Letní úrazy

Rubrika: Úrazy a první pomoc

74298_orange_band-aidDotaz anonymní Lenky v poradně Zdraví mě inspiroval k sepsání tohoto článku, který jsem trochu rozšířila. Snažila jsem se shrnout nejčastější dětské úrazy. Z velké části jsem použila odpovědi Káči ke dvěma dotazům, děkuji za její souhlas. Konkrétní citace jsou vyznačeny uvozovkami.

Odřeniny – Káča radí v poradně nejdříve mechanicky očistit – omýt vodou, pokud jsou v ráně kamínky, tak je třeba použít kartáček s jemnými štětinkami, aby v ráně kamínky nezarostly, případně jednotlivé větší kousky vyndat pinzetou.
Potom ránu desinfikovat – například kysličníkem (3%H2O2), Betadinou (nepálí, nebo pálí minimálně), nebo jinou desinfekcí. Pozor na případnou alergii na jod, většina desinfekcí jej obsahuje a alergie bývá častá (například Betadina a Jodisol).
Pokud se stane úraz v terénu, na místě vydesinfikovat, doošetřit doma.
Nakonec překrýt – především aby se zabránilo tření rány, ideálně náplast, nebo Káča radí konkrétně „jodkolodium (ale zase pozor na jod) je to taková desinfekce konzistence medu, která se štětičkou nanese na malou ranku a po zaschnutí na ní vytvoří takový koloidní povlak, který ranku chrání – je to vodě odolné a postupně se to po několika dnech oloupe. Není to ale vhodné na plošné odřeniny – stahovalo by to..tam je lepší třeba Novikov („zelenidlo“) – vše volně v lékráně…“

Žihadlo – vytáhnout pokud možno sami doma, přiložit cibuli nebo led v sáčku zabalený do ručníku. Káča radí mít preventivně doma nějaké antihistaminikum – „volně prodejný je třeba Zyrtec, pokud by pediatr pro tyto případy předepsal Dithiaden, bylo by to super) – 1/2 tbl. Zyrtecu nebo 1/4 tbl. Dithiadenu bych dala, při vpichu do oblasti hlavy a krku nebo v případě, že by se otok šířil i přes tu cibuli a chlazení..při bodnutí přímo do krku, oblasti tváře, úst, jazyka, bych navíc jela na pohotovost, stejně tak, kdyby dítě začalo špatně dýchat, osypalo se nějakou vyrážkou apod. Vhodná doplňující léčba je kalcium (třeba šumivé – dát do čajíku1/4 tbl.).

Klíště – ničím to nemazat – ani pastou, ani olejem ani ničím – klíště má takto udusit a pustit – borrelie se ale množí v zažívacím traktu klíštěte a klíště, když se dusí, tak zvrací…vyjímkou je prý levandulový olej, který zabíjí i ty borelie, ale to já nevím… čiliž klíště opatrně vyviklat (nemusí se ani točit apod.) a hlavně to místo dobře vydesinfikovat. Pokud je tam nějaký flek, obkreslit ho třeba prupiskou a sledovat doma. o klíšťatech se tu hodně psalo – zadej do vyhledávače a vyjede ti toho spousta..“ Levandulový olej působí údajně i jako „odpuzovač“ klíšťat a jiného hmyzu, mně se loni v létě osvědčilo na radu některých maminek na VD nakapat pár kapek na ponožky před výletem do přírody.

Kousnutí zvířetem – ránu vymýt vodou a m ý d l e m, vydesinfikovat, lehce přikrýt a jet na chirurgii, pokud možno, tak s očkovacím průkazem zvířete nebo, pokud vyjímečně možno, s odchyceným divokým zvířetem (i mrtvým – stejně by se muselo usmrtit a zkoumat…).“

Zmijí uštknutí – dnes se už nedoporučuje končetinu zaškrcovat a rozhodně NE jed jakkoli vysávat, ránu rozřezávat a podobné praktiky. Zásadní je znehybnění končetiny, zklidnění postiženého, desinfekce rány (běžná desinfekční činidla, co máte doma) a chlazení. Představa o „proudění jedu k srdci a od srdce“ je dost dramatická a dnes se soudí, že toto není zásadní věc a žádné zaškrcení tomu nezabrání – naopak – jen zhorší místní otok, kde je naopak vyvýšení nad úroveň srdce žádoucí. Čiliž bych event. končetinu necpala nikam „nad“ ani „pod“, hlavně bych ji znehybnila a nechala ji ve střední poloze.
Ale hlavně je opakovaně všude zdůrazněno, že jediné skutečně účinné opatření je zavolat záchranku. (Co jsem kde našla, tak po kousnutí zmijí převažují spíše jen místní reakce, celkové reakce typu alergického šoku jsou vzácnější.)
Osobně bych soudila, že běžně dostupná antihistaminika (Zyrtec, Claritine apod.) moc nepomohou – jejich efekt nastupuje pomalu.“

Tonutí – Nejdříve je třeba zjistit, zda dítě je při vědomí a dýchá.
Pokud nedýchá, zahajte ihned umělé dýchání, pokud možno ještě při vynášení z vody. Zavolejte pohotovost a v dýchání pokračujte do příjezdu záchranky. Jakmile začne dýchat, uložte jej do stabilizované polohy.
Je li dítě v bezvědomí, ale dýchá, uložte je do stabilizované polohy, aby mohla vytékat voda z úst a plic. Zavolejte pohotovost. Přikryjte dítě a přeneste je do teplé místnosti.
Je li dítě při vědomí, uklidňujte je a udržujte v teple.
Pohotovost zavolejte vždy, když bylo dítě zachráněno při tonutí, i pokud nebylo v bezvědomí.

Doufám, že nikdo nebude tyto informace potřebovat a že všichni prožijete bezproblémové a krásné léto.

Napsal/a: redakce (Lenka)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Pro děti používám desinfekci Betadina,protože neštípe.I když měl kluk klíště,tak jsem mu to místo tím potřela.Ten levandulový olej vyzkouším,jak půjdem někam do přírody.Horší je,že klíšťata jsou vážně všude.Deni měl v tříslech klíště a to byl jen ve školce.Takže asi jak se válel na zahradě v trávě.

  • Hezký článek,mě se osvědčilo při štípancích a pichnutí od vosy tea tree voda.Otok se okamžitě minimalizuje.Hezký den.

  • Naďulík

    Ahojky,díky za tenhle článek.Je fajn osvěžit si některé důležité informace.Jen dodám.Malým dětem by jsem Novikov na bolístky nedávala.Dost to štípe a už by si od Vás nenechali nic ošetřit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist