Trénujeme čtení

Rubrika: Základní školy

412026_preschool_hands-on_activitiesMami, mě to nebaví a nechce se mi… Už jste tuhle větu slyšeli od svého prvňáčka? Nepochybně každý rodič slyšel od učitelky svého dítěte, jak nutný je trénink čtení a to každý den. Ale jak svého potomka dotlačit ke čtení? Nabízím několik tipů…


Nejdříve taková dobrá zásada. Dítě by čtení mělo bavit, mělo by si k němu sedat odpočinuté a nemělo by trvat déle než 10 minut. Zde platí pravidlo „raději často a krátce, než jednou dlouze“ víc než kde jinde. Pokud dítě otrávíme už v první třídě, náprava je velmi těžká ne-li nemožná. Pokud tedy jdeme číst, nemělo by to být bezprostředně po namáhavé činnosti (třeba po návratu ze školy, nebo po fotbalovém utkání:o) ), v době, kdy naší ratolesti běží v TV Kouzelná školka apod., na kterou je zvyklé se pravidelně dívat a mělo by být nabízeno, jako zábavná činnost, nikoliv stylem – „pojď to přečíst, ať to máme konečně z krku“.

A teď už slibované tipy:
1. Pokud dítě čtení baví, bude číst samo vše, co je v dosahu. Pokud ne, hrajte s ním hru na čtení venku. Na ulicích je spousta nápisů, soutěž, kdo dřív nalezne nějaké slovo či písmeno, se nabízí sama. Dá se obměnit i tak, že hledáte co nejvíce dohodnutých písmen/slov. Může se vám tak stát, že čtení budete mít „z krku“ dřív, než dojedete tramvají, nebo autobusem domů.

2. Ze starých novin vystříhejte písmena (nejlépe ta větší z nadpisů) a hra může začít.
* hledej malé krátké „a“, velké „M“…
* z písmen slož 3 slabiky, slovo o 3 písmenech, 2 slabikách…
* na jednu hromádku dej všechna „s“ a na druhou všechna „e“…
* složte slovo, dítě spočítá písmena a má složit delší/kratší slovo
* poskládaná slova srovnej podle počtu písmen/slabik od nejkratšího po nejdelší…
* slož slovo, co začíná na „m“, které končí na „a“, které má uvnitř „k“…
Tato hra děti více baví ve dvou a více. Můžete hrát celá rodina a nezapomeňte švindlovat, ať je dítě často nejlepší. Dá se hrát i se skládací abecedou, co má dítě ze školy, ale tak je zpravidla tolik nebaví.

3. Z novin nebo časopisu vystřihněte krátký článek, nebo jeho část. Jednu pro sebe a druhou pro dítě. Stanovte určitý limit (třeba 30 vteřin) a odstartujte velké hledání např. co nejvíce slov „na“, „do“, „mezi“… Nalezené slovo vždy podtrhněte, vybarvěte nebo zakroužkujte (doporučuji fixou – je to lépe vidět a děti fixami pracují raději než pastelkami).
(Tyto hry byly učením tzv. pasivního čtení, tichého čtení procvičováním paměti a vybavovacích schopností.)

4. Vezměte obrázky, např. pexeso a skládací abecedu, nebo písmenka vystřižená z novin. Složte slovo (třeba PES) a dítě hledá patřičný obrázek (dítě najde obrázek PSA Škubánka na kartičce z pexesa). Vyměňte si role – dítě skládá slovo a vy hledáte obrázek.

5. Dejte před sebe 2 obrázky. Dítě si vybere 1 z obrázků a skládá co nejvíce slov, která popisují věci na obrázku – vy hádáte, který si vybralo. Když uhodnete, role se obrací.

6.Hledej chybu! Složte několik slov s chybou, dítě ji má najít. Např. složíte slovo SMMRK – dítě řekne, že je tam navíc „M“, nebo PESA – dítě pozná, že „A“ do slova nepatří. Pozor, jedná se o činnost pro začínajícího čtenáře velmi náročnou. Hledání vlastní chyby je o něco snadnější, než hledání chyby, kterou udělal někdo jiný.

7. Napište, nebo složte nějaký pokyn – „OTEVŘI DVEŘE“. Dítě větu přečte a splní úkol. Pokud jde o pokročilejšího čtenáře, může napsat pokyn vám.
(Tyto hry jsou zaměřeny na porozumění čtenému, tedy aby dítě vědělo, co čte. Zpravidla lépe chápe to, co čte nahlas, ale jsou i výjimky a takové děti lépe chápou to, co si čtou potichu. Obě varianty, tedy tiché i hlasité čtení, je třeba procvičovat.)

Her je mnoho, tohle jsou jen některé z těch, co se mi osvědčily v praxi. Pokud by vás zajímaly další, doporučuji publikace „Když dětem nejde čtení I.,II.,III.“.
Všem četánřům peřji pířjmené chvikly při četní a brzké zvládnutí čtení jako takového:o)

Napsal/a: Kejko

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • a nebo cteni ve dvojici spolu s vami…kazdy jedno slovo(vetu)

    nebo kdyz narazi na slovo ktere zacina na a(b, atd)zadupat nozickama,,,,

  • POKUD MOHU PORADIT…zkuste čtení naopak(vzhuru nohama..je to na vybavovani tvaru pismen:)….u teto metody se hodne a brzy dokazou rozlisit dys…

  • Anonymní

    Velice dobrý článek. Vyzkouším ho na svém prvnáčkovi :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist