Hospitalizace matky (jiného rodinného příslušníka) s dítětem

Rubrika: Tipy pro zdraví

71003_intravenous_perfusionPokud dítěti poskytneme dostatek pozornosti a lásky, jakou by mu poskytla matka, není prokázáno, že by se u něj objevil tzv. hospitalismus (úzkost z hospitalizace, jinak také nazývána separační úzkost). V nemocnicích však není dostatek sester a školeného personálu, který by se staral o děti…
připsala jsem maximum klubíček – jednak kvůli motivaci do dalšího psaní, ale taky myslím, že si to zaslouží

Z psychologického hlediska je časté střídání ošetřovatelek a sester pro dítě stresující. Proto již dnes mají matky nebo další rodinní příslušníci např. otec, prarodiče (vždy však jen jedna osoba) možnost být hospitalizováni se svým dítětem.

Hospitalizace dítěte s matkou je jen pro dítě do 6 let.(Našla jsem však i nemocnice, které tuto možnost poskytují jen dětem do 3 let.) Pro tyto děti je hospitalizace rodiče zdarma. Pokud však je dítě starší a pokud má matka možnost a chce být hospitalizována, musí si pobyt hradit. V některých nemocnicích si pak matky hradí i stravu, jinde je strava zdarma, záleží to na typu nemocnice.
Matka by neměla zasahovat do léčebných postupů a procesů, neměla by narušovat chod oddělení.

Při přijetí dítěte předloží rodiče tyto doklady:

  • zdravotní a očkovací průkaz dítěte s vypsaným rodným číslem, bydlištěm a jménem registrujícího praktického lékaře
  • občanský průkaz průvodce dítěte
  • průkaz pojišťovny, u které je dítě evidováno. Při hospitalizaci průvodce též průkaz pojišťovny průvodce, která nemusí být shodná s pojišťovnou dítěte.
  • doporučení lékaře k hospitalizaci (výměnný list), případné další doplňující údaje (RTG snímky, výpisy o předchozích hospitalizacích v jiných zařízeních, vyšetření u specialistů, růstové křivky)
  • nemocnému dítěti lze přinést: jeho oblíbenou hračku, jeho oblíbenou kojeneckou láhev nebo hrníček na pití, oblíbené šidítko („dudlík“), vlastní kartáček na zuby a vlasy, případně plenkové kalhotky (pokud však je dítě hospitalizováno na infekčním oddělení nebo z důvodů infekčního onemocnění, nutno předpokládat, že bude muset dítě hračku zanechat v nemocnici, aby nedocházelo k zavlečení nákazy domů).Pacienti a doprovázející osoby JSOU POVINNI:
  • řídit se pokyny a příkazy ošetřujícího personálu (lékařů a sester)
  • podrobit se potřebné hygienické očistě a dodržovat běžné hygienické a epidemiologické zásady po celou dobu hospitalizace
  • udržovat čistotu ve všech prostorách budovy, trvale pořádek v osobních věcech na pokojích, kde je (jsou) ubytován(i), šetřit majetek nemocnice
  • používat pouze přidělená lůžka, která chrání před znečištěním (např. stravou, močí a stolicí dítěte apod.)
  • používat vždy ústavní ložní prádlo (= prostěradlo, povlak na polštář a deku)
  • každé dítě má právo užívat ústavního osobního prádla, bez omezení lze užívat též vlastní osobní prádlo (riziko poškození a ztráty však v tomto případě nesou rodiče). Doprovázející osoby používají pouze své osobní prádlo
  • rodiče a dítě mají povinnost řídit se domácím řádem oddělení nemocnice, v případě nedodržování léčebného režimu může být doprovod, případně pacient (nebude-li bezprostředně ohrožen jeho zdravotní stav) z léčení vyloučen
  • průvodce přijatý k dítěti ručí za jeho osobní bezpečnost a má tyto další povinnosti:
    VĚNOVAT SE POUZE SVÉMU DÍTĚTI PO CELÝ DEN (neboť právě z tohoto důvodu byl s dítětem přijat; péče o ostatní děti mu nepřísluší a přenechá ji personálu oddělení)
  • při odchodu z oddělení je průvodce povinen předat dítě sestře a oznámit předpokládanou dobu návratu
  • zdržovat se z epidemiologických důvodů výhradně na svém vyhrazeném pokoji s dítětem a omezit pohyb po chodbách
  • nenahlížet do cizí dokumentace
  • stravovat se pouze ve vyhrazených prostorách dle pokynů sester
    Toto je jen výtažek z běžného řádu nemocnice. Každá nemocnice a každé oddělení má vlastní řád, se kterým je nutno se seznámit a dodržovat ho.

    Práva rodičů dítěte jsou:

  • znát stav svého dítěte
  • znát potřebné údaje k tomu, aby se mohli před zahájením každého diagnostického a léčebného úkonu rozhodnout, zda s ním souhlasí
  • v rozsahu, který povoluje zákon odmítnout léčbu svého dítěte a nést pak následkyLékař má podle zákona právo právo nařídit hospitalizaci a nezbytné výkony i proti vůli rodičů z důvodu možného bezprostředního ohrožení života nebo hrozícího závažného zhoršení zdravotního stavu nezletilého pacienta, ev. i s asistencí policie. Dodatečně si pak vyžádá souhlas soudu. Pokud by došlo i k úmrtí, je zákonem nařízená pitva pro děti do 15 let věku.

    Většina nemocnic nemá dostatek lůžek pro doprovázející matky, proto pak dostávají přednost matky kojící a matky, které jsou z daleka. Pro ostatní matky je zajištěna možnost být u dítěte celý den.
    Proto je nutné předem se informovat zda je nemocnice vybavená pro hospitalizaci matky s dítětem a zda má dostatek volných míst.
    Nemocnice se sama může rozhodnout zda umožní matce hospitalizaci spolu s dítětem. V zákoně je dáno, že pokud bude dítě v ohrožení života, může se lékař o postupu rozhodnout i proti vůli rodičů. Jelikož jsem nikde nesehnala zmínku o tom, že by zákon nařizoval hospitalizaci matky s dítětem a i v praxi se rozhoduje dle možností a dobré vůle nemocnice, usuzuji, že to žádný zákon nenařizuje.

  • Napsal/a: ci.ci.nta

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

    • Anonymní

      Není pravda že je hospitalizace s dítětěm možná jen do 6. roku dítěte. Je možná vždycky,jen musí doporučit lékař hospitalizaci rodinného příslušníka a dále pak musí hospitalizaci hrazenou 100% pojišťovnou schválit revizní lékař této pojišťovny.Hospitalizovat se můžete ale nechat kdykoliv a pobyt si hradit.Takže je to jen valký omyl,že to nejde.

    • Anonymní

      Naposledy kdy jsme byli hospitalizovaní s dcerkou zhruba před 8 lety kvůli podezření na autismus (dělali jí různé testy) tak jsem uvítala žemohu spát na pokoji s ní ,nikdo jiný tam nebyl jen mi dvě a docela jsem si tam za ten týden odpočinula

    • V naší republice jsou dosti hloupé zákony,které pasují jenom někomu,ale pro nás obyčejné lidi určitě ne.

    • Měli jsme jít s našim Matýskem na trhání nosní mandle do NovoJičínské nemocnice a tam se za ubytování doprovodu platí 300kč za noc a jelikož měl jít s malým tatínek (já jsem chtěla zůstat doma s mladším Vojtou),tak ještě navíc 270kč za nadstandartní pokoj,celkem tedy 570kč.Navíc tam dítka hospitalizují při tomto zákroku 3 dny a to by vyšlo opravdu na nehorázné peníze.Vůbec si nedokážu představit,že bychom tam měli strávit třeba měsíc.Nakonec půjdem do fakultky do Ostravy,tam nás pustí ještě týž den a neplatí se nic,ale taky mají jednu podmínku,podle mě pěkně nesmyslnou,doprovod musí být pouze ženského pohlaví.Vždyť je tolik maminek,které musejí zůstat doma s mladším dítkem a znám spousty tatínků,kteří doprovázejí děti k Dr. či do nemocnice.Myslím,že maminkám by bylo celekem jedno,jestli stráví noc na pokoji s ženou či mužem,protože všichni by tam byli především kvůli svým dětem.

    • Peta

      No a co teprve když máte trojčata a s jedním s dětí jsou problémy a do nemocnice ho doprovází tatínek, protože maminka musí zvládnout ten zbytek doma. S maminkama na pokoji to nejde… tak dítě zůstane na pokoji a milý tatínek přespí na křesle na chodbě, ale jinak může za dítětem kdy chce. A jídlo ani nemluvě. To si myslím, že Eluska měla ještě komfort. Ještě, že nechtěli tento nadstandart platit 🙂

    • ci.ci.nta

      Je vidět, že vás můj článek zaujal,jsem ráda. Je ovšem bohužel pravda to, že ne všechny nemocnice a ne všechen personál přistupuje k hospitalizaci stejně vstřícně. Opravdu záleží mnoho na rozhodnutí lékaře a sestry, která do nemocnice přijímá.Je ale pravda, že prozatím se najde dost sestřiček, které jsou milé a vstřícné a pak je po problémech…

    • zuzkasim

      Bohužel nemocnice mají žalostně málo místa pro maminky. Byla jsem loni se 7měs synem v nemocnici 3 týdny, vystřídali jsme 4 oddělení, na každém to bylo jiné. Na jednom mě dokonce odmítali ubytovat na náklady pojišťovny, protože přece tak velké dítě už snad odstavím a nebudu ho kojit! (to jsou slova jedné lékařky) Naštěstí to nebylo první oddělení, takže už jsem se trošku vyznala ve svých právech a sdělila jí, že o odstavení si budu rozhodovat sama a když jsem mohla být zdarma ubytovaná (na ubytovně mimo budovu nemocnice) doposud, tak to jistě půjde i dále. Najednou to šlo. Maminky při tom sestřičkám ušetří spoustu práce (té neodborné, jako krmení, přebalování, koupání, zapisování vyměšování, vážení, měření teploty apod.), takže si myslím, že pro obě strany je to dost výhodné.

    • eluska: Já mám opačnou zkušenost – malýho když mu bylo 5,5 týdne jsem měla 4dny na JIRPu (byl na operaci ze žaludkem) – na tom oddělení měli dokonce i pokoje pro maminky, ale neměli pro mne bohužel místo, tak jsem byla na normálním oddělení s tím, že za mimčem jsem mohla kdykoliv – ve dne v noci a to jsem nekojila. Jídlo mi setřička donesla až k malýmu k postýlce i když to bylo tohle oddělení, v klidu jsem se tam mohla najíst – dokonce mi i uvařila kávu či čaj. Hlásila co malý „dělal“ když jsem tam nebyla. Mohla jsem ho krmit, umýt, pomazlit se s nim (to jsem ho mohla na pár minut i odpojit od těch monitorů 🙂 Vždycky jsem měla radost, když jsem přišla a mimčo mělo na sobě o hadičku míň. Pobyt jsem měla hrazený pojišťovnou

    • Pomněnko víš malá mi po te posteli potom i lezla a když přišla návštěva tak také seděli na posteli neboť tam nebyly židle pro dospělé jen 3malé pro děti. A doma povlékam ložní prádlo co 14 dní. Nevím, ale myslím si že děti potřebují nějakou hygienu a obzvlášť když jsou nemocné.

    • Pomněnka

      Elusko, prosím tě nenaštvi se, ale to jako jednou za 10 dnů vyměněné ložní prádlo ti přijde málo? TObě co by zdravému doprovodu nemocného dítěte? Jak často povlíkáš doma??

    • Peťka

      V mezinárodním kodexu práv dítěte je uvedeno, že dítě má právo být s rodičem v době hospitalizace 24hodin denně.
      Dále např. nesmí být umístěno v pokoji s dospělým atd.

    • jěště bych chtěla dopsat, že jsem spala na rozkládacím křesle, ložní prádlo jsem měla vymněněné jednou za deset dní pobytu a to jsem si musela sama požádat! Po dobu co byla mala na JIP tak jsem ani nejdela, vždy mi to jídlo odnesly sestry pryč. Na celém dětském oddělení bylo jen jedno WC a jedna sprcha! A Nadstandartní pokoj byl za 200,- kč. na den a také děs a hrůza. Malá byla s dýchacími problémy a na pokoj nám dávali děti co měli např. střevní problémy. Porodnice byla super na tu si nemůžu stěžovat, ale to dětské děs a hrůza. Chtěla bych vědět zda někdo má stejné zážitky z Frýdeckou nemocnici nebo jinou.

    • Já jsem byla loni ve frýdecké nemocnici a musela jsem platit 100,- kč. za den. Malé bylo 8 měsícu a kojila jsem!!! Nikdo mi nazpět žádne peníze nedal a to jsem byla i na pojišťovně.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist