Gestační diabetes mellitus – tzv. cukrovka v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

485478_blood_glucose_measure_diabetes_check_Když jsem před 3mi lety čekala svoji druhou dcerku, dostala jsem se do diabetologické poradny vlastně náhodou…

V listopadu jsem byla na normální prohlídce u svého gynekologa. Přinesla jsem moč a nečekala žádné problémy. Jaké však bylo moje překvapení, když sestřička hlásila lékaři velmi zvýšený cukr v moči. Pan doktor mě uklidnil, že se nemusí jednat o nic vážného. Přesto jsem se šla hned ten den objednat do nemocnice na test oGTT.
Měla jsem hrozný strach, hlavně o maličkou. Protože jsem před tím bohužel dvakrát o plod přišla. Bála jsem se také, jak zvládnu vypít tak nechutně sladký a doslova odporný nápoj. A k tomu dva odběry krve, u kterých se normálně kácím jak hruška.
Přišel den D. Na lačno jsem s manželem přišla v 7hod. ráno do ordinace. Sestřička mi nabrala krev. Já jsem neomdlela, takže zatím pohoda. Pak mi dala 250ml hrnek s tím super lahodným nápojem. Měla jsem to do sebe dostat do pěti minut. Ničím nezapíjet! No, nešlo to. Dělalo se mi nevolno. A musím se přiznat, že jsem jen tak tak doběhla na WC. To bylo naštěstí důmyslně ihned vedle ordinace. Šlo ze mne vše ven. Takže sestřička řekla jen, bohužel, přijďte zítra znovu.
Celou noc jsem nespala. Musela jsem na test stále myslet. Vím, že tady vlastně o nic tak hrozného nejde! Hodně maminek musí na daleko nepříjemnější vyšetření apod. To jsem si stále opakovala dokola.
Druhý den jsme opět přišli do poradny. Tentokrát jsem omdlela při odběru krve. Bylo to docela zajímavé. Normálně vždy cítím, že se mi dělá při odběru nevolno a včas hlásím. Tentokrát vůbec nevím, jak se vše seběhlo. Spadla jsem ze židle a nedalo se s tím nic dělat. Naštěstí jsem se hned probrala a nic se mi nestalo.
Dostala jsem opět příšerně sladký gukózový čajík. A světe div se! Tentokrát jsem to vypila hned a špatně se mi neudělalo! Takže sláva! Za dvě hodiny, kdy jsem musela jen sedět v čekárně, nikam nechodit a nic nejíst, následoval druhý odběr. Tentokrát si mě sestřička už položila na gauč. Krev odebrala v pohodě a já mohla domů!
Odpoledne jsem si měla zavolat, jak test dopadl.
Bohužel špatně. Hodnoty jsem tedy měla na hranici, ale přesto jsem už do konce těhotenství zůstala v péči diabetologické poradny.

Pro ty, kdo tento problém neznají, krátce popíši situaci.

O co se jedná?
Jedná se vlastně o poruchu, kdy organizmus matky nezpracovává správně cukr (glukozu). Objevuje se asi u 3% těhotných žen, nejčastěji v poslední třetině těhotenství. Po porodu u většiny maminek porucha mizí. Vyšší hladinu cukru sama na sobě nepoznáte. Cukr se ale dostane placentou a pupečníkem k miminku a to se pak musí s vysokou glykémií vypořádat. Jeho slinivka tedy bude produkovat více inzulinu a miminko bude více růst.Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru vedou k porodu velkých dětí, které pak mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti, děti mohou mít poruchy intelektových funkcí.
Včasnou diagnózou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a ke komplikacím těhotenství a porodu nedochází. Proto se dnes doporučuje testování všech těhotných žen na přítomnost těhotenské cukrovky.

Jak se vyšetřuje těhotenská cukrovka?
Přítomnost cukrovky se vyšetřuje tzv. glukózovým tolerančním testem (vypitím 75 g glukózy a vyšetřením hladiny krevního cukru nalačno a za 120 minut). Tento test se provádí u žen s přítomnými rizikovými faktory pro těhotenský diabetes v 16.-18. týdnu těhotenství, u všech ostatních žen mezi 24.-28. týdnem těhotenství.

Jak léčíme těhotenskou cukrovku?
Ve většině případů stačí dieta s vyloučením tzv. volných cukrů. Důležitý je také přiměřený pohyb. Pokud ale není hladina krevního cukru po jídle vyhovující, pak je někdy nutno přistoupit k léčbě inzulinem, který se píchá k jídlu nebo na noc. Těchto případů je ale málo a nemusíte se obávat, inzulin se aplikuje tenkými jehličkami a vpich není bolestivý.
Cílové hladiny krevního cukru jsou nalačno do 5,8mmol/l, za hodinu po jídle pak 7,8mmol/l.

Jak vypadá diabetická dieta v těhotenství?
Obecně lze říci, že se jedná o racionální stravu. Důležité je vynechat tzv. rychlé cukry. Tedy všechny potraviny obsahující řepný cukr (sladkosti, slazené nápoje). Protože tělo ale cukry potřebuje jako zdroj energie pro vyvíjející se plod, podáváme je v podobě tzv. pomalých cukrů, neboli polysacharidů – škrobů (chléb, moučné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže). Hladiny cukru v krvi po nich pomaleji stoupají. Doporučená dávka těchto cukrů na den je asi 225-275 g podle výchozí hmotnosti těhotné. Jezte méně, ale často, 6-7 x denně. Jednorázový větší přísun třeba i pomalých cukrů vede k vyššímu vzestupu hladiny cukru v krvi. Na jedno jídlo doporučujeme maximálně 70 g cukrů, lépe je 30-50 g cukrů. Konkrétní množství cukrů v potravině vám pomůže stanovit vaše dietní diabetologická sestra. Nesnažte se držet žádné zaručené diety bez cukrů nebo redukční diety, vaše dítě potřebuje pro svůj vývoj dostatek energie, tu získává také z cukrů.

Mohu v těhotenství jíst ovoce?
Ovoce obsahuje fruktózu, což je rychlý cukr. Hladina cukru v krvi po něm stoupá rychle a výš, než po škrobech. Ovoce nemá být hlavním obsahem jídelníčku. Lze doporučit ovoce s menším obsahem cukrů (jablka, citrusy, kiwi), které jezte max. po 1 kuse. Máte-li potřebu dalšího ovoce, další snězte až cca za 2-3 hodiny. Sladké ovoce (hroznové víno, meloun) jezte minimálně.

Budou kontroly i po porodu?
Porodem většinou gestační diabetes končí. Končí i terapie inzulínem, pokud byla během těhotenství nutná. Po porodu již není nutné dodržovat diabetickou dietu. Protože má žena jistý sklon k cukrovce, je nutné, aby si po celý život udržovala optimální váhu a dostatečně se hýbala. Jednou za rok je vhodná kontrola glykémie u obvodního lékaře.

Já jsem docházela do poradny pravidelně 1x za 14 dní na odběry. Ráno na lačno v 7 hodin se odebral trošek krve z prstu. V 11 hodin měl být oběd a do 13hodin nic nejíst. Ve 13 hodin následoval druhý odběr. Pak jsme seděly v čekárně všechny maminky, které se mnou pravidelně chodily. Čekání na výsledky trvalo asi hodinu. Za tu hodinu jsme si vždy pěkně popovídaly. Předaly tipy na dietní jídla, porovnaly hladiny cukru v krvi atd.
Pak jsem šly postupně každá do ordinace. U mě to bylo naštěstí vždy v pořádku!
Opravdu jsem se velmi hlídala. Už kvůli miminku. Sledovala jsem etikety. Což bylo hrozné, protože snad ve všech potravinách jsem nacházela nějaký cukr. Např. salám Herkules, slané tyčinky, kečup, zelí, sterilované okurky, atd.
Nejvíce náročné období bylo přes Vánoce. Všude tolik sladkého, cukroví. A já nic nesměla! Těšila jsem se, jak si v těhotenství dopřeji a nic.
Ale naštěstí vše proběhlo v pořádku. Pár dní před termínem porodu lékař naměřil na ultrazvuku velké miminko. Dcera měla vážit 4kg. A tak jsem nastoupila na vyvolání porodu.
V 11:45 hod. se nám narodila zdravá holčička s porodní váhou jen 3300g.
Třetí den po porodu jsem šla opět na test oGTT. Byl v pořádku! Od té doby s cukrovkou problém nemám.
Všem maminkám bych ráda popřála klidné a pohodové těhotenství. Nejlépe bez cukrovky!

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • ctiradka
    ctiradka

    anonymní, koukni na tyhlety stránky….

    http://www.tehotenskacukrovka.cz/

    podle MUDr., která tyto stránky obstarává a která se specializuje na těhucukrovku, tak těhotenskou cukrovku MÁŠ…

    Já měla hodnotu po dvou hodinách 7,8 a taky jsem byla odeslána na diabetologii. Držela jsem dietu (na tom odkazu najdeš spoustu informací…) a všechno bylo v pohodě….

  • Anonymní

    ahoj chtěla jsem se zeptat jakej je váš názor na tyto hodnoty oGTT 5-8-8 každý říká něco jiného tak fak nevím

  • bokul

    Urcite ma nejaky narizeny pocet sacharidu na den – at se tedy mrkne na tento clanek, mohlo by ji to pomoci.

    http://www.vasedeti.cz/chlebove-jednotky-clanek-3577

  • Anonymní

    ahojky,chtěla bych se informovat,zda některá maminka nemá nějakou brožurku nebo informace,seznam potravin co se s mí v tehotenství,mé kamaradce zjistili těhotenskou cukrovku a je z toho dost špatna,doktorka jí řekla spoustu potravin,které nesmí,vypadá to, že nemůže skoro nic.Velmi děkuji za informace

  • Anonymní

    ahojky,chtěla bych se informovat,zda některá maminka nemá nějakou brožurku nebo informace,seznam potravin co se s mí v tehotenství,mé kamaradce zjistili těhotenskou cukrovku a je z toho dost špatna,doktorka jí řekla spoustu potravin,které nesmí,vypadá to, že nemůže skoro nic.Velmi děkuji za informace

  • Anonymní

    Ahojky,
    tak taky já patřím mezi ty, které jsou hlídány v období těhu. Dostala jsem glukometr a sama si mám měřit hladinu cukru v krvi. Není to nic strašného, jedno píchnutí a za pět sekund výýsledek. Musím ale říct, že s tou dietou je to trochu zvláštní, například jsem si jednou špatně přečeetla počet sacharidů na nápoji vitalinea – bylo to na 100g a mě v ten moment nedošlo, že celej nápoj má 380g – takže jak jsem ho vybumbala tak mi potom došlo, že je to jako bych snědla celou tabulku 100g čokolády – hodinu nato jsem měřila cukr a 5,9 takže v pohodě. Tudíž sladké jím sem tam si kontrolně změřím cukr a víc už neřeším. Celou dobu předtím jsem se stresovala, teď je mi fajn. Samozřejmě, že to nepřeháním, důležité je se nepřejídat, hlavně jíst menší porce hodněkrát denně a klidně si pak můžete dopřát i sladkosti nebo ovoce. Malinka

  • Peťka

    Pro anonymní.
    Pokud chodíš pravidelně do poradny, určitě ti dietní sestra dala seznam zakázaných potravin a doporučila ti jak držet dietu. AbY ty ani miminko nestrádalo a aby jsi přijímala dostatek všeho co nastávající maminka potřebuje. Pokud ti nikdo nedal instrukce, určitě se na další návštěvě poradny na vše zeptej!
    Já jsem jogurty jedla v pohodě. Ten nanuk už by být neměl.

  • Anonymní

    ahojky, chtěla ybch se zeptat na jaké otraviny bych se měla více zaměřit, když mi Dr. nařídila omezit cukry (mám gestační diabetes/? Mám přestat jíst i jogurty a tvarohy? např. tvarohového Míšu bych mohla jíst furt, ale je pravda že je dost sladký….tak bych potřebovala poradit…děkuji *sluníčko /25.tt/*

  • Naďulík

    Ahojky,tak mně druhy den po porodu dělali 3x píchání z prstu,to bylo ok.A musela jsem pak nahlásit že se mi narodil kluk,a ty věci kolem a pak až ho přestanu kojit tak se mám objednat na kontrolu.Opět mi dělaly ten výbornej čajíček-málem jsem jim ho vyzvracela a protože tam znám sestřičky tak mně nechaly ležet u sebe v šatně u otevřenýho okna.No a ty cukry po čaji,byly jen snad o malinko vyšší než měli být,tak mi paní doktorka oznámila,další termín kontroly nabalila mi asi 10 žádanek na odběry+moč.A už tam chodim pravidelně dokud si nesrovnáme cukr-tudíž pořádně neshodím,ale stejně to pak vidim že si mně bude nadále hlídat kvůli zvýšenému riziku

  • Peťka

    Karamelo, tak u nás to dělají jinak. Až třetí den po porodu mi ráno na lačno odebrali krev, pak můj oblíbený čajíček – glukoza . A za dvě hodiny opět odběr. Tak jak v těhu. Test vyšel v pořádku. Do poradny mě už nikdo nehonil.

  • karamela

    Peti-pokud máš těhotenskou cukrovku-docházíš na dia-poradnu pravidelně k odborníkovi -a ten si Tě objedná na kontrolu tak 3měsíce po porodu. Já třeba měla hned po porodu hladinu cukru úplně normal-sem asi dlouho nejedla:-)))) A na té kontrole lehce zvýšenou no a už si mě hlídají. K

  • Peťka

    Holky, to jsem docela překvapená. A můžu se zeptat, jak se na to přišlo? Po porodu po testu oGTT?
    Mě po tomto testu pouze řekli, ať si nechám 1x za rok zkontrolovat hladinu cukru u obvodního lékaře.

  • karamela

    ahojky Naďulík-nejsi v tom sama-taky mi hladina cukru neklesla po porodu jak měla-no jo ty dědičné vlohy-a přitom moje babi měla jen zvýšený cukr až v 65letech. Tak si mě hlídají a chodím 1x ročně na kontrolní odběry-zrovna zítra jdu-ach jo-zas tam čekat mezi 10ti důchodci 2-3hodiny—jééé. Snažím se držet dietu-nejíst příliš sladkého a vůbec velké porce najednou-ale jíst pravidelně a hýbat se—ale někdy to nejde.
    Velice Tě obdivuju,že se dokážeš sama píchnout-ten odběr z prstu to je teda maso:-((((
    Takže při dalším těhu je to jasné-no aspoň moc nepřiberu:-))) K

  • Naďulík

    Tak já jsem ten případ co se těhotenské cukrovky po porodu nezbavil.Přímo cukrovku nemám,ale její lehčí formu poruchu vztřebavání cukrů každé 3měsíce až 1/2rok chodím na kontroly a tu krev z prstu si odebírám sama.Musím i redukovat váhu.Takže jelikož mám velmi dobré vyhlídky cukrovku dostat a mít jí do smrti(má mamka,oba prarodiče z obou stran jí měli taky)tak se moc snažim shazovat.Sladký nejim-pálí mně po tom žáha tak to s tou dietou nemám zas tak moc složitý.Všem komu porucha vztřebávání zůstane drřim palečky ať se jí zbaví.A když se chce všechno jde i když někdy pomalu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist