy_2Máte-li doma miminko je víc než pravděpodobné, že jste už potýkali s „bolením“ nebo „prdíky“ či „kolikou“. Názvů by se našlo více a na jejich (ne)odbornosti ve chvílích, kdy se ten malý uzlíček pláčem zajíká a celý se kroutí, příliš nezáleží. Prostě ho bolí bříško.
Údajně se tento problém vyskytuje mnohem častěji a ve větším rozsahu u chlapečků, ale to zdaleka neznamená, že holčičkám se vyhne…

Pokud miminko jinak dobře prospívá, vypadá zdravě, přibírá na váze, není důvod k velkým obavám. Potíže většinou samy ustoupí kolem třetího měsíce věku dítěte (může to být samozřejmě i dříve).

Co s tím?
Nejlepší by bylo celému problému předejít. Na 100% se to podaří málokomu, ale něco pro to udělat určitě můžete.

Aby bříško nebolelo:

  • bolení často způsobuje napolykaný vzduch. Tomu se dá předejít správnou technikou kojení, používáním vhodné kojenecké láhve. Pije-li dítě příliš hltavě, můžete kojení nebo krmení vždy po chvilkách přerušit, nechat ho odříhnout a pak pokračovat.
  • Nechejte miminko po každém krmení řádně odříhnout (není ale třeba trávit hodiny čekáním na odříhnutí, z některých dětí je prostě „nedostanete“).
  • u kojených dětí je důležitá i strava matky. Ta by NEMĚLA obsahovat potraviny, které mohou nadýmání způsobit. Pokud se Vaše děťátko opět svíjí v bolestech, popřemýšlejte nad tím, co jste jedla a nevhodné potraviny na nějakou dobu zkuste vyloučit ze svého jídelníčku.
    Komerční tip

    Hřejiví plyšáci
    Po nahřátí v mikrovlnce plyšák příjemně hřeje i voní. Uleví nejen od bolestí bříška.
      Problémy často působí:

    • zelenina (především čerstvá) – cibule, česnek, pórek, zelí, brokolice, kapusta, květák, luštěniny, papriky, rajčata
    • ovoce – hrušky
    • čerstvé pečivo
    • mák, houby
    • sycené (bublinkové) minerálky
  • zachovávejte alespoň hodinový interval mezi kojením, jinak se v žaludku smíchá natrávené mléko s čerstvým a to pak působí problémy
  • preventivně můžete použít i vhodný čaj, lepší než jednodruhový je směs bylinek nebo koření např. anýz, kmín a fenykl (smícháte je v poměru 1:1:1 a asi lžičku spaříte vařící vodou a necháte cca 5 minut vylouhovat). V případě kojeného dítěte tento čaj pije maminka (maximálně dva šálky denně!), nekojeným dětem můžete podat jen pár lžiček slabšího odvaru.
  • existují také kapky (Sab Simplex, Lefax), které Vám předepíše pediatr. Z jejich užívání nemusíte mít obavy, v těle dítěte nezůstávají, působí pouze „mechanicky“.

Když už bříško bolí

    , vyzkoušejte:

  • cvičení – zacvičte miminku nožičkami tak, aby se zmáčklo bříško („jízda na kole“ apod.)
  • masáže bříška – masírujte miminku bříško po směru hodinových ručiček, použít můžete speciální masážní gely a olejíčky určené pro miminka (fenyklový)
  • noste miminko položené bříškem na vašem předloktí, nebo stočené do klubíčka
  • položte si je bříškem na Vaše bříško (nejlépe kůži na kůži)
  • teplo na bříško – položte miminku na bříško nahřátou plenu (z topení, nebo ji přejeďte žehličkou, ale pozor, aby nebyla příliš horká), bavlněný pytlík naplněný čočkou nebo třešňovými peckami (nahřejete v mikrovlnce – pozor, opět nejdřív vyzkoušejte teplotu na sobě), vyzkoušejte teplý vzduch z fénu (dbejte na bezpečnou vzdálenost a teplotu, některé děti uklidní i hučení fénu, jiné se ho naopak mohou bát)
  • dejte mu trošku napít – to podnítí peristaltiku střev, pozor, měla by to být opravdu jen troška, jinak mu můžete způsobit bolení ještě větší (viz „Aby bříško nebolelo“)
  • rektální rourku (koupíte ji v lékárně, stejným způsobem můžete použít i teploměr – nejbezpečnější je digitální s ohebnou špičkou), ta ale slouží až pro případ krajní nouze, kdy všechny předchozí metody selžou, neměla by se používat příliš často.

Na závěr bych všem miminkům chtěla popřát, aby je bříška nebolela a tyto rady nebyly vůbec potřeba.

Napsal/a: Jorga

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Anonymní

    vím, že se to tady dost opakuje, ale espumisan také používáme. u nás vyhrála hodně i cena, protože na probiotika prostě nemám a i třeba infacol je o dost dražší a účinky bych řekla, že mají všechny tyhle přípravky podobné. espumisan mi přijde, že dýl vydrží

  • Anonymní

    My máme chlapečka,ale užívali jsme si teda pěkně…nakonec jsme narazili na Espumisana asi po týdnu pravidelného užívání se problémy o moc zlepšily….,k tomu nám paní doktorka poradila cviční, nahřívali jsme bříško pecičkovým polštářkem a v horké vodě,a jak píše Pavluschka časem to odeznělo…a začaly ty zuby :o(

  • Pavluschka

    Prý na koliky trpí více kluci, ale u nás to bylo opačně. Sice starší syn také nějaké to bolení bříška míval, ale zabíral Sab simplex a jak začal zvedat nohy tak na to sám přišel, že mu to dělá dobře. S mladší dcerkou jsme si „užívali“ několika hodinového pláče, barvy pleti červeno fialové a nezabíralo skoro nic. Nejvíce zabírali kapky Bio Gaia, ale ta cena. Ale bylo to jediné, co alespoň trochu zabíralo, takže jsme u nich zůstali. Uplynulo pár měsíců a je po problémech – prostě z nich vyrostla. Následují zuby….

  • Anonymní

    Tak s prdíkama jsme si užili svoje:( Vyzkoušeli jsme nejdřív Sab simplex, ale nezabíralo:( Pak jsme koupili Espumisan a po pár dnech bylo dobře 😉 uff! Lahvička Espumisanu nám vydržela dokonce 3 týdny! Což Sab byl po týdnu pryč:( Espumisan vyžene dcerce pěkně plyny ze střev a ona se líp vyprdí a bříško ji netlačí! dáváme pravidelně 5 kapek před každým jídlem. někdy dáváme pytlíček s peckama na bříško – krásně hřeje.

  • Anonymní

    Já teda nedám dopustit na kpičky od Espumisanu,vždycky jsem malému nakapala před jídlem a nemůžu říct,že by jsme měli jakýkoliv problém…prostě nám zabíraly a hlavně teda poměr cena/výkon super a k tomu ještě sladké,takže bez problému je mylý vždycky zblajznul….

  • Gabcule

    Hodně lidí říká, že na prdíky trpí většinou kluci. My jsme se synem vůbec žádné problémy neměli, zato s dcerou jsme si to užili… Vyzkoušela jsem Espumisan (fungovaly, ale zase po nich nekakala), Infacol (celkem fungovaly, ale to kakání pořád nic moc), a ve finále jsme užívali Baby Calm (asi nejlepší z nich). Takže do třetice už vím jak na to a nebudu se trápit, proč to naše mrně tak děsivě vřeští, když mu „nemá“ nic chybět 😉

  • no za našich let / 1984/ jsem vařila odvar z feniklu a po lžičkách dávala synovi.Je divný,že dcera na ty to problémy netrpěla.Ale kluci prý na to víc trpí.
    Masírování bříška se podporovalo metolovou mastí a nahřívala ee poklička zabalená v pleně.Masírovalo se proti chodu hodinových ručiček a nožičky se spojené přitláčeli k bříšku.
    Dneska máme mikrovlnou troubu a hřejivý plyšáky-máte to snažší :-).

  • karamela

    Užívejte probiotika.
    A vodu bych plně kojenému dítěti nepodávala.
    Taky se mi nezdá ten hodinový interval mezi kojením.
    Spíš bych s miminkem netřepala-ve snaze ukonejšit jeho pláč-ale masírovala a nahřívala.Koupání v kýblíku se mi také zdá prospěšné-kvúli vodě-která ulevuje bolestem i poloze.
    Častější odříhnutí i během jednoho kojení třeba 3x se nám také velmi osvědčilo:-)
    Útěchou je nakonec to že to časem VŽDY přejde-jak se dítko začne samo obracet je po kolikách:-)))

  • Martina

    Mím měsíčního chlapečka a bolení má skoro pořád. Už nevím, co s tím. Máme jak Sab, tak trzbičku, potraviny, které nadýmají nejím, gel máme taky, ale stejně se pořád kroutí. Už nevím, co skusit jiného. sby neplakal.

  • Petra Vymětalová

    Ten termofor z rašeliny mě taky zaujal, takže jsme zapátrali a objevili výrobce. Běžně se v obchodech prý neprodává, ale podařilo pokud vás to zajímá, tak od začátku března si ho můžete objednat prostřednictvím našich stránek – ZDE – http://www.vasedeti.cz/tepelna+lahev.php, více informací o něm najdete v článku Tepelná láhev z rašeliny.

  • Ani nám se u syna a teď ani u dcerky bolení bříška nevyhnulo…většinou vždy pomohla rektální rourka. Cviky a masáže moc nezabírali, gelem jsem pupíky mazala, ale účinek nic moc. Prostě když se děti už moc kroutily, brečely a nešlo jim to zabrat, použila jsem trubičku a bylo to…Sice psali,že se nesmí používat často, aby si miminka nezvykla na vyprazdňování mechanické,ale ani jedno s tím problémy nemá. Z jídelníčku jsem také zrušila pochopitelně vše,co by k tomu mohlo vést, ale občas měli bolení stejně..tak nevím. Ten termofor z rašeliny zní dobře…

  • Bolení bříška jsme si užili opravdu vrchovatě, takže pár postřehů, které v článku chybí:
    z potravin nám vadily také veškeré ovocné šťávy a nápoje s podílem ovocné složky a hlavně vejce (bílek).
    Problematické byly taky potraviny, které „staví“ jako čokoláda nebo borůvky ve větším množství. Jája po nich někdy i dva dny nekadila a prděla tím víc.
    Kapky Sab Simplex začaly zabírat až ve větším množství (4-8 kapek při každém kojení).
    Zhruba od dvou měsíců se to začlo lepšit, ale úplně v pohodě jsme nebyly ani v pěti.
    Držím vám všem palce, ať jste na tom líp.

  • Dobrej článek. Většina z výše popsaného nám opravdu občas pomohla. Jak už to tak ale bývá, pokaždé zafunguje něco jiného. Jen s tou stravou maminky je potřeba něco dělat dlouhodobě. Na nahřívání bříška jsme si koupili za 300,- Kč termofor, který má uvnitř místo vody rašelinu. Hřeje to dýl, ne tak intenzivně a nahřát se to může v horké vodě nebo v mikrovlnce. Taky to není tak velké a tlusté jako klasický termofor na vodu a dá se to pěkně natvarovat. Doporučuju.

Pšt, tady si komentáře radši nechte pro sebe ;-)

Sdílet
Sdílet
TOPlist